Saznajte kako pokrenuti poplavljen automobil!

U poplavljenim područjima vozila su među brojnim stvarima koje su pretrpjele ozbiljne štete. Mnogi vozači nisu mogli ni zamisliti situaciju u kojoj bi njihov automobil bio djelimično ili potpuno potopljen. Iako voda može prodrijeti u većinu sistema automobila, to ne znači da je vozilo nepovratno izgubljeno. Uz odgovarajuće korake, poplavljen automobil može se oporaviti i vratiti na cestu.

Foto: Ilustracija/Pixabay 

Automobil pogođen poplavom zahtijeva temeljit pregled i čišćenje. Ovdje je korak-po-korak vodič koji može pomoći da se vozilo pravilno pripremi za pokretanje. Popravak nakon poplave je često složen i najbolje je da ga pregleda stručnjak.

Napomena:

Ako imate kasko osiguranje, kontaktirajte osiguranje prije nego što započnete sa bilo kakvim popravcima ili pranjem, jer je neophodno dokumentovati stanje za postupak nadoknade štete.

  1. Ispustite ulje iz motora i mjenjača
  • Ispuštanje ulja: Ako je voda prodrla u motor i mjenjač, izmiješala se s uljem, što može uzrokovati ozbiljna oštećenja. Otvorite ventile za ulje i pustite da se potpuno ocijedi iz oba sistema. Zamjena ulja spriječit će kontaminaciju i koroziju dijelova motora.

 

  1. Zamijenite filtere za vazduh i ulje
  • Zamjena filtera: Skinite sve filtere za zrak i ulje i zamijenite ih novim. Voda koja dospije u te filtere može blokirati protok zraka i ulja, uzrokujući opterećenje na motoru.

 

  1. Ispraznite vodu iz gornjeg dijela motora
  • Svjećice i dizne: Skinite svjećice ili dizne i nekoliko puta zaverglajte motor, ali na prazno (bez paljenja). Ovim ćete osloboditi vodu iz cilindara i ostalih dijelova u gornjem dijelu motora.

 

  1. Ponovno punjenje ulja
  • Ulje u motor i mjenjač: Zatvorite sve otvore za ulje i napunite odgovarajuće ulje u motor i mjenjač. Ovo će osigurati da su svi dijelovi podmazani i spremni za pokretanje.

 

  1. Čišćenje sistema goriva
  • Karburator, rezervoar i cijevi za gorivo: Skinite karburator i rezervoar, te ih temeljno očistite. Cijevi koje vode gorivo do motora ispušite komprimiranim zrakom kako biste izbacili svu preostalu vodu. Voda u sistemu goriva može dovesti do kvarova na motoru.

 

  1. Sklopite sve dijelove i zamijenite gorivo
  • Ponovno sklapanje: Vratite sve dijelove na svoje mjesto i napunite rezervoar svježim gorivom. Prije nego što pokušate pokrenuti automobil, osušite kablove za svjećice.

 

  1. Podmazivanje cilindara
  • Ulje za podmazivanje cilindara: Prije vraćanja svjećica, nanesite malu količinu ulja u otvore gdje su bile svjećice i ponovno zaverglajte motor bez paljenja. Na taj način će se cilindri podmazati, čime se smanjuje trenje prilikom pokretanja.

 

  1. Pokretanje motora
  • Pokušajte startovati motor: Kada su svi koraci završeni, pokušajte pokrenuti motor. Ukoliko se čuju neuobičajeni zvukovi ili motor ne radi ispravno, zaustavite pokušaje i obratite se stručnjaku.

Dodatne preporuke:

  1. Čišćenje vozila: Temeljno operite automobil iznutra i izvana. Uklonite sva sjedišta, temeljito ih osušite, dezinfikujte i tek tada vratite u vozilo.
  2. Provjera elektronike: Svu elektroniku u automobilu treba osušiti i po potrebi tretirati odgovarajućim sprejom za zaštitu električnih dijelova.
  3. Provjera farova i signalizacije: Ako je voda ušla u farove i stop svjetla, potrebno ih je izvaditi, dobro osušiti, pa tek onda vratiti.

Ovaj vodič može vam pomoći da pripremite vozilo nakon poplave, ali imajte na umu da bi samo stručan pregled osigurao optimalno rješenje i sigurnost.

ČITAJ VIŠE

Prijavite se na naš newsletter

Klikom na "pošalji" pristajete da Vam šaljemo naš newsletter

povezani tekstovi

Skip to content