Četiri kontinenta i posjećenih preko 40 zemalja, a nije mu još ni 30 godina. Otvorenog je uma i pasoša prepunog pečata sa najljepših svjetskih destinacija.
Nije moguće otkriti nove okeane ako nemate hrabrosti da izgubite obalu iz vida, napisao je nekada davno francuski pisac i dobitnik Nobelove nagrade za književnost, André Paul Guillaume Gide.
Sudeći po uzbudljivom životu kojeg je vodio, Gide zasigurno mnogo toga zna i o putovanjima i novim okeanima. O putovanjima, okeanima i gubljenju obala iz vida mnogo zna i naš sugovornik.
Otvoren um i ispunjen pasoš
Abdulmelik Pehlić, Kladušanin je s austrijskom i bosanskom adresom. Mogli bismo ga predstaviti i opisati kao travel blogera, ali on nije samo to. Ovaj mladi čovjek je inficiran putovanjima i sa hiljadama svojih pratitelja na društvenim mrežama redovno dijeli najuzbudljivije i najljepše trenutke sa različitih meridijana, ali ih sa svakom objavom i uči nešto novo.
Predan je „misiji“ da doživljaje sa svojih putešestvija što vjernije opiše, skupljajući informacije i fakte iz historije, a zanimljivosti i legende od lokalaca, obogaćujući ih vlastitim doživljajem.
“Edukacija je važan aspekt moga rada. Odluka da započnem svoj put na mrežama, prvo na TikToku, kasnije na Instagramu i Facebooku, proizašla je upravo iz želje da s publikom, u moru nekonkretnih sadržaja podijelim edukativan i kvalitetan sadržaj,” kaže.
Četiri kontinenta i posjećenih preko 40 zemalja, a Abdulmelik Pehlić nema još ni 30 godina. Otvorenog uma i pasoša prepunog pečata sa najljepših svjetskih destinacija – od Sjedinjenih Američkih Država, preko Islanda i gotovo svih zemalja Evrope, sve do Irana, Omana, Saudijske Arabije, Uzbekistana i magičnih Maldiva gdje je zaplivao sa ajkulama, živi svoj san.
Plivanje sa morskim psima
Plivanje sa ajkulama opisuje kao najstrašnije iskustvo kojem se izložio.
“Ponekad su me putovanja dovodila u opasne situacije. Otkako putujem sa suprugom, više se fokusiram na edukativni karakter, mada se uvijek nađe poneka avantura, poput spavanja u sovjetskom noćnom vozu za Uzbekistan. Iskustvo plivanja s ajkulama bilo je strašno, bez obzira što se radi o mjestu na Maldivima gdje ih lokalci hrane i gdje su relativno pripitomljene. Skočio sam s broda i u prvi mah im okrenuo leđa. Jedna mi se zaletjela u lice, jedva sam je izbjegao,” kaže Abdulmelik najavljujući nove avanture u koje ima namjeru uputiti se sam.
Ipak, jedno putovanje, ono u SAD, opisuje kao najljepše jer je tu upoznao svoju suprugu. U njoj danas ima i saputnika koji zajedno s njim prelazi svaku stopu Planete. Ona je i kamerman, podrška i osoba koja osigurava da na putovanjima jedu na najboljim mjestima, da su zdravi i ne pretjeruju s tempom.
A kako je sve počelo i kako ga je uhvatila „putnička viroza“ za koju lijeka ne traži, ne zna.
“Možda je to bio dječački san, možda studentska razmjena u Poljsku, a možda i trenutak, kada se 2020. godine, „prebacila“ neka sklopka i kada sam počeo putovanje svijetom. Od putovanja prije toga, pamtim putovanje u Istanbul, na koje smo, na kraju osnovne škole, mama i ja krenuli autobusom i koje je meni bilo poput otvaranja očiju. U Istanbulu smo bili kasnije mnogo puta, a prošle godine sam se slikao na istim lokacijama kao prvi put,” priča.
Bio je to početak koji mu je odredio privatni i profesionalni put. Da bi mogao nesmetano putovati, odabrao je studij u IT sektoru, na kojem je i magistrirao, što možda govori da je osoba koja stvari ne ostavlja nedovršenim, pa će vjerovatno i dovršiti zamisao da posjeti sve kontinente i zemlje svijeta.
Svijet (ni)je dom
Frazu „cijeli svijet je dom“ ne koristi. Dom je Bosna i Hercegovina.
“Putujući svijetom, nisam znao za neke fascinantne lokacije ni u mojoj Krajini. Kad bih u svijetu vidio vodopad, rijeku ili planinu, pomislio bih: ‘Pa to imamo i mi.’ Kada bih vidio tvrđavu ili probao neko jelo, pomislio bih isto. Shvatio sam da, uz malo pažnje, možemo parirati svijetu po raznolikosti ponude. Tada sam počeo na svojim mrežama prikazivati ljepote svijeta i BiH u omjeru 50/50. Na mom su profilu sada priče sa preko 50 lokacija iz preko 20 bh. gradova.”
Upravo je zbog toga već nekoliko mjeseci u domovini. Na prekrasnim destinacijama snima materijale koje će podijeliti na mrežama. Ideja je posjetiti i u video i fotografije pretočiti sve ljepote naših gradova.
Uporedo pravi planove za posjete Andaluziji i Egiptu te još nekoliko zemalja, a kraj godine rezervisan je za Sjeverni pol.
Naredne godine? Ko zna? Čekaju ga neki novi okeani, na koje će se otisnuti sa nekih, samo njemu znanih, obala. One će, ako se ikad zasiti putovanja, i dalje biti tu.
Dovrši rečenicu...
Još bih jednom otišao na Island
Najfascinantnija otkrića bila su mi bioluminiscentna (svjetleća) plaža na Maldivima, Aurora Borealis na Islandu, Nijagarini vodopadi u SAD i cijeli Oman, možda najljepša zemlja koju sam posjetio.
Kada sam posjetio Iran, pale su sve moje predrasude. Radi se o zemlji fascinantne historije, nevjerovatne arhitekture sa najtoplijim narodom na svijetu.
Najveći strah kada prvi put dolazim u stranu zemlju je da se neću snaći.
Najvažnija, na putovanjima naučena lekcija, jeste da mi, stanovnici ove planete, dijelimo više sličnosti nego razlika.