Mjesec maj ostat će upisan u kalendaru kao jedan od onih sa značajnim otkrićima u naučnim poljima na tlu Bosne i Hercegovine.
Mikolozi u Blagaju otkrili četiri rijetke gljive
Mikološka sekcija Naučno-istraživački kamp Blagaj2024, koja je okupila više od 40 učesnika studeneta i experata iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore postigla je izvanredan rezultat otkrivši čak 4 vrste gljiva koje su prvi put zabilježene na području Bosne i Hercegovine.
Radi se o vrstama, Coprotus aurora, Orbilia clavuliformis, Patellariopsis dennisii i Rutstroemia punicae.
Osim toga, pronađena je i lokalno poznata, ali do sada službeno nezabilježena vrsta Clathrus ruber.
Coprotus aurora i Patellariopsis dennisii su izuzetno rijetke gljive, poznate samo malom broju mikologa širom svijeta. Njihovo otkriće na području Blagaja predstavlja značajan doprinos svjetskoj bazi podataka o gljivama i otvara vrata za dalja istraživanja i razumijevanje ekosistema u regionu.
Mosorski gušter na Treskavici
Dobre vijesti stižu i iz svijeta herpetologije u Bosni i Hercegovini. Istraživači iz Centra Dr. Stjepan Bolkay na planini Treskavici pronašli su mosorskog guštera. Ova vrsta guštera je ugrožena životinjska vrsta, a mjesta gdje obitava znak su zdrave i očuvane prirode.
Mosorski gušter je endemska vrsta za Dinaride i tercijarni relikt, što znači da je to vrsta koja je preživjela i opstala kroz mnoge dramatične geološke promjene, poput promjena u klimi ili geografskom rasporedu kopna koje su se događale od tercijarnog perioda do današnjeg doba, što ukazuje na njen značaj u biološkoj evoluciji i očuvanju vrsta.
Stanište mosorskog guštera su područja visokih planina Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Crne Gore, između 400 i 2000 metara nadmorske visine. Ovaj gmizavac preferira teren obilježen kamenjem i kršem. Prilagođen je hladnijim planinskim uslovima te se može naći na stjenovitim površinama s vlažnim mikrostaništima i pukotinama u stijenama.
Nova vrsta leptira u BiH
Biodiverzitet Bosne i Hercegovine bogatiji je za novu vrstu dnevnog leptira kojeg je registrovala grupa istraživača iz Srbije (Miloš Popović i Iva Stojanović sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu) i BiH ( Dejan Kulijer iz Zemaljskog muzeja iz Sarajeva i Branislava Dukić iz Centra za životnu sredinu) tokom istraživanja faune dnevnih i noćnih leptira u okolini Dobruna i Rudog.
Riječ je o vrsti Anthocharis damone koja je do sad u Evropi zabilježena u južnoj Italiji, Grčkoj, Makedoniji i Albaniji, te se smatra mediteranskom vrstom koja naseljava samo toplija područja.
Životni ciklus ovog leptira je isključivo vezan za jednu biljku – Isatis tinctoria koja raste na strmim, kamenitim, golim, južnim uglavnom serpentinskim padinama. Gusjenice se hrane dijelovima ove biljke, dok ženke polažu jaja na cvijet, i to najčešće samo po jedno.