Brisel

Belgija, smještena u srcu Zapadne Evrope, graniči s Nizozemskom na sjeveru, Njemačkom na istoku, Luksemburgom na jugoistoku i Francuskom na jugozapadu, dok je njena obala okrenuta prema Sjevernom moru. Brisel, glavni grad Belgije, poznat je kao jedno od najvažnijih političkih središta Evrope. U njemu su smještena sjedišta ključnih institucija Evropske unije – Evropske komisije i Evropskog vijeća – zbog čega ga često nazivaju “prijestolnicom Evrope”. Pored toga, Brisel je domaćin više međunarodnih organizacija nego bilo koji drugi evropski grad, što ga čini važnim mjestom za međunarodnu politiku, ekonomiju i diplomatiju.

Foto: Walkerssk – pixabay

 
Šire područje Brisela broji oko milion stanovnika, što ga čini najvećim gradom Belgije. Iako su u Belgiji službena dva jezika – francuski i holandski (flamanski) – u Briselu prevladava francuski jezik, koji je najčešće u upotrebi među stanovnicima.

Posljednji inozemni monarh koji je vladao Briselom bio je holandski kralj William I. Nakon što je 1830. godine napustio zemlju, Belgija je proglasila nezavisnost, a Brisel je postao glavni grad novog Belgijskog kraljevstva. Prvi belgijski kralj, Leopold I, preuzeo je prijestolje i započeo period modernizacije i rekonstrukcije grada. Tokom tog vremena, Brisel se intenzivno razvijao – stare gradske zidine su uklonjene kako bi se napravilo mjesto za nove, impresivne građevine, crkve i katedrale.

 

Grand Place (Grote Markt), jedan od najljepših trgova u Evropi, odlikuje se impresivnom arhitekturom iz doba gotike. Prostire se na površini od 1.800 m² i od 1998. godine nalazi se na UNESCO-voj listi svjetske baštine. Među najpoznatijim građevinama na trgu su Gradska vijećnica, sa svojim 96 metara visokim tornjem, na čijem vrhu se nalazi skulptura arhanđela Mihaila koji ubija demona, te Kraljevska kuća (Maison du Roi), koja danas služi kao muzej i izložbeni prostor.
 

Ulice koje okružuju trg nose nazive po hrani koja se nekada ovdje prodavala, poput Rue des Poulets (piletina), Rue des Herbes (ljekovito bilje) i Rue du Fromage (sir), što daje poseban šarm ovom dijelu grada. Svake druge godine u augustu, Grand Place je domaćin spektakularnog cvjetnog tepiha – ogromne instalacije od cvijeća koja prekriva cijeli trg i traje nekoliko dana, privlačeći posjetioce iz cijelog svijeta.

Foto: DomainPictures pixabay

Na uglu ulica Rue de l’Etuve i Rue des Grands Carmes nalazi se simbol Brisela – fontana Manneken Pis. Ova bronzana statua, visoka samo 61 cm, prikazuje dječaka koji mokri, a izrađena je 1619. godine. O Manneken Pis fontani isprepletene su mnoge legende koje objašnjavaju njen nastanak.

Prema jednoj priči, turista je jednom izgubio svog sina u gradu. Kada su mu mještani pomogli da ga pronađe, u znak zahvalnosti darovao im je ovu statuu. Druga legenda kaže da je Brisel bio pod opsadom u 14. stoljeću, a neprijatelji su namjeravali zapaliti grad pomoću eksploziva. Međutim, dječak po imenu Juliaanske iz Bruxellesa primijetio je opasnost i ugasio zapaljeni fitilj mokrenjem, tako spasivši grad od uništenja.

 

Zanimljivo je da statua Manneken Pis ima i bogatu garderobu, prilagođenu različitim prilikama i događanjima. Njegovi kostimi – među kojima su narodne nošnje iz zemalja širom svijeta, odijelo Djeda Mraza i crveni kožni kineski kostim – čuvaju se u obližnjem muzeju, a često se izmjenjuju na samoj statui, ovisno o povodu.

Godine 1985., Brisel je dobio i ženski pandan ovoj fontani – Jeanneke Pis, statuu djevojčice u sličnoj pozi. Iako je manje poznata od Manneken Pisa, Jeanneke Pis ipak dodaje šarm ovom dijelu grada i privlači znatiželjne posjetioce.

 

                                                             

 Foto: Superdirk – pixabay

Najposjećenija turistička atrakcija u Briselu je Atomium, monumentalna struktura visoka 103 metra, izgrađena za Svjetsku izložbu 1958. godine. Ova čelično-aluminijska konstrukcija simbolizira devet atoma jednog alfa-gvozdenog kristala, povezanih cijevima kroz koje posjetioci mogu prolaziti. Unutar kugli nalazi se stalna izložba posvećena dobronamjernom korištenju atomske energije.

Posjetitelji mogu liftom stići do najviše kugle, gdje se nalazi restoran s panoramskim pogledom na Brisel i okolinu. Atomium, sa svojom jedinstvenom arhitekturom i fascinantnim pogledom, predstavlja ikonu Brisela i nezaobilazno mjesto za sve turiste.

 

Foto: dimitrisvetsikas1969 – pixabay

Pored Atomium-a na otvorenom prostoru nalazi se park Mini-Evropa, gdje se nalaze makete preko 350 evropskih znamenitosti koje su oko 25 puta manje u odnosu na svoju prirodnu veličinu. Najpoznatije su makete Ajfelove kule, Krivog tornja, vulkana Vezuv, centralnog trga Grand Place… Ovaj park otvoren je 1989. godine, makete su napravljene da izdrže sve vremenske prilike. Neki od modela imaju i pokretne dijelove, pa tako npr. možete vidjeti voz koji putuje Mini-Evropom i prolazi pored evropskih atrakcija.

Radno vrijeme icijene ulaznica možete pogledati OVDJE.

Jedan od simbola Brisela je Palata pravde (Palais de Justice), smještena na uzvišenju iznad grada, na mjestu gdje su u srednjem vijeku izvršavane smrtne kazne. Ova impozantna građevina, koja se smatra najvažnijom sudskom zgradom u Belgiji, sagrađena je između 1866. i 1883. godine, a od tada je pod zaštitom UNESCO-a. Prostire se na 26.000 m² i uključuje 8 dvorišta, 27 velikih i 245 manjih sudnica i prostorija. Zlatna kupola palate, visoka 104 metra, dominira gradskim horizontom i predstavlja pravi arhitektonski dragulj.

U centru Brisela, smjestila se i zvanična rezidencija belgijskog kralja – Palais Royal. Ova veličanstvena palača otvorena je za posjetitelje tokom ljetnih mjeseci, dok su kraljevski staklenici dostupni posjetiocima samo tokom proljeća. Sagrađena u 18. vijeku, Palata je rezultat povezivanja dvije ranije odvojene rezidencije, a danas je simbol belgijske monarhije i povijesti.

 

Foto: ptrabattoni – pixabay

Brisel je dom mnogim poznatim muzejima, među kojima se izdvajaju: Muzej kakaa i čokolade, Muzej grada Brisela, Muzej muzičkih instrumenata, Muzej Autoworld, sa svojom impresivnom kolekcijom od oko 350 oldtimera, Muzej stripa, Muzej prirodnih nauka i Muzej moderne umjetnosti. Svaki od ovih muzeja nudi jedinstveno iskustvo i priliku za istraživanje bogate kulturne baštine grada.

Jedan od načina da doživite i pamtite Brisel je da se prepustite raznovrsnom ukusu belgijske kuhinje, koja je spoj flamanskih i francuskih utjecaja, te je među najcjenjenijim u Europi. Belgijska kuhinja poznata je po svojim vaflima (gaufres), dagnjama i jelima s prženim krompirom (pomfrit), koji su autohtoni specijaliteti. Belgija je također poznata po svojoj vrhunskoj čokoladi, pa mnogi tvrde da prava čokolada dolazi upravo odavde.

Belgijski moto glasi: “Dođite da okusite kako živimo!” – a kuhinja je pravi odraz ovog gostoljubivog duha.

6

 

Razmislite prije nego što odlučite kupiti Brussels Card, jer u nekoliko muzeja u Briselu ulaz je besplatan, dok za neke atrakcije, poput Atomiuma i Mini Europe parka, popust s karticom nije velik. Iako Brussels Card može biti korisna za ljubitelje muzeja, vrijedi provjeriti koje atrakcije planirate posjetiti, jer ćete možda moći uštedjeti i bez nje, ovisno o vašim interesima i itineraru.

Iman Azganović, Furaj.ba

ČITAJ VIŠE

Prijavite se na naš newsletter

Klikom na "pošalji" pristajete da Vam šaljemo naš newsletter

povezani tekstovi

Skip to content