Dendroterapija – Zagrli svoje drvo!

Nema ništa romantičnije ni ljepše nego šetnja kroz šumu, kada lišće šušti i vjetar šapuće. Oči se tada pune ljepotom, a duša spokojem. Možda ste pomislili, ali niste zaista znali… da, drveće može da liječi. To je dendroterapija.

Dendroterapija – terapija drvećem 

Još odvajkada u narodnoj medicini postoji pravac liječenja uz pomoć drveća koja se naziva dendroterapija. U starim knjigama ima mnoštvo podataka o drveću koje liječi, a moderna nauka počela je da utvrđuje neke od tih narodnih mudrosti za koje se nije znalo da li su samo mit. Danas znamo da su japanski naučnici utvrdili kako je „kupanje“ u šumskom zraku ljekovito. Oni su utvrdili da mi u šumi udišemo esencijalna ulja šumskog drveća, isparljive tvari koje se zovu fitoncidi, što povećava aktivnost i broj NK stanica u organizmu koje su poznate po antikancerogenom djelovanju i koje smanjuju stres. Kažu da najbolje liječe hrast, breza i bor, ali i bagrem, klen, jabuka, šljiva…

Vratiti se prirodi

Stara latinska poslovica kaže da doktor liječi, a priroda ozdravljuje. Doba u kojem živimo, nažalost, čovjeka je u potpunosti otuđilo od prirode, što se negativno odrazilo na njegovo zdravlje. U medicinskoj terminologiji čak je zabilježen i novi – poremećaj pomanjkanja prirode. Stoga, danas više nego ikad, da bi se riješili stresa i napunili pozitivnom energijom čovjek treba da se vrati prirodi i da stalno ka tome teži. Dovoljno je otići u šumu, zagrliti drvo  i prepustiti se…

Zagrli svoje drvo još danas 

Dendroterapeuti savjetuju drvo s glatkim deblom koje je malo udaljeno od ostalog drveća. Ne mora biti na osami, već je dovoljno da nije jako blizu drugim stablima. Približi se stablu prijateljski i s povjerenjem. Pozdravi ga (u mislima ili naglas) i zagrli. Osjećaš li se tužno, napeto ili uzrujano, priljubi leđa i ruke uz drvo, kao da se skrivaš. Zatvori oči i opusti se. Započni s vježbama disanja koja će ti pravilno rasporediti energiju po organizmu. Disanje se sastoji od četiri faze: udisanje, zadržavanje zraka u plućima, izdisanje i stanka do idućeg uzdaha, kad su pluća prazna. Zagrljaj ne treba trajati duže od 5 minuta. 

ČITAJ VIŠE

Prijavite se na naš newsletter

Klikom na "pošalji" pristajete da Vam šaljemo naš newsletter

povezani tekstovi

Skip to content