Topliji dani mame nas u prirodu, ali sa sobom donose i neke nepoželjne susrete – poput krpelja. Ovi sitni paraziti aktivni su od ranog proljeća do kasne jeseni, a najčešće ih možemo pronaći u visokoj travi, šikarama i šumama. Iako su maleni, krpelji mogu prenijeti ozbiljne bolesti poput Lyme borelioze, krpeljnog meningoencefalitisa i drugih infekcija.
Foto: Pixabay – makamuki0
Za svoj razvoj i razmnožavanje krpelji trebaju obrok krvi, zbog čega se povremeno pričvršćuju na životinje i ljude, hraneći se njihovom krvlju. Kada se nasišu, tijelo im nabubri i izgledaju poput zrna graška.
Najčešće bolesti koje prenose na ljude su Lyme borelioza, virusni krpeljni meningoencefalitis i erlihioza.
Gdje vrebaju krpelji?
Krpelji se uglavnom nalaze u prirodi – na lišću, granama grmova, niskom raslinju i u šikarama. Najbrojniji su u proljeće i rano ljeto, ali se mogu susresti i u ranu jesen. Na čovjeka se zakače tek kada dođu u direktan kontakt s kožom, zatim se kreću po tijelu dok ne pronađu pogodno mjesto za ubod i sisanje krvi. Najčešće se zadržavaju na mjestima gdje je koža vlažna i nježna – poput stomaka, prepona, pazuha i područja iza uha.
Ujed krpelja najčešće ne boli, ali može izazvati svrab koji se pojačava na toplini. Hlađenje mjesta uboda mokrom, hladnom tkaninom može pomoći u ublažavanju nelagode.
Nakon ugriza krpelja, ponekad se na koži pojavi crvena papula (uzdignuto područje) koja svrbi i obično nestaje za nekoliko dana, ali se može inficirati. Ako u koži ostane dio krpelja, može se razviti granulom – čvorić koji nastaje kao posljedica upalne reakcije.
Simptomi koji se mogu javiti nakon ugriza krpelja obično se pojavljuju između 7 i 14 dana. Uključuju jake glavobolje, visoku temperaturu, bolove u vratu, osjetljivost na svjetlost, mučninu i povraćanje.
S obzirom na to da krpelji mogu prenositi ozbiljne bolesti, važno je znati kako se zaštititi od ugriza te kako pravilno ukloniti krpelja ako do ugriza dođe.
Kako se zaštititi od krpelji
Boravak u prirodi nosi brojne dobrobiti, ali i određene rizike – poput ugriza krpelja. Evo nekoliko savjeta kako da se zaštitite:
-
Koristite repelente
Prije odlaska u prirodu nanesite repelente – sredstva koja odbijaju insekte, uključujući krpelje. Obratite pažnju na dijelove tijela koji ostaju otkriveni. -
Nosite odgovarajuću odjeću
Većina ugriza dešava se na otkrivenim dijelovima tijela. Prilikom boravka u prirodi obucite dugu odjeću: duge rukave, hlače, čarape i zatvorene cipele. Nogavice obavezno zataknite u čarape kako biste spriječili krpelje da dođu do kože. Izbjegavajte tamnu odjeću i odjeću s dlačicama jer se krpelji lakše prihvataju za takve materijale. -
Izbjegavajte provlačenje kroz grmlje
Ne provlačite se kroz gusto grmlje, ne sjedajte direktno na tlo i ne ostavljajte odjeću na niskom rastinju. Odjeću koju skinete sa sebe pažljivo pregledajte prije nego je ponovno obučete. -
Pregledajte tijelo nakon boravka u prirodi
Nakon povratka kući, temeljito pregledajte cijelo tijelo, uključujući pregibe, vlasište, pazuhe, prepone i područje iza ušiju. -
Pravilno uklanjanje krpelja
Ako primijetite krpelja na tijelu, uklonite ga što prije. Upotrijebite pincetu kojom ćete ga uhvatiti što bliže koži (uz glavu) i lagano povlačite ravno prema van. Nemojte ga uvrtati, pritiskati, gnječiti, niti mazati kremama, uljem, alkoholom, lakom za nokte ili sličnim sredstvima. -
Dezinfekcija i praćenje simptoma
Nakon uklanjanja, mjesto uboda premažite antiseptikom. Krpelja zbrinite tako da ga čvrsto zatvorite u vrećicu i bacite u smeće. Ako primijetite crvenilo, otok ili ranicu koja ne prolazi u roku od tri dana, obavezno se javite ljekaru. Također, potražite pomoć ljekara ako krpelja niste uspjeli potpuno ukloniti.