Fondacija budućnosti u BiH (BH Futures Foundation), i ove godine će dodjeliti nagradu “Vera Šnajder” u obliku putne pomoći, do 3.000 KM po osobi, za dvije izvanredne studentice prirodnih ili tehničkih nauka u Bosni i Hercegovini (dodiplomski, magistarski ili doktorski studij).
Ove godine imamo osam prijava od studentica koje studiraju ili su nedavno diplomirale na odsjecima za jednu od sljedećih oblasti: automatika i elektronika, hemija, genetika i bioinžinjering, biologija, prehrambene tehnologije, matematika, informatika i softversko inžinjerstvo. Studentice uz prijavu naziva i implikacija svojih radova ujedno dostavljaju i potvrdu da je njihov rad prihvaćen za predstavljanje na određenoj međunarodnoj konferenciji, te u skladu sa tim se i prijavljuju za ovu nagradu kako bi si olakšale finansijske troškove putovanja u stranu zemlju – istakli su iz Fondacije.
Članovi Odbora koji odlučuje o laureatkinjama su naučnici/akademici i profesionalci iz industrije i privrede, a koji su povezani sa tehničkim i prirodnim naukama.
Svi oni su također angažirani kao senior volonteri u Fondaciji budućnosti u BiH i njihovo učešće u selekcijskom odboru zapravo predstavlja njihov volonterski doprinos našoj zajednici.
U 2024. godini, Odbor za selekciju čini 13 članova koji su predstavljeni na zvaničnoj internet stranici Fondacijei, a oni su: Merisa Nišić (koordinatorica procesa selekcije), akademik prof. dr. Mirjana Vuković, prof. fizike Dragan Huterer (inače, unuk Vere Šnajder), Emina Učambarlić (studentica doktorskih studija iz Biomedicine), prof. Zlatan Akšamija (ekspert za materijale i inžinjerstvo), prof. Almir Osmanović (inžinjer mašinstva), Nermina Brljak (istraživačica), Kajs Hadžić (MA nutricionizma), Anes Karić (MS faramceutskih nauka), Amina Tucak Smajić (MS farmaceutskih nauka), Dina Karamuratović (Embedded Sostware inženjerka), Kenan Jašavić (glavni inženjer za lance nabavki u SpaceX California), Ibrahim Hadžić (istraživač na postdiplomskog studiju Harvard – Medicinski fakultet).
Studentice koje će dobiti nagradu javnosti će biti predstavljene u okviru svečanog otvaranja konferencije Futures Leaders Summit koja će biti upriličena 13. decembra u hotelu Holiday, u Sarajevu.
– Nagradu dodjeljujemo od 2021. godine, i zaključno sa ovom godinom smo nagradili ukupno osam studentica koje su nagradu iskoristile za odlazak na međunarodne stručne konferencije i studijske posjete na kojima su predstavile svoje radove na različitim stručnim događajima od Portugala, Njemačke, Austrije, Hrvatske i Dubaija.
Dojmovi prethodnih laureatkinja su pozitivni, a nagrada im je bila posebno značajna jer je doprinijela njihovom ličnom i profesionalnom razvoju zbog porasta samopouzdanja nakon predstavljanja vlastitih istraživanja i razmjena ideja u međunarodnom kontekstu. Dodatno, umrežavanje i upoznavanje novih ljudi iz oblasti kojim se žele baviti im je pomoglo da se bolje informišu o trenutnim trendovima u industriji što je povećalo interes za dodatno usavršavanje i učenje – naveli su iz Fondacije budućnosti u BiH.
O nagradi
Nagrada nosi ime Vere Šnajder koja je bila jedna od prvih matematičarki iz Bosne i Hercegovine, i gradila je bogatu akademsku karijeru u periodu od kraja 1928. godine, pa do svoje smrti 1976. godine.
Kao jedna od najboljih studentica i matematičarki svoje generacije, Vera Šnajder je dobila stipendiju francuske vlade i nastavila studije u Parizu. U periodu od 1929. do 1932. godine je, pored svog studija, ujedno bila i honorarni saradnik na Univerzitetu Sorbona.
Dok je živjela u Parizu, objavila je svoj prvi naučni rad, a koji je značajan jer je ujedno bio i prvi naučni rad iz oblasti matematike jedne autorice iz Bosne i Hercegovine ikad.
U godinama 1951/52. i 1958/59. obnašala je dužnost dekana Filozofskog fakulteta. Njezin izbor na mjesto dekana bio je od historijskog značaja, jer je bila prva žena izabrana na tu funkciju ne samo u Bosni i Hercegovini, već i u cijeloj Jugoslaviji.