5 godina nakon obnove Olimpijskog muzeja – retrospektiva originalne izložbe “My Own Private Sarajevo”

Direkcija JU “Gradski Muzeji” Sarajevo najavila je izložbu “My Own Private Sarajevo” autora Andreja Ðerkovića, koja će biti postavljena od 24. do 31. januara u Olimpijskom muzeju.

Izložba donosi retrospektivu originalne postavke iz 1997. godine, dokumentovane fotografijama Safeta Suljevića, koje će biti izložene na autentičnim lokacijama. Događaj uključuje i projekciju dokumentarnog filma “My Own Private Sarajevo” (Didier Dematons, 1998.), čime se oživljava sjećanje na umjetničko i historijsko naslijeđe Sarajeva.

U septembru 1997. godine u ruševinama Muzeja 14. ZOI 1984 u sklopu popratnog programa Sarajevo Film Festivala (SFF) i pod pokroviteljstvom Veleposlanstva Švicarske Konfederacije u Bosni i Hercegovini, sarajevski umjetnik Andrej Ðerković postavio je svoju izložbu pod nazivom “My own private Sarajevo”.

Izložba se sastojala od intervencija u zadatom prostoru koje su imale za cilj prikazati naša osjećanja kroz anomalije današnjeg društva, kao i nerazuman odnos svjetske i evropske javnosti prema Sarajevu tokom opsade.

Zadati prostor, ruševni Olimpijski muzej bio je izabran zbog svoje povijesne i arhitektonske simbolike, zbog koje je bio topnička meta tokom opsade, što se podudaralo i sa tematom postavljenih umjetničkih instalacija. Ta originalna i efemerna postavka, dokumentovana je kroz istoimeni film “My own private Sarajevo“ (Didier Dematons, Francuska, 1998.), koji će biti prikazan na ekranu tokom te nove postavke. Osim osebujnog pogleda tog jedinstvenog umjetnika, u tom filmu prikazan je i pogled jedne mladosti koja je, unatoč svemu, s optimizmom gledala u budućnost.

“Ulazeći u godinu u kojoj će Muzej proslaviti petu obljetnicu svoje obnove, na inicijativu direktorice Senke Ibrišimbegović, fotografije Ðerkovićevih radova sa tadašnje izložbe izložene su na mjestima gdje su isti bili postavljeni tokom premijerne postavke 1997. godine. Fotografije je uradio Safet Suljević, fotoreporter tadašnjeg bosanskohercegovačkog magazina Dani i Ðerkovićev kolega i prijatelj, koji je nekoliko dana kasnije poginuo u saobraćajnoj nesreći kod Mostara. Ovom inscenacijom u Olimpijskom muzeju, fotografije Safeta Suljevića dobivaju arhivski status kako kroz retrospektivu umjetničke postavke, tako i kroz retrospekciju destrukcije i rekonstrukcije Vile Mandić u kojoj se Muzej nalazi”, navodi se. 

Kao jedan od najvećih sarajevskih fotografskih talenata, Safet Suljević (1967.-1997.) bavio se  profesionalno fotografijom, radeći u Magazinu DANI i surađujući sa više domaćih i inozemnih medija. Sahranjen je na groblju Alifakovac u Sarajevu. Zbog preferiranja detalja, njegov redakcijski kolega i esejist Nerzuk Ćurak ga je okarakterisao kao “majstora bosanskog naturalizma”.

“Ovo je druga Safetova izložba, nakon postavke „Last night on Earth“ koju je 2000.godine, posthumno organizovao baš Andrej Ðerković u knjižari Buybook sa izabranim fotografijama sa dva filma, na kojima je Safet slikao legendarni koncert grupe U2 na Koševu malo prije svoje smrti. Jedna fotografija iz tog ciklusa darovana je Umjetničkoj galeriji Bosne i Hercegovine”, navodi u saopćenju za javnost Direkcija JU “Gradski Muzeji” Sarajevo. 

Andrej Đerković rođen je 1971. godine u Sarajevu, gdje je završio i Školu primijenjenih umjetnosti.Član je Udruženja likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti Bosne i Hercegovine. Živi u Ženevi.

ČITAJ VIŠE

Prijavite se na naš newsletter

Klikom na "pošalji" pristajete da Vam šaljemo naš newsletter

povezani tekstovi

Skip to content