Osiguravajuća društva moraju biti spremna na ono što donosi budućnost

Drugi dan konferencije Dani osiguranja u BiH otvoren je temom o prirodnim nepogodama, a govornici su ukazali na činjenicu da se posljednjih godina bilježi sve veći broj takvih slučajeva, te da su uzrok klimatske promjene.

 

Bakir Krajinović, šef odsjeka u Federalnom hidrometeorološkom zavodu i rukovodilac Regionalnog centra za WIGOS BiH, kazao je kako su klimatske promjene nešto sa čime moramo naučiti da živimo, te kako su se one dešavale i ranije. 

„Temperature se posljednjih godina mijenjaju brže nego što su klimatolozi predvidjeli da će se dešavati. Bosna i Hercegovina je jedna od rizičnijih zemalja u svijetu, sve što se dešava u svijetu u našoj zemlji će se dešavati duplo brže zbog klime u kojoj smo, a u narednih pet godina očekujemo da ćemo nadmašiti prosječne dosadašnje temperature. Sve je više vremenskih nepogoda, od poplava, ledenih kiša, jakih tuča, velikih suša, i sve to donosi sa sobom i velike štete. Priroda nam daje lekcije, štete će s godinama biti sve veće, a nama je da se pripremimo za sve ono što nas čeka“, kazao je Krajinović, te poručio predstavnicima osiguravajućih kuća da razmisle o većoj uključenosti službe meteorologa u svoje aktivnosti.

Zlatan Filipović, predsjednik Stručnog vijeća Centra za edukaciju i istraživanje u osiguranju UDOFBiH i predsjednik Uprave Bosna Reosiguranje, ukazao je na činjenicu kako su štete u svijetu zbog vremenskih nepogoda u prošloj godini bile ogromne, mnogo veće nego ranije, te dodao kako će štete samo nastaviti rasti s godinama.

„Rastu broja šteta doprinosi ekonomski rast, urbanizacija, akumulacija vrijednosti i imovine, te drugi faktori. Potencijal nastanka štete mora biti smanjen. Tako će osiguranje biti dostupnije i jaz pokrivenosti osiguranjem bi se smanjio. Uloga vlasti u cijelom procesu je veoma bitna, potrebne su pojačane kontrole i poboljšanje propisa. Investiranje je neophodno i od javnog i od privatnog sektora, a mi se moramo prilagođavati klimatskim promjenama i u građevinskom i u drugim sektorima. Moramo i povećati svijest javnosti o svim rizicima, povećati kapital neživotne industrije osiguranja ili se prebaciti na reosiguranje. Smanjenje emisije stakleničkih plinova je također izuzetno važno“, poručio je Filipović.

O temi „Pravo oštećenika i rad pravosuđa u predmetima iz sektora osiguranja“, govorili su stručnjaci iz ove oblasti: Armela Ramić, advokatica, Damir Prolić, tužilac Tužilaštva Kantona Sarajevo i Jasenka Potogija, sutkinja Kantonalnog suda u Sarajevu.

Sutkinja Potogija istakla je ovom prilikom kako se o dužini trajanja postupka godinama govori i kako se to reflektuje na sve učesnike u postupku. Najduže postupci, kako je istakla, traju u Sarajevu i u većim gradovima.

„Jedino rješenje za ovaj problem koje se pojavilo i primjenjuje se jeste delegiranje sudija u drugi sud, dakle da sudije koje nemaju dovoljan broj predmeta imaju mogućnost da se delegiraju na predmete drugih sudova. Međutim, to se u praksi ne dešava tako često“, istakla je sutkinja Potogija.

Advokatica Armela Ramić istakla je kako postoje i alternativni načini rješavanja sporova, a to su arbitraža i medijacija. Arbitraža je, kako je kazala, proces u kojem stranka u cijelosti upravlja postupkom jer bira osobe koje će biti članovi arbitraže, a to mogu biti osobe iz struke koje bolje razumiju problematiku. Za razliku od sudskih procesa koji mogu trajati i po šest godina, arbitražni sporovi se rješavaju u periodu od 6 do 12 mjeseci.

Damir Prolić, tužilac Tužilaštva Kantona Sarajevo, kazao je kako je potrebna bolja saradnja osiguravajućih društava i istražnih organa te preporučio osiguravajućim društvima da dijele informacije sa istražnim organima o potencijalno sumnjivim slučajevima kod prijave šteta iz osiguranja. 

Jedna od tema drugog dana konferencije bila su vozila na električni pogon koja predstavljaju poseban izazov za osiguravajuća društva, a Kristijan Oslić, direktor Službe za prevenciju zloupotreba i unapređenje procesa obrade šteta, Croatia osiguranje d.d. Zagreb, govorio je o rizicima i vezi električnih vozila i osiguranja.

Zlatan Velić, voditelj marketinga i PR-a u Triglav osiguranju, govorio je o generaciji Z, njihovom interesu za police osiguranja, te istakao kako je mladima danas važno da imaju sadržaj koji je realan i koji je konkretan, te da se i osiguravajuće kuće pri kreiranju proizvoda i usluga mladima trebaju voditi time.

Srebreni partneri ovogodišnje konferencije je kompanija Deloitte, a bronzani partner ORYX Assistance.

Dodatne informacije o radu Udruženja i predstojećim događajima mogu se pronaći na web stranici www.udofbih.ba

 

27.09.2024.

ČITAJ VIŠE

Prijavite se na naš newsletter

Klikom na "pošalji" pristajete da Vam šaljemo naš newsletter

povezani tekstovi

Skip to content