6 nevjerovatnih pećina u Turskoj koje morate posjetiti

Turska je savršena destinacija za ljubitelje speleologije, s gotovo 40.000 pećina širom zemlje. Šetnja među podzemnim jezerima, impresivnim stalaktitima i stalagmitima vodi vas u tajanstveni svijet kakav viđamo samo u filmovima. Ako ste spremni za nezaboravnu avanturu, pročitajte više o šest najveličanstvenijih pećina u Turskoj koje vrijedi posjetiti.

Pećina Altınbeşik i najveće podzemno jezero u Turskoj

Antalija, srce turske rivijere, popularna je destinacija za avanturiste s brojnim pećinama koje čuvaju tragove ljudske historije. Pećina Altınbeşik, smještena u selu Ürünlü, prva je svjetski poznata pećina ove regije. Ova prirodna ljepota s jedinstvenom trospratnom strukturom sadrži najveće podzemno jezero u Turskoj i treće po veličini u svijetu. 

Vožnja čamcem kroz pećinu pruža priliku za istraživanje njenih mističnih dubina, dok se na kraju prvog nivoa otvara spektakularan prizor – vertikalne travertinske formacije visoke 44 metra. Profesionalni speleolozi s posebnom opremom mogu se popeti na drugi nivo, prekriven nizom manjih jezeraca, dok treći nivo krase masivni kameni blokovi, dodajući ovoj pećini posebnu draž i izazov za istraživanje.

PERSONEL ÇEKİMİ;

Ljekovita ljepota pećine Damlataş

Pećina Damlataş, smještena u distriktu Alanya u Antaliji, nezaobilazna je destinacija za ljubitelje speleološkog turizma. Ime je dobila po svojim impresivnim stalaktitima, a njen ulaz vodi kroz 50-metarski hodnik do cilindrične šupljine na dnu. 

Osim po fascinantnim pećinskim ukrasima, Damlataš je poznata i po specifičnom zraku, za koji se vjeruje da pomaže osobama s respiratornim problemima. Zbog toga pacijenti s astmom često dolaze na 21-dnevne tretmane, provodeći određeno vrijeme u pećini pod medicinskim nadzorom. 

Centar paleolitičkog života: Pećina Karain

Pećina Karain, smještena u Antaliji, jedno je od najznačajnijih prirodnih i arheoloških nalazišta u Turskoj, s dokazima ljudskog naseljavanja od paleolitskog do rimskog perioda. Kao najveća pećina u zemlji s tragovima drevnog života, Karain pruža neprocjenjiv uvid u prošlost. 

Među brojnim otkrićima, neki od artefakata pronađenih u pećini smatraju se najstarijim poznatim ljudskim umjetničkim djelima u Anadoliji. Zbog svog historijskog značaja, Karain se nalazi i na Preliminarnoj listi svjetske baštine UNESCO-a, čineći je nezaobilaznom destinacijom za ljubitelje istorije i arheologije.

Geološka baština koja liječi: Pećina Ballıca
Pećina Ballıca u Tokatu, stara 3,5 miliona godina, jedna je od najimpresivnijih atrakcija Crnomorske regije. Njen fascinantni pejzaž krase stalaktiti, stalagmiti, stupovi, zavjese od travertina, pećinski biseri, bazeni i rijetki lukovičasti stalaktiti, što je čini jedinstvenom na globalnom nivou. 

Osam dvorana, otvorenih za posjetioce, otkriva bogatstvo svih poznatih pećinskih formacija, dok neistraženi dijelovi skrivaju još neotkrivene tajne. Putovanje kroz Ballıcu prava je avantura prepuna iznenađenja. Zahvaljujući zraku bogatom negativnim ionima, pećina pruža olakšanje osobama s astmom i respiratornim problemima. Njena izuzetna vrijednost prepoznata je i 2019. godine, kada je uvrštena na UNESCO-ovu Preliminarnu listu svjetske baštine.

Podzemna palača Gümüşhanea: Pećina Karaca

Pećina Karaca, smještena u slikovitom gradu Gümüşhane u istočnom dijelu Crnomorske regije Turske, očarava posjetitelje svojim jedinstvenim ukrasima. Pećina je pravo remek-djelo prirode. Sadrži stalaktite, stalagmite, zidne piktograme, travertine, pećinsko cvijeće, bisere, “slonovske uši”, travertinske bazene i šarene pećinske ruže. 

Ova fosilna pećina, oblikovana u krečnjaku ispresijecanom pukotinama, sastoji se od četiri međusobno povezana hodnika u obliku elipse. Dva hodnika su naknadno podijeljena kapljicama vode koje su formirale zidne sige, povećavajući ukupan broj hala na šest.

Dupnisa: Poznati pećinski sistem Thrace regije
Pećina Dupnisa, smještena u plodnom okrugu Demirköy u provinciji Kırklareli, skriveni je dragulj Thrace regije i jedina turistički dostupna pećina na ovom području. Svake godine privlači na desetke hiljada posjetitelja koji istražuju njena dva sprata i tri međusobno povezane pećine od mermera.

Gornji dio formacije, star otprilike četiri miliona godina, čine pećine Kuru i Kız, dok Sulu pećina dočekuje posjetitelje na donjem spratu. Dupnisa očarava paletom boja od mliječno bijele do crvene i smeđe, te impresivnim stalaktitima, stalagmitima, stubovima, zavjesama i bazenima koji dostižu masivne veličine. 

Pećina je važno stanište za 11 vrsta šišmiša. Kako bi im se omogućilo nesmetano razmnožavanje, određeni dijelovi pećine zatvaraju se za posjetitelje od 15. novembra do 15. maja, čime se čuva jedinstveni ekosistem ovog čudesnog podzemnog svijeta.

Fotografije: TGA



ČITAJ VIŠE

Prijavite se na naš newsletter

Klikom na "pošalji" pristajete da Vam šaljemo naš newsletter

povezani tekstovi

Skip to content