Ekipa naučnika, predvođena Kinezima, objavilila je nedavno da kontrastno sredstvo koje se već koristi u medicini smanjuje otrovne učinke na laboratorijskim miševima protiv djelovanja otrova najsmrtonosnije gljive na svijetu – zelene pupavke, koja raste i u našoj zemlji.
U studiji objavljenoj u časopisu Nature Communications naučnici su istraživali djelovanje na alpha-amanitin, glavni otrov koji proizvodi ta gljiva, te su pokušali ciljati taj otrov tehnologijom CRISPR, relativno novoj tehnologiji koja pomaže naučnicima razumjeti specifične uloge gena u infekcijama i trovanjima.
Zahvaljujući pomenutoj tehnologiji identificirali su protein STT3B kao ključni u otrovnom djelovanju zelene pupavke, te su pronašli molekulu koja bi mogla inhibirati taj zloglasni protein.
Zeleni indocijanin indikator (ICG – eng. Indocyanine green) ubrizgava se intravenozno i već decenijama se koristi u Sjedinjenim Američkim Državama i Evropi, ali i u drugim dijelovima svijeta, u dijagnostičke svrhe za ispitivanje funkcije jetre prije operacije te za ispitivanje srca.
Ponajprije su testirali protuotrov na stanicama jetre u petrijevoj zdjelici, a zatim na miševima. U oba slučajeva “pokazao se veliki potencijal u ublažavanju otrovnog učinka” trovanja gljivama.
Ova molekula ima golemi potencijal u liječenju trovanja gljivama u ljudi i može biti prvi specifični protuotrov s ciljanim proteinom. Mogao bi spasiti mnoge živote ako se pokaže učinkovitim, naveo je kineski naučnik.