2R projekt ZEOS eko-sistema – Jeste li probali sami popraviti frižider? 

Ako ste uvijek željeli znati šta rade majstori koje skupo plaćate – uz besplatne alate i savjete moći ćete sami popraviti svoj aparat i vratiti ga kući.

Plansko zastarijevanje proizvoda praksa je proizvođača tehnologije, odjeće, obuće i drugih proizvoda. Njome jednostavnim principom osiguravaju da će se njihovi proizvodi uskoro ponovo kupovati. Kreiraju proizvod kako bi se – pokvario. Ako je u pitanju odjeća, koriste se jeftini materijali što osigurava da će se brzo uništiti. Trebat ćete novi, naravno. 

Slično je s tehnologijom. Nije teorija zavjere da telefoni počinju slabije raditi kada izađe nova verzija. Velike korporacije nisu ponosne što njihov telefon ili laptop koristite pet godina. Trebaju siguran protok novca, kojeg ima samo ako se proizvodi kvare jer morate kupiti novi. 

Gdje odlaze otrovi?

U dokumentarnom filmu Buy Now: Shopping Conspiracy o ovoj temi govori Kyle Wiens, koji je godinama vodio biznis popravljanja, što je vremenom postalo gotovo nemoguće jer kompanije prestaju davati instrukcije za popravke. S druge strane, poklopci novijih modela telefona i laptopa su zalijepljeni (nisu više pričvršćeni šarafima) i pokušate li ih popraviti, polomit ćete ih. 

Posljedica spomenutog planskog zastarijevanja i nemogućnosti popravljanja su zastrašujuće – najrazličitiji otpad doslovno zatrpava Planetu. Siromašne zemlje, poput naše, stenju pod teretom smeća, što vlastitog, što onog koje nam stiže iz drugih zemalja (polovna garderoba, bijela tehnika i namještaj). Naša zemlja je, uz Filipine i Tajland, u spomenutom filmu navedena kao primjer zemlje zatrpane otpadom. Strašna reklama, zar ne? 

Otrovi iz tog smeća (poput litijuma iz mobitela) završavaju samo na tri mjesta – u zemlji, zraku ili vodi. I naći će put do svakog od nas.

Šta učiniti?

U svijetu suočenom s izazovima održivosti, postojanje sistema kakav je ZEOS eko-sistem d.o.o. Sarajevo, izuzetna je vrijednost. Ključni su partner za pozitivne promjene i ovlašteni operater za zbrinjavanje električnog i elektronskog otpada u BiH. Postavljaju standarde u odgovornom upravljanju otpadom, promovisanju cirkularne ekonomije i poticanju društveno odgovornog poslovanja.

Njihov cilj nije (samo) prikupljanje i upravljanje e-otpadom. Oni su pioniri u razvoju inovativnih rješenja, čiji je cilj spasiti „sve što se spasiti može“. 

Sjajan projekat i nešto potpuno nesvakidašnje je 2R centar (Centar za ponovnu upotrebu i smanjenje e-otpada), koji će početi s radom u januaru 2025.  Cilj Centra, prvog takvog koncepta u našoj zemlji, jeste omogućiti popravku elektronskih uređaja, čime se smanjuje količina otpada i produžava vijek trajanja proizvoda. Reklo bi se – ništa posebno, ali…

Unutar 2R centra korisnici imaju na raspolaganju nekoliko opcija šta da urade sa svojim pokvarenim uređajem – recimo frižiderom.

Mogu ga, uz podršku profesionalaca popraviti i vratiti u ponovnu upotrebu. Ako ste uvijek željeli znati šta rade oni majstori koje skupo plaćate – uz besplatne alate i savjete moći ćete sami popraviti svoj aparat i ponosno ga vratiti kući. Moći ćete popravljen uređaj ostaviti kao donaciju za socijalno ugrožene kategorije ili, ukoliko vam nijedna od ovih opcija nije privlačna, dozvolite ZEOS-u da propisno zbrine vaš stari uređaj. Cilj ove inovacije nije samo promocija održivosti, cilj je edukacija građana o važnosti ponovne upotrebe resursa. Molimo vas, ne ostavljajte uređaje pored kontejnera ispred zgrada.

Podrška malim preduzećima

ZEOS eko-sistem aktivno doprinosi implementaciji principa cirkularne ekonomije, gdje otpad postaje resurs, a proizvodi i materijali duže zadržavaju vrijednost. Kroz kampanje, projekte i saradnju sa lokalnim zajednicama, ZEOS postavlja primjer održivog poslovanja koje donosi koristi za Planetu i društvo.

ZEOS Hub,  dostupan malim firmama i startapima, još je jedna inicijativa koja potvrđuje društvenu odgovornost ZEOS-a. Ovom inicijativom ZEOS aktivno doprinosi razvoju lokalne ekonomije, potiče poduzetništvo i stvara prostor za inovacije.

Dostupni pravnim licima i građanima

Direktor ZEOS-a Emil Šehić

Kao pionir u sektoru elektronskog otpada, ZEOS je, kroz projekte poput 2R centra i ZEOS Huba te besplatno zbrinjavanje e-otpada od pravnih lica i građana, statističke zvanične evidencije i transparentno poslovanje, kompanija koja mijenja način upravljanja otpadom i inspiriše druge. Više informacija pronađite na web stranici: www.zeos.ba.

Budućnost je održiva – pridružite nam se u stvaranju bolje sutrašnjice!

ČITAJ VIŠE

Prijavite se na naš newsletter

Klikom na "pošalji" pristajete da Vam šaljemo naš newsletter

povezani tekstovi

Skip to content