Tikvice cvatu prekrasnim zlatnožutim cvjetovima koje treba redoviti podrezivati, kako bi se ubrzao njihov rast. Manje poznat je da tikvice imaju muške i ženske cvjetove koji su jestivi. Ti se ženski cvjetovi nalaze na kraju svake tikvice i jarko su žute boje, a muški cvjetovi su obično nešto manje veličine (to su oni što ne rastu iz tikvice već samostalno na stabljici) . Oba su cvijeta jestiva ali odrežemo li ženski cvijet, tikvica neće imati plod jer iza latica ženskog cvijeta nalazi mali plod tikvice, a iza muškog samo peteljka i mogu ubrati čim se zametnu tikvice
U cvjetove tikvica rado zalaze pčele i ostali kukci, pa je potrebno odstraniti tučak, a iz ženskih prašnike. Dobro je ostaviti djelić stabljike kako bi prilikom kuhanja bilo lakše rukovati cvjetovima te kako se nježne latice ne bi oštetile. Postoji čitav pregršt recepata u kojima se cvijet tikvice prži ili poha u laganoj smjesi tempura. Cvijet se prethodno može puniti raznim nadjevima ili sirom poput mozzarelle.
Znak da su tikvice u svom najsvježijem obliku je kada na sebi još uvijek imaju cvjetove – to znači da će biti ukusne i mekane i mnogi znalci kupuju isključivo takve primjerke.
Za razliku od krastavaca, tikvice se poslužuju kuhane, a pripremaju se na različite načine – na pari, kuhane, na žaru, punjene i pečene, prženea. Mogu se stavljati u tijesto za hljeb ili dodati u neke kolače u koje se inače stavljaju jabuke.
Smatra se da ideja o jestivim cvjetovima tikvica potječe od nekog francuskog profesionalnog kuhara koji je, u potrazi za uvijek novim i zanimljivim jelima, odlučio spremiti cvjetove tikvica.
Prženi cvjetići
2/3 šoljice brašna
gazirana mineralna voda (ili ledom rashlađena obična)
malo mljevenoga crnog bibera, so
2,5 dl maslinova ulja
20 cvjetova tikvice
Brašno stavite u zdjelu srednje veličine. Dodajte miješajući hladnu mineralnu vodu, najprije malu količinu dok ne dobijete glatku smjesu koju ćete poslije postupno razrjeđivati vodom. Začinite biberom i solju.
U dubokoj tavi zagrijte ulje. Cvijet umočite u smjesu, a zatim otresite višak smjese s njega. Pržite dok ne postane hrskav i dobije zlatno-smeđu boju – otprilike 30 sekundi sa svake strane. Pržene cvjetove vadite na tanjir koji ste obložili papirom koji će upiti višak ulja. Posolite po potrebi i poslužite.
Cvjetna fritaja
5 jaja
pola kašikice grubo nasjeckanih listova nane (može i neke druge začinske trave ili povrća)
10 cvjetova tikvice dijagonalno narezanih na tanke rezance (otprilike dvije šoljice)
so, crni biber, kašikica maslinova ulja
U zdjeli srednje veličine zajedno zamutite jaja i nanu (vlasac ili što drugo). U to dodajte narezane cvjetove. Posolite i popaprite.
Zagrijte gril tavu i na njoj zatim zagrijte ulje do umjerene temperature. Ulijte u tavu pripremljenu smjesu i pustite neka se zagrijava otprilike dvije minute, dok smjesa na dnu ne počne dobivati zlatnu boju. Poklopite i smanjite vatru na minimum. Neka se poklopljeno ukuhava dok se i površina ne osuši, otprilike pet minuta dok smjesa ne postane pjenasta i dobije zlatno-smeđu koricu. Poslužite izrezano na kriške.
Pohovani cvjetovi tikvica
12 cvjetova tikvica
6 inćuna u ulju
100 g mozzarelle
1 jaje
100 g pšeničnog glatkog brašna
malo soli
120 ml mineralne vode
ulje za duboko prženje
Cvjetove tikvica očistite od tučka i operite pod mlazom vode iznutra i izvana pa stavite na papir da se ocijede. U svaki cvijet stavite pola inćuna i komadić mozzarelle.
Umutite žumanjak s brašnom, soli i vodom pa dodajte snijeg od bjelanjaka.
U pripremljenu smjesu umočite punjene cvjetove pa ih nakratko popržite u dubokom ulju.
Furaj.ba