I ove jeseni Egej oduševljava prizorima i zvukovima berbe maslina

Masline, sa historijom starom skoro koliko i čovječanstvo, nisu samo voće – one predstavljaju način života na anadolijskim prostorima. Zahvaljujući tako dubokom korijenju i mediteranskoj klimi, Turska je danas raj maslinjaka. 

Fotografije: TGA

 

Svaka regija – od egejske, preko mediterana, pa istočno u samu Anadoliju – obiluje stotinama godina starim stablima maslina. Ipak, najupečatljivije područje maslina je nesumnjivo Egejsko područje, dom za 75% maslina ove zemlje. Svake jeseni Egej oduševljava prizorima i zvukovima berbe, slaveći plodnu zemlju i trajno naslijeđe ove regije, duboko isprepleteno s njenom kuhinjom i svakodnevnim životom. Šta mislite da i sami osjetite te bezvremenske tradicije, dok se ove jeseni maslinjaci Egeja još jednom pripremaju donijeti svoja čuda na naše stolove?

 

 

Putevi masline: Kuda ići

Turska, koju je Vijeće Evrope stavilo na mapu “puteva maslina”, proizvodi masline u svim regijama, a najvažnije zone proizvodnje nalaze se na Egejskoj obali. Ova regija bilježi najveću proizvodnju u provincijama Balıkesir, İzmir, Manisa, Aydın i Muğla. Cijela regija planine Ida je vrhunsko područje za uzgoj maslina. Kratka posjeta Muzeju maslinovog ulja Adatepe u Çanakkaleu je početak puta maslina Turske, te u ovom prvom muzeju maslinovog ulja u Turskoj možete svjedočiti dugogodišnjoj tradiciji. Dalje, u unutrašnjosti, distrikt Ayvalık u Balıkesiru je još jedno ključno središte gdje je uzgoj maslina najrasprostranjenija poljoprivredna aktivnost. Festivali berbe pružaju odličnu priliku za druženje sa lokalnim stanovništvom i isprobavanje lokalnih delicija. 

Putujući dalje, možete posjetiti jedno od najstarijih stabala masline na svijetu koje još uvijek donosi plodove u Manisai i Kırkağaçu. Ovo stablo, staro 1650 godina, registrovano je kao “stablo spomenik” 2013. godine i stavljeno pod zaštitu. İzmir, biser Egejskog područja, također se smatra jednim od najvažnijih središta za masline i maslinovo ulje u Turskoj. U distriktima kao što su Selçuk, Seferihisar, Güzelbahçe, Urla, Çeşme i Karaburun možete naići na drevna stabla maslina. Historijsko iznenađenje vas čeka u Urli, šarmantnom distriktu uključenom u Michelinov vodič za restorane “od farme do stola”. U selu Uzunkuyu, Muzej maslinovog ulja Köstem prati 4000 godina dugu historiju proizvodnje maslina. 

 

 

Južno prema Aydınu, srcu maslinjaka i nekih 25 miliona stabala, naići ćete na Muzej historije maslina i maslinovog ulja u Kuşadası. Nakon što saznate o historiji maslina ovih prostora, možete doći do još jednog rajskog odredišta – Muğla. Distrikt Milas ima značajan udio u proizvodnji maslina, a vjeruje se da su stabla u Milasu postojala još i prije 8000 godina. Visokokvalitetne masline i maslinovo ulje možete probati tokom Festivala berbe maslina u Milasu.

 

Stoljetni ritual: Berba maslina

Masline cvjetaju u junu i rastu do posljednjih ljetnih dana, a spremne su za berbu s dolaskom jeseni. Tradicija berbe maslina okuplja porodice, zajednice i posjetioce da bi učestvovali u stoljetnom običaju, slaveći voće koje je centralni dio regionalne kulture i kuhinje. U Egejskom području, lokalci se većinom drže stare tradicije ručnog branja, ne samo zbog očuvanja kvaliteta maslina, već i zbog jačanja duboke povezanosti sa zemljom i uloženim radom. Nakon toga, ručno ubrane masline se odvajaju u “masline za sto”, “masline za ulje”, i “masline koje su otpale sa grana”. 

 

 

Od stabla do stola: Čudo maslinovog ulja

Putovanje maslina od stabla do ulja je još jedna jedinstvena avantura. Nakon branja, masline se odmah prenose do obližnjih mlinova ili fabrika gdje se gnječe i flaširaju da bi se proizvelo visokokvalitetno maslinovo ulje, nezaobilazni sastojak zdrave egejske kuhinje. Čudo maslinovog ulja, nužnog za dug i zdrav život, može se uključiti u svaki obrok. Za doručkom se služi sa začinima i pecivom za umakanje, a s njim se kuhaju regionalne začinske biljke poput blaženog čička (şevket-i bostan) i motrike (deniz börülcesi), te povrće poput artičoke i cvijeta tikvice, praveći jednostavna, zdrava i ukusna jela koja ističu ove svježe sastojke. Uz svaki obrok služe se i salate sa ukusnim prelivom od maslinovog ulja, sirćeta ili limuna. 

 

ČITAJ VIŠE

Prijavite se na naš newsletter

Klikom na "pošalji" pristajete da Vam šaljemo naš newsletter

povezani tekstovi

Skip to content