Na Vrelu Bosne pronađen alpski triton

Prošle godine KJU za zaštićena područja Kantona Sarajevo je unutar Spomenika prirode “Vrelo Bosne”, na lokalitetu Stojčevca, uspješno implementirala testna vodena tijela kako bi pokušala privući i zaštititi ugrožene vodozemce ovog područja.

KJU za zaštićena prirodna područja Sarajevo

Već ove godine je postignut izuzetan uspjeh i napredak jer je evidentirano prisustvo vrste alpski triton (Ichthyosaura alpestris), koji je među najugroženijim vrstama vodozemaca u ovom području, a suočava se s prijetnjom izumiranja zbog gubitka vodenih staništa uzrokovanog klimatskim promjenama.

Na ovim vodenim tijelima su dodatno evidentirane i druge vrste vodozemaca, uključujući šumsku žabu (Rana dalmatina), barsku žabu (Pelophylax ridibundus) i malog vodenjaka (Lissotriton vulgaris).

U skladu s preporukama stručnjaka, herpetologa Adnana Zimića iz Zemaljskog muzeja u Sarajevu, u Ustanovi su odlučili formirati nekoliko bara u prirodnim uvjetima sa jasnim ciljem – očuvati ovu vrijednu vrstu na području Spomenika prirode “Vrelo Bosne”.

Ovaj korak predstavlja značajan pomak ka zaštiti i očuvanju biološke raznolikosti koja je od vitalnog značaja za ekosistem ovog zaštićenog područja.

Alpski triton

Rajzerov triton ili bosanski alpski triton, naučnog naziva Ichthyosaura alpestris ssp. raiseri  je endemična podvrsta koju je moguće pronaći samo na užem području Prokoškog jezera u Bosni i Hercegovini. Alpski triton (Ichthyosaura alpestris) naseljava područje Centralne Evrope, ali ova specifična podvrsta živi samo na uskom dijelu planine Vranice i po svim paramentrima je kritično ugrožena. Podvrsta reiseri je specifična po tome što na trbuhu nema mrlja pigmentacije kao druge podvrste tritona kao i po tome što ima disproporcionalno širu glavu u odnosu na druge alpske tritone.

ČITAJ VIŠE

Prijavite se na naš newsletter

Klikom na "pošalji" pristajete da Vam šaljemo naš newsletter

povezani tekstovi

Skip to content