Grk Fotis Chatzigiannidis zaljubio se u Sarajku i njen grad

Grk Fotis Chatzigiannidis i Bosanka Lejla Brutus upoznali su se u Sarajevu prije više od petnaest godina i bila je to, kažu ljubav na prvi pogled. Životne okolnosti razdvojile su ih ali su se prije nekoliko godina ponovo sreli i zaljubli u Grčkoj, gdje danas žive. O svojim putevima, međusobnoj ljubavi, te ljubavi prema Sarajevu za Furaj.ba govorili su Fotis i Lejla.

Pripremila: Abela Purivatra

Fotis Chatzigiannidis rođen je i odrastao u sjevernoj Grčkoj, pored jezera Kerkini, kojeg mnogi zovu i jezero pelikana. U Sarajevo je došao kao uposlenik Grčke ambasade, 2001. godine. Te godine Sarajevo je ostalo bez svog ličnog Pisca – Darija Dace Džamonje. Grad se još oporavljao od agresije, a tragovi rata i dalje su bili vidljivi.

Mnogi kažu da je te godine iz Sarajeva s Dacom otišlo mnogo neke posebne ljubavi. No neki su te godine svoju ljubav pronašli. “Lejlu sam upoznao na jednoj svečanosti koju je organizovala Grčka ambasada. Pitao sam je za ples i tako je krenulo naše zajedničko putovanje kroz život. Nije kliše, stvarno je bilo tako” – sa širokim osmjehom priča Fotis. Lejla je, kaže, posebna i to je odmah shvatio. “To je bila ljubav na prvi pogled” – dodaje.

 

Dok priča o ljubavi, osmjeh ne skriva ni Lejla. “Zaljubiti se u ovog Grka nije bilo teško. Bio je interesantan i potpuno drugačiji od svega što sam do tada znala. Sa njim je uvijek sve zanimljivo i novo. Posebno me oduševljavaju njegove priče o dalekim putovanjima”- kaže Lejla.

Njihova ljubav u Sarajevu je trajala nekoliko godina, a onda ih je život razdvojio. Fotis je morao otići iz Sarajeva, a Lejla, zbog prirode svog posla, nije mogla poći s njim. Ipak, ljubav je, kažu, pobijedila. Lejla se preselila u Solun. U Grčkoj danas radi posao koji voli i koji je beskrajno ispunjava.

“Već neko vrijeme radim u izbjegličkom kampu u blizini Soluna. Ovaj posao je ostvarenje mojih snova jer sam u mogućnosti pružiti utočište ljudima koji su prošli kroz mnogo nedaća na svom putu ka Evropi. U mogućnosti sam poboljšati kvalitet njihovih života. Kao neko ko je rat proveo u Sarajevu, razumijem njihovu bol i sve ono kroz šta su prošli u svojoj zemlji, a to mi je i mnogo puta pomoglo da ostvarim kvalitetniji kontakt sa izbjeglicama u kampu. Znaju da ih razumijem te imaju više povjerenja u mene i u ono što radim.”

__________________________________________________________

Grčka je i dalje jedna od evropskih zemalja koja je primila najviše izbjeglica iz Sirije. 2015. godine u tu je zemlju ušlo 616.392 ljudi. __________________________________________________________

Na život u Grčkoj Lejli se nije bilo teško naviknuti. Kaže da su Bosna i Hercegovina i Grčka zapravo dvije zemlje sa mnogo sličnosti. Obje su države, kaže, prepune prirodnih ljepota. “Oduševilo me što ljudi ovdje ‘izlaze na kafu’. To mi je kao Bosanki jako važno” – kaže Lejla.

Osim međusobne ljubavi, Fotis i Lejla dijele ogromnu ljubav prema Sarajevu. Fotis kaže da je nakon 2001. godine Sarajevo postalo njegov drugi grad. “Sarajevo me oduševilo. Uopće mi nije bio problem da se naviknem živjeti u njemu. Najviše mi se svidjela kultura i jednostavnost Sarajlija. Ćevapi na Bašćaršiji, pita na platou Skenderije, suho meso, bosanska kuhinja uopće, postali su nezamjenjivi dio mog života. Blizina planina i ostalih gradova mi je omogućila da vidim najveći dio ljepota ove zemlje” – kaže Fotis. Na naše pitanja da li bi opet svoj život mogao zamisliti u Sarajevu, Fotis odgovara: “Naravno da bih mogao ponovo živjeti u Sarajevu. S Lejlom bih mogao živjeti bilo gdje. Sarajevo će meni uvijek biti posebno.”

ČITAJ VIŠE

Prijavite se na naš newsletter

Klikom na "pošalji" pristajete da Vam šaljemo naš newsletter

povezani tekstovi

Skip to content