Recepti – Srijemoš, divlji bijeli luk

Srijemoš  (divlji ili medvjeđi luk) je samonikla biljka i možete ga brati u šumi u višim planinskim krajevima, prije cvjetanja, već početkom aprila pa sve do početka juna.

Srijemoš; Foto: Wikipedia

Već pri prvom dodiru ćete ga prepoznati po karakterističnom mirisu na bijeli luk. Bogat je izvor vitamina C, bjelančevina i karotina. Listovi i lukovica srijemoša se koriste kao vrlo zanimljiv i ukusan začin u salatama, supama, varivu, umacima, itd. Najčešće se upotrebljava svjež jer kuhanjem gubi svoje glavne karakteristike, okus i miris.

KREM SUPA OD SRIJEMOŠA

U proljeće je ovaj luk najbolji lijek i on čisti krv, žuč i jetru od zimskih proizvoda sagorijevanja. Ljekoviti dijelovi biljke su mladi proljetni listovi koji se beru u aprilu i maju. Može se u frižideru održati od sedam do 10 dana.

Terapeutsko djelovanje ove biljke jednako je djelovanju bijelog luka, a kod obje biljke za to je zaslužna visoka koncentracija eteričnih ulja koja sadrže sumpor (alicin).

Osim alicilina koji ima antibiotsko djelovanje, srijemoš sadrži eterično ulje s alisulfidima, slično kao i u bijelom luku, biološke katalizatore i do 15 odsto polisaharida. Mladi listovi sadrže od 20 do 50 mg vitamina C i malo karotina.

Srijemoš može drastično uticati na krvni pritisak.

Smatra se da povoljno djeluje u liječenju arterioskleroze, kod niza želudačnih i crijevnih tegoba, i kod bolesti jetre. Uzimanje ekstrakta medvjeđeg luka pokazalo se korisnim u terapiji mnogih bolesti sistema za disanje.

Djelotvoran je lijek protiv crijevnih parazita kod djece, a stimuliše rad želuca i crijeva. Uspješno se primjenjuje kod hematoma i otvorenih rana koje teško zarastaju. Pomaže lakšem izlučivanju viška sluzi iz pluća, pa se tako omogućuje iskašljavanje i lakše disanje.

Upozorenje:

Ne berite medvjeđi luk ako niste sigurni jer ga je lako zamijeniti za otrovni mrazovac, durđicu ili čemeriku, jer su jako slični ali nijedna biljka koja je slična srijemošu ne miriše na bijeli luk.

 

KREM SUPA OD SRIJEMOŠA

SASTOJCI:

150 g svježe ubranih listova srijemoša

1 kašika maslinovog ulja

2 kašike maslaca

150 ml mlijeka

500 ml vode, juhe ili povrtnog temeljca

3 žlice krušnih mrvica

1 žličica Vegete

sol, biber

 

PRIPREMA

Svježe ubrane listove srijemoša narežite na deblje listove, peteljke odstranite.

Na maslinovom ulju otopite maslac pa dodajte narezani srijemoš Ikratko prodinstajte.

Ulijte mlijeko i vodu (mesnu vodu) te začinite vegetom, solju i biberom. Kad provri dodajte krušne mrvice i kuhajte još 10 minuta.

Supu maknite s vatre pa sve usitnite štapnim mikserom. Po potrebi dodatno začinite.

Šnite hljeba narežite na kockice pa prepecite na suhoj tavi dok ne postanu hrskave i poslužite ih uz ovu ukusnu i zdravu supu.

KREM SUPA OD SRIJEMOŠA (sa krompirom)

SASTOJCI
listovi srijemoša

1 glavica luka

1 krumpir

sol, papar

vrhnje ili jogurt

PRIPREMA

Izrezan luk i krompir narezan na kockice skuhajte zajedno u slanoj vodi. Na kraju dodajte listove srijemoša da se lagano obare. Ohladite i usitnite ručno ili u blenderu, pa začinite solju, paprom te kiselim vrhnjem ili jogurtom.

Uz srijemoš, supi možete dodati I  vrške koprive. Srijemoš nemojte stavljati u prevruću vodu kako ne biste uništili vrijedni vitamin C.

PALAČINCI SA SRIJEMOŠEM

SASTOJCI

Palačinci

svježi kravlji sir

listovi srijemoša

Priprema

Svježi kravlji sir izmiješajte s na rezance narezanim srijemošem i filujte palačinke.

SIRUP OD SRIJEMOŠA

Srijemoš (Allium ursinum) čisti krv, pospješuje bolji rad bu­brega i jetre, te jača oslabljeni organizam.

SASTOJCI

200 g srijemoša

• 1,5 l hladne vode

• l kg šećera ili meda

PRIPREMA

Svjež srijemoš s lukovicom samljeti ili sitno narezati, te preliti hla­dnom vodom. Nakon što pokriveno odstoji preko noći, tekućinu procije­diti, a medvjeđi luk dobro protisnuti. Tekućinu zakuhati, umiješati šećer ili med, te lagano kuhati 10-15 minuta. Uzimati 3 puta na dan po 1 kašikicu.


https://furaj.ba/dev2/prvi-darovi-proljeca-iz-prirode-koje-mozemo-brati/

ČITAJ VIŠE

Prijavite se na naš newsletter

Klikom na "pošalji" pristajete da Vam šaljemo naš newsletter

povezani tekstovi

Skip to content