BiH Bucket List Challenge
Izazov #15 – Istraži pećine na Bijambarama
Smještene nadomak Nišićke visoravni, Bijambare su pravo prirodno čudo – bajkoviti pejzaž gdje se miješaju šapat vjetra kroz borove, cvrkut cvrčaka i tiho šuškanje kolonija šišmiša u mračnim dubinama pećina. Iako su najpoznatije po svojim speleološkim ljepoticama, Bijambare nude i pregršt zabave na otvorenom.
Fotografije: Furaj.ba
U srcu prostranog zaštićenog područja Bijambare, koje se prostire na 370 hektara i smješteno je na nadmorskoj visini od oko 950 metara, priroda je oblikovala pravo malo čudo: zeleni pašnjaci, tajanstvene vrtače, ponori kroz koje nestaju dva potoka i čak šest očaravajućih pećina – sve to čini ovu destinaciju jedinstvenim kutkom za bijeg u divlju ljepotu Bosne i Hercegovine.
Foto: Furaj.ba
Najposebnija među pećinama – prava zvijezda Bijambara – jeste Srednja pećina. To je jedina pećina otvorena za posjetitelje, savršeno osvijetljena i uređena za šetnju asfaltiranom stazom dugom 500 metara. Kroz četiri prostrane dvorane vodi vas svijet kristalnog nakita – stalaktita i stalagmita koji izgledaju kao dekoracija za kraljevski bal. Savršena je za fotografisanje, ali prije nego što uključite blic, obavezno provjerite je li to dozvoljeno – ne zbog vas, već zbog nježnih šišmiša koji tu stanuju. Neće vas napasti, ali ako ih uznemirite, lako se iz mirne šetnje može desiti uzbudljiva avantura koju niste planirali!
Foto: Furaj.ba
Tu je i Gornja pećina, tiha čuvarica historije – u njoj su pronađeni tragovi života još iz kamenog doba. Oružje i oruđe iz tog vremena danas se čuva u Zemaljskom muzeju u Sarajevu, gdje posjetitelji mogu zaviriti u svakodnevicu naših davnih predaka.

Na Bijambarama se nalazi i nekropola stećaka “Mramorje” koja je tu prebačena sa lokaliteta Čevljanovići.
Na nekropoli koja datira iz 14. i 15. stoljeća nalazi se 39 stećaka u obliku sljemenjaka (32 stećka) i sanduka (sedam stećaka). Neki od njih ukrašeni su tordiranim trakama, spiralama i grozdovima.
Od nekropole kreće jedna od edukativnih staza Zaštićenog područja.
Foto: Elvira Leka, Furaj.ba
Područje zaštićenog pejzaža “Bijambare” opremljeno je stolovima i klupama za boravak u prirodi, te ima igralište za djecu – Drveni grad i restoran s raznovrsnom gastronomskom ponudom. Posjeduje biciklističke, obrazovne i šumske staze.
Na glavnom ulazu u Bijambare možete odabrati hoćete li obilazak započeti turističkim vozom koji vozi kroz šumu u dužini od dva kilometra, da li ćete iznajmiti bicikl, ili ćete šetajući uživati u krajoliku.
Foto: Furaj.ba
Kako doći
Na vogošćanskoj petlji skrenite desno na magistralni put M-18 za Tuzlu. Prvi znak za Bijambare je sa desne strane puta, na 23. kilometru od petlje. Nakon drugog znaka, 31 kilometar od petlje sa lijeve strane, nalazi se ulaz u Bijambare.
BiH Bucket List Challenge
Izazov #15 – Istraži pećine na Bijambarama
Glavni sponzor:
Sponzori projekta:
Medijski pokrovitelji:
Turistički vodič “Bosna i Hercegovina – 100 izazova”
Zato što jedan članak nije dovoljan…
BIJAMBARE – CIJENE I TERMINI ULASKA
MISTERIOZNI OBELISK KRALJA TVRKA