U subotu, 6. decemra u dvorani Mirza Delibašić – Skenderija održan je Diplomatski zimski bazar, jedinstveni humanitarni događaj koji okuplja građane Sarajeva i članove diplomatske zajednice u Bosni i Hercegovini s plemenitim ciljem prikupljanja sredstava za pomoć djeci i mladima u potrebi.
Više od 45 ambasada i međunarodnih organizacija sudjelovalo je na ovogodišnjem bazaru, donoseći sa sobom bogatstvo kultura, okusa i tradicija iz svih krajeva svijeta. Posjetitelji su imali priliku posjetiti štandove ukrašene simbolima različitih naroda, probati autentične kulinarske specijalitete i uživati u živopisnim prikazima običaja i umjetnosti, čineći ovaj događaj pravim festivalom raznolikosti i solidarnosti.
Gužva oko štanda Ambasade Malezije odmah nas je privukla. Izdaleka su nas mamili primamljivi mirisi začina i egzotičnih jela, a pri samom prilasku dočekala nas je topla dobrodošlica i bogatstvo boja koje su oslikavale živopisni duh ove fascinantne zemlje. Štand ambasade Malezije bio je prava mala oaza autentične kulture – spoj mirisa i okusa s predivnim rukotvorinama, tradicionalnom dekoracijom i srdačnim osmjesima domaćina.
Kulinarsko putovanje
Uposlenici Ambasade Malezije poveli su nas na ukusno putovanje kroz čari njihove kuhinje, otkrivajući harmoniju okusa i bogatu tradiciju koja je prepoznata širom svijeta. Piletina, junetina, raznovrsno povrće i voće, uz obilje začina, čine osnovu svakodnevnih obroka Malezijaca.
“Za one koji se tek upoznaju s malezijskom kuhinjom i kulturom, obično preporučujemo da počnu s Teh Tarik i rižom s kokosovim mlijekom, zajedno sa slanim curry puffom za brz i ugodan početak”
Kulinarski dragulji Malezije: Roti Canai i umjetnost pripreme Teh Tarika
Na kulinarskom planu, ambasada je s ponosom predstavila Nasi Lemak, Roti Canai i Teh Tarik – tri kultna jela koja utjelovljuju srce malezijske gastronomije. Svako od ovih jela priča priču o odvažnim okusima koji oslikavaju inkluzivnost i multietničku raznolikost malezijskog društva. Posebnu važnost daje činjenica da su ovi kulinarski dragulji 2024. godine uvršteni na UNESCO-vu Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, čime je dodatno istaknuta njihova globalna važnost.
Nacionalno jelo Nasi Lemak, zauzima posebno mjesto u malezijskoj kuhinji i savršeno oslikava bogatstvo malajskih okusa. Ovo mirisno jelo sastoji se od kokosove riže, servirane uz pikantni umak od čilija, začina i aromatičnih sastojaka – te dodatke poput piletine, ribe, tvrdo kuhanih jaja, krastavaca, kikirikija i suhih inćuna. Lemak označava bogatstvo i kremastu teksturu hrane na bazi kokosovog mlijeka.
Roti Canai je prema TasteAtlas listi iz 2022. godine, zauzela prvo mjesto kao najbolja ulična hrana na svijetu. Ovaj prepoznatljivi specijalitet priprema se od vrlo tanko valjanog tijesta koje se nekoliko puta savija, prži i poslužuje s maslacem. Rezultat je hrskava, pahuljasta tekstura koja ga čini omiljenim među lokalnim stanovništvom i posjetiteljima.
Nama se posebno svidio Teh Tarik, poznati mliječni čaj koji u Maleziji ima status mnogo više od običnog serviranja napitka – prava je umjetnost. Osnova za Teh Tarik je mješavina jakog crnog čaja i kondenzovanog mlijeka, ponekad uz dodatak vrućeg mlijeka. Proces pripreme Teh Tarika uključuje jedinstvenu tehniku – čaj se s visine prelijeva iz jedne šolje u drugu, stvarajući karakterističnu pjenu i bogatiji okus, a sve uz nevjerojatnu preciznost kako ni jedna kap ne bi bila prolivena. U Maleziji, to je ritual i zabava, s brojnim natjecanjima u kojima profesionalci demonstriraju različite tehnike „tehtarika“ i svoje vještine u performansima točenja mlijeka u zraku.
Ništa manje pažnje nisu dobili i ostali specijaliteti na štandu. Prženi rezanci od vermičela, još jedan neizostavan dio malezijske ponude. Ova vrsta tankih i kraćih rezanaca, čiji naziv “vermicelli” u prijevodu s talijanskog znači “crvi,” dolazi u vegetarijanskoj i mesnoj varijanti. Svojim slanim i blago dimljenim aromama, ovi rezanci pružaju jednostavno, a opet nezaboravno gastronomsko iskustvo koje savršeno nadopunjuje priču o bogatstvu malezijske kuhinje.
Curry Puff, neodoljivo zlatno pecivo s hrskavim ljuskama, zasluženo nosi titulu savršene užine u Maleziji. Dostupan u vegetarijanskim i mesnim opcijama, ovo tradicionalno tijesto puni se začinjenim krompirom, ponekad piletinom i nasjeckanim kuhanim jajetom, pripremljenim u bogatom malezijskom kariju. Nakon punjenja, pecivo se prži u dubokom ulju, čime dobija savršenu teksturu i intenzivan okus koji osvaja na prvi zalogaj. Svaki Curry Puff je mala eksplozija ukusa, čineći ga nezaobilaznim dijelom malezijske gastronomske ponude.
Rosette Cookies, suhi kolačići s lijepim uzorcima koji nastaju pomoću ukrasnog kalupa u obliku rozete koji oblikuju tijesto i prže se do zlatno-smeđe boje. Jednostavni, a ukusni!
Multikulturalnost, običaji i koncept “otvorenih kuća”
Upitali smo Sharifah Shakila Syed Mustaffa, zamjenicu ambasadora, šta je posebno važno u njihovoj kulturi, a odgovori su nas uputili na ključne aspekte koji oblikuju ovu fascinantnu zemlju:
“Malezija je multikulturalna zemlja, čije stanovništvo uključuje Malajce, Kineze, Indijance i starosjedilačke grupe. Ova kulturna i etnička raznolikost ogleda se u jezicima, običajima, religijskim praksama, festivalima i kuhinjama koje čine svakodnevni život u Maleziji tako posebnim.
Jedan od zanimljivih aspekata njihove kulture je i koncept „otvorenih kuća“. Tokom važnih kulturnih i vjerskih festivala kao što su Bajrami, Kineska Nova godina, Hari Raya Puasa, Deepavali i Božić, domaćini pozivaju prijatelje, porodicu, pa čak i strance u svoje domove kako bi proslavili događaj, poželjeli im sve najbolje i počastili ih tradicionalnim jelima. Ova običajna praksa simbolizira toplinu, zajedništvo i gostoljubivost Malezije.”
Osim hrane i običaja, Sharifah nam je približila i umjetnost Batik-a koji je važan dio malezijske kulturne baštine. “Batik je tehnika ručnog bojenja tkanina voskom, a njegovi kompleksni uzorci predstavljaju umjetničku dušu Malezije. Ovi bezvremenski dizajni koriste se za izradu tradicionalne odjeće, ali i u modernim modnim kreacijama, stvarajući savršen spoj tradicije i savremenog dizajna.
Štand je bio pažljivo ukrašen predmetima, hranom i dekoracijama, kako bi posjetiteljima pružio impresivno iskustvo koje odražava bogato i živopisno nasljeđe Malezije zašto je zaslužena saradnje Ambasade Malezije i PERWAKILAN-a, udruženja žena pri ambasadi.
Madam Zalina Md Daud, predsjedavajuća PERWAKILAN-a i supruga ambasadora Malezije, predvodila je aktivnosti na štandu. Uz njeno vodstvo, članovi PERWAKILAN-a i Ambasade Malezije razgovarali su s posjetitiocima, upoznali ih sa specijalitetima, rukotvorinama i tradicijom, stvarajući toplu i autentičnu atmosferu.
Ambasador Malezije sa suprugom
U razgovoru s osobljem ambasade Malezije saznali smo da je njihov glavni cilj posjetiteljima bazara pružiti iskreno iskustvo topline, raznolikosti i bogatog kulturnog nasljeđa Malezije, u čemu su i uspjeli sudeći po gužvi koja se sve vrijeme stvarala ispred njihovog štanda.