Planina Ozren proglašena zaštićenim područjem

Krajem aprila Skupština grada Doboja jednoglasno je usvojila Odluku o proglašenju planine Ozren zaštićenim područjem prirode s održivim korištenjem prirodnih resursa, što predstavlja značajan iskorak ka očuvanju jednog od najvrednijih prirodnih dragulja sjeverne Bosne i Hercegovine.

Foto: TZ RS

Ova odluka dolazi nakon godina zalaganja lokalne zajednice i ekoloških udruženja, a označava početak ozbiljnije zaštite planinskog područja koje obiluje netaknutom prirodom, raznolikim ekosistemima i izuzetnim turističkim potencijalom. Iako je trenutno uspostavljen najniži stepen zaštite koji može donijeti lokalna vlast, planina Ozren je prema Prostornom planu RS-a predviđena za viši stepen – status nacionalnog parka. Očekuje se da će o daljim koracima odlučivati entitetske institucije.

Ozren je dugo bio pod pritiskom interesnih grupa koje su u planini vidjele isključivo rudarski potencijal, ali zahvaljujući upornosti lokalnog stanovništva i aktivista, čitav region sada ima šansu da se razvija kao destinacija za ljubitelje prirode, planinarenja, ekoturizma i tradicionalne kulture.

Neke vrste stoljeće nisu zabilježene u BiH

Udruženje „Fojničani Maglaj“ i Mreža za zaštitu prirode u BiH već godinama sprovode istraživanja biološke raznovrsnosti Ozrena. Njihova trogodišnja studija dokazala je da se radi o jedinstvenom prirodnom prostoru, bogatom biljnim i životinjskim vrstama, uključujući i neke koje nisu zabilježene u BiH više od stoljeća.

Posebno otkriće bila je nova, endemska vrsta paukaPorrhomma ozrenensis, koji je ime dobio upravo po ovoj planini. Čistoća vodotoka, bogatstvo šuma, raznovrsni insekti, gljive, mahovine, ptice i vodozemci svjedoče o ekološkoj vrijednosti Ozrena, čineći ga idealnom destinacijom za sve ljubitelje prirode, istraživače i turiste željne autentičnih iskustava.

UNESCO-va zaštita

Tradicija branja trave ive na vrhu Gostilj, koji je već proglašen zaštićenim staništem, svake godine okuplja mještane i posjetitelje iz cijele zemlje. Tu manifestaciju je 2018. godine prepoznao i UNESCO, koji je uvrstio na popis svjetske nematerijalne baštine – dodatno potvrđujući kulturnu i prirodnu važnost ovog kraja.

Iako ova odluka ne garantuje potpunu zaštitu, ona je snažan signal da se stvari mogu mijenjati nabolje kad lokalne zajednice preuzmu inicijativu. Aktivisti upozoravaju da je važno nastaviti borbu i zagovarati dalju institucionalnu zaštitu kako bi se spriječili bilo kakvi štetni projekti koji bi mogli ugroziti prirodnu i turističku vrijednost Ozrena.

Planina Ozren sada stoji na prekretnici – između potencijalne rudarske eksploatacije i održivog razvoja koji bi mogao ujediniti ekoturizam, zaštitu biodiverziteta i očuvanje lokalne tradicije. Ako se iskoristi na pravi način, Ozren bi mogao postati primjer kako prirodna bogatstva mogu biti temelj održive turističke budućnosti BiH.

Zato što jedan članak nije dovoljan…

ČITAJ VIŠE

Prijavite se na naš newsletter

Klikom na "pošalji" pristajete da Vam šaljemo naš newsletter

povezani tekstovi

Skip to content