Nagrade 24. Sarajevo Film Festivala

    Nagrade 24. Sarajevo Film Festivala

    OFICIJELNE NAGRADE 
     
    TAKMIČARSKI PROGRAM – IGRANI FILM
     
    Predsjednik žirija:
    Asghar Farhadi (reditelj, scenarist, Iran)
    Članovi žirija:
    Judita Franković Brdar (glumica, Hrvatska)
    Mike Goodridge (Umjetnički direktor Međunarodnog filmskog festivala i nagrada Macao, Velika Britanija)
    Brigitte Lacombe (fotografkinja, Francuska)
    Ana Urushadze (Scenaristica, rediteljica, Gruzija)
    SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI FILM
    ÁGA
    Bugarska, Njemačka, Francuska
    Režija: Milko Lazarov
    Producenti: Veselka Kiryakova, Eike Goreczka, Christoph Kukula, Guillaume de Seille
    Novčana nagrada u iznosu od 16.000 €.
    SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG REDITELJA
    Ioana Uricaru, LIMUNADA/ LEMONADE
    Rumunija, Kanada, Njemačka, Švedska
    Novčanu nagradu u iznosu od 10.000 € osigurava Agnes B.
    SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJU GLUMICU
    Zsófia Szamosi, JEDAN DAN/ EGY NAP
    Novčanu nagradu u iznosu od 2.500 € obezbjeđuje Tondach.
    SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG GLUMCA
    Leon Lučev, TERET
    Novčanu nagradu u iznosu od 2.500 € obezbjeđuje Tondach.
    TAKMIČARSKI PROGRAM – KRATKI FILM
    Žiri:
    Konstantina Kotzamani (scenaristica, rediteljica, Grčka)
    Antoneta Alamat Kusijanović (scenaristica, rediteljica, Hrvatska)
    Ena Sendijarević (filmska autorica, Nizozemska, Bosna i Hercegovina)
    SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI FILM
    DAH
    Bosna i Hercegovina
    Režija: Ermin Bravo
    Novčana nagrada u iznosu od 2.500 € obezbjeđuje Podravka.
    SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA
    LEDENI BREGOVI/ ICEBERGS 
    SAD, Grčka
    Režija: Eirini Vianelli
    TAKMIČARSKI PROGRAM – STUDENTSKI FILM
    Žiri:
    Richard Kwietniowski (profesor na Londonskoj školi filma, Velika Britanija)
    Andrea Rudert (šefica odjela za upravljanje projektima Filmfesta München/selektorica Filmschoolfesta Munich, Njemačka)
    Neven Samardžić (reditelj, BiH)
    SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI STUDENTSKI FILM
    POSLJEDNJI POZIV/ LAST CALL
    Mađarska
    Režija: Hajni Kis
    Novčanu nagradu u iznosu od 1.000 € obezbjeđuje Vijeće za regionalnu saradnju.
    TAKMIČARSKI PROGRAM – DOKUMENTARNI FILM
    Žiri:
    LEENA PASANEN (direktorica festivala DOK Leipzig, Njemačka)
    LUCIANO RIGOLINI (Umjetnički fotograf, producent, Švicarska)
    Marina Gumzi (Producentica/ scenaristica Slovenija)
    SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM
    SRBENKA
    Režija: Nebojša Slijepčević
    Hrvatska
    Novčanu nagradu u iznosu od 3.000 € obezbjeđuje Vlada Švicarske.
    SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA
    DEVETOMJESEČNI RAT/ KILENC HÓNAP HÁBORÚ
    Režija: László Csuja
    Mađarska, Katar
    NAGRADA ZA LJUDSKA PRAVA
    ARAF
    Turska, Grčka, Bosna i Hercegovina
    Režija: Didem Pekün
    Nagrada za ljudska prava dodjeljuje se za najbolji film iz Takmičarskog programa – dokumentarni film koji obrađuje tematiku ljudskih prava. Nagradu u iznosu od 3.000 € obezbjeđuje Vlada Švicarske
    POČASNO SRCE SARAJEVA
    Nuri Bilge Ceylan, reditelj
    Nijaz Hastor, vlasnik i osnivač ASA Prevent grupacije te osnivač Fondacije Hastor
    CINELINK NAGRADE
     
    NAGRADE CINELINK KOPRODUKCIJSKOG MARKETA
    Žiri koprodukcijskog marketa:
    Annamaria Lodato, Behrooz Hashemian, Boban Jevtić, Čedomir Kolar, Danijel Hočevar, Georges Goldenstern i Sehad Čekić
    EURIMAGES COPRODUCTION DEVELOPMENT NAGRADA
    SAFE PLACE
    Režija: Juraj Lerotić
    Producent: Boris T. Matić
    Produkcijska kuća: Propeler Film
    Koprodukcijska kuća: STARAGARA
    Hrvatska, Slovenija
    ARTE INTERNATIONAL RELATIONS CINELINK NAGRADA
    MAY LABOUR DAY
    Režija: Pjer Žalica
    Producenti: Pjer Žalica, Aida Huseinović
    Produkcijska kuća: FORUM Association for Art and Culture
    Koprodukcijska kuća: Propeler Film, A.S.A.P. Films, Staragara, Bascelik, Artikulacija Film
    Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Francuska, Slovenija, Srbija, Crna Gora
    NAGRADA FILMSKOG CENTRA CRNE GORE
    A CUP OF COFFEE AND NEW SHOES ON
    Režija: Gentian Koçi
    Producenti: Gentian Koçi, Blerina Hankollari
    Produkcijska kuća: ARTALB FILM
    Koprodukcijska kuća: Graal Films
    Albanija, Grčka
    EAVE STIPENDIJA
    FIUME O MORTE! 
    Režija: Igor Bezinović
    Producenti: Tibor Keser, Vanja Jambrović, Fabrizio Polpettini
    Produkcijska kuća: Restart
    Koprodukcijska kuća: La Bête, NOSOROGI
    Hrvatska, Francuska, Slovenija
    WORK IN PROGRESS NAGRADE
    Work In Progress žiri:
    Gabor Greiner, Kim Yutani, Marco Mueller, Serkan Yildirim i Tolke Palm
    TRT NAGRADA 
    ZAVERA
    Režija: Andrei Gruzsniczki
    Producent: Alexandru Teodorescu
    Produkcijska kuća: Saga Film
    Rumunija
    POST REPUBLIC NAGRADA  
    AFRICA 
    Režija: Oren Gerner
    Producent: Itay Akirav
    Produkcijska kuća: Film Harbour
    Izrael
    CINELINK IRIDIUM NAGRADA 
    IBRAHIM
    Režija: Lina Alabed
    Producent: Rami El Nihawi
    Production company: SakaDo
    Produkcijska kuća: Kirstine Barfod Film
    Palestina, Libanon, Katar, Danska
    CINELINK DRAMA NAGRADA
     
    CineLink Drama žiri:
    Ana Balentović, Dalibor Matanić i Paula McHarg
    FILM CENTER SERBIA CINELINK DRAMA NAGRADA
    GREATER THAN THE DEATH 
    Kreatori: Arya Su Altıoklar, Samim Türkmen
    Reditelji: Erhan Yürük, Boran Güney
    Spisateljica: Avni Tuna Dilligil
    Producenti: Metin Alihan Yalçındağ, Mehmet Altıoklar, Yaman Birman
    Produkcijska kuća: KısaKes Production
    Turska