Bayreuth, danas poznat po muzici i baroknoj arhitekturi, krije priču o ženi čija je vizija oblikovala grad i pretvorila provincijski Bayreuth u kulturno središte 18. stoljeća, ostavljajući naslijeđe koje i danas fascinira posjetioce

Fotografije i tekst: Emira Azganović
Kćerka pruskog kralja Friedricha Wilhelma I i sestra slavnog Fridrika Velikog, markgrofica Wilhelmine od Pruske odrastala je na berlinskom dvoru uvjerena da je čeka velika sudbina. Kao mlada princeza maštala je o braku s engleskim prestolonasljednikom i raskošnom životu u Londonu. Sudbina se, međutim, okrutno poigrala s njom – umjesto kraljice Engleske, postala je supruga pruskog markgrofa Friedricha von Bayreutha, preselivši se u tada neugledan i provincijski Bayreuth.


Isprva razočarana i nesretna, Wilhelmine je u tom malom gradu pronašla novi smisao. Bila je izuzetno obrazovana, muzikalna i nadarena za umjetnost, govorila je više jezika i pisala vlastite memoare. Njena snažna ličnost, ali i osjećajnost, odražavali su se u svemu što je radila – od muzike i filozofije do arhitekture i vrtne umjetnosti. Umjesto da oplakuje propuštene prilike, svoj dar i strast pretočila je u Bayreuth, pretvorivši ga u sjajno središte umjetnosti i muzike 18. stoljeća.
Grad u znaku Wilhelmine


Najsjajniji trag koji je Wilhelmine ostavila u Bayreuthu svakako je veličanstvena Markgrofovska opera – remek-djelo barokne arhitekture. Njen enterijer odiše raskoši: pozlaćeni ornamenti, drvene lože i bogato oslikani plafoni stvaraju ambijent koji Bayreuth čini jedinstvenim kulturnim središtem Evrope. Nije čudo da je UNESCO ovu opernu kuću uvrstio na listu svjetske baštine – ona je dokaz Wilhelmine vizije da umjetnost pripada i provinciji, a ne samo prijestolnicama.
“Nekada nesretna princeza koja je maštala o engleskoj kruni, u Bayreuthu je pronašla drugačiju vrstu besmrtnosti – postala je kraljica kulture i ljepote, a njen grad i danas živi u ritmu koji je ona oblikovala.”


Uređujući Neues Schloss, novi dvorac u centru Bayreutha, markgrofica je pokazala svoj rafinirani ukus. Prostrane odaje ukrašene su freskama, elegantnim tapiserijama i francuskim namještajem, dok dvorski vrt odiše simetrijom i ljepotom tipičnom za barokne parkove.
Posebnu čar ima Hermitage – bajkoviti kompleks vrtova i paviljona smješten izvan grada. Šetajući među kolonadama, fontanama i sjenovitim stazama, lako je zamisliti Wilhelmine kako ovdje pronalazi mir. Dugi zeleni tuneli, oblikovani od gustih krošnji, skrivaju se među vrtovima, dok se sunčeva svjetlost jedva probija kroz lišće, ispunjavajući prostor mističnom atmosferom. U središtu se nalazi i raskošna fontana s vodenim skulpturama, koje su fascinirale tadašnje posjetioce.

“Nekada nesretna princeza koja je maštala o engleskoj kruni, u Bayreuthu je pronašla drugačiju vrstu besmrtnosti – postala je kraljica kulture i ljepote, a njen grad i danas živi u ritmu koji je ona oblikovala”.
Naslijeđe koje traje
Kroz sve ove građevine i pejzaže Wilhelmine je utkala dio svoje ličnosti – osjećajnost, sofisticiranost i potrebu da stvara ljepotu čak i tamo gdje je u početku osjećala progonstvo i razočarenje.
Wilhelmine od Pruske bila je izuzetna ličnost: spoj njene energije, umjetničkog senzibiliteta i vizije pretvorio je Bayreuth u baroknu oazu kulture i estetike. Kao pokroviteljica muzike, arhitekture i graditeljica kulturnog života svoga vremena, ostavila je neizbrisiv trag. Danas je Bayreuth koji je oblikovala poput muzeja na otvorenom, gdje svaki kutak priča priču o ženi koja je svojim djelima oblikovala i vlastitu sudbinu i grad u kojem je živjela.

Furaj.ba na Incoming & Brand Summitu 2025 u Bayreuthu
Na poziv Njemačke nacionalne turističke zajednice (GNTB) imali smo priliku prisustvovati Incoming & Brand Summitu 2025 u Bayreuthu, koji je okupio oko 70 novinara iz 32 zemlje svijeta i predstavio nove strategije brendiranja Njemačke kao turističke destinacije, uz bogat kulturni i gastronomski program. Tokom ovog putovanja nastale su reportaže iz Regensburga i Bayreutha – gradova koji na poseban način spajaju tradiciju, kulturu i savremeni turistički razvoj.