Svjetski dan teatra – kako ga obilježiti?

Danas, 27. marta obilježavamo Međunarodni dan teatra. Ovo je prilika za slavlje umjetnosti, kreativnosti i izražavanja kroz teatar. Kroz ovu umjetničku formu, ljudi širom svijeta istražuju različite perspektive, pričaju priče i povezuju se na dubokim emocionalnim razinama. 

Foto: Pixabay

Ovo svojevrsno podsjećanje na važnost teatarske umjetnosti i njenu ulogu u društvu predvodi Internacionalni teatarski institut.

Riječ je o UNESCO-vom udruženju čiji je cilj povezivanje teatarskih djelatnika na međunarodnom nivou i lakša razmjene informacija. U tom kontekstu je i čitanje međunarodne poruke koju na poziv ITI-ja uvijek piše teatarska ličnost svjetskog ugleda.

Na ovaj dan uz izvođenje predstava, svaka teatarska kuća ili institucija čija je djelatnost vezana za ovu oblast umjetnosti, organizuje poseban program.

Tako će u Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti BiH u četvrtak, s početkom u 12:00 sati,  biti upriličeno predavanje muzejske savjetnice Amine Abdićević o  temi “Historijat pozorišnog odjeljenja Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine”.

U programu učestvuju i umjetnici Lada Pervan i Adis Fejzić.

Ovaj događaj pruža jedinstvenu priliku da se publika upozna sa razvojem i značajem teatarskog odjeljenja Muzeja, ali i bogatoj tetaraskoj baštini BiH.

Pozorište kod Makse

Povodom Svjetskog dana teatra u Despića kući će 27. marta u dva termina (10.00 i 11.30 sati) biti upriličene kreativno-edukativne radionice za djecu “Pravimo pozorište“, dok će s početkom u 20 sati biti održano deseto javno predavanje iz ciklusa “Naša baština“ na temu “Historija glume: Putovanje kroz vijekove“ dramske prvakinje i profesorice glume Selme Alispahić.

Kako je saopšteno iz Muzeja Sarajeva, kreativno-edukativne radionice za djecu bit će uprličene u sklopu novootvorene scene u Sarajevu pod nazivom “Pozorište kod Makse“ u Pozorišnoj (Velikoj) sobi Despića kuće, a na kojima će se najmlađi učiti pravljenju pozorišta, kreirat će svoj tekst i uz podršku glumca Aldina Tucića i muzejskih pedagoga sami će stvarati svoju mini predstavu.

U večernjim satima, glumica Selma Alispahić održat će javno predavanje na temu “Historija glume: Putovanje kroz vijekove“ na kojem će govoriti o glumi koja je bila uvijek tretirana na kontroverzan način, između slave i osude.

Ostale predstave

Predstava „Sarajevski trgovac“ autora Igora Štiksa, u režijskoj postavci Michala Dočekala bit će izvedena u četvrtak, 27. marta u 19:30 sati, povodom obilježavanja Međunarodnog dana teatra.

Bit će ovo jedinstvena prilika da sarajevska publika uživa u predstavi za koji su dovoljni jedno pozorište, jedna knjiga i jedan grad.

Tekst Sarajevski trgovac autora Igora Štiksa, jednog od najnagrađivanijih i izvođenijih bosanskohercegovačkih pisaca, napisan je posebno za Narodno pozorište Sarajevo.

Glumački cast čine: Faruk Hajdarević, Nerman Mahmutović, Mirvad Kurić, Mona Muratović, Vedran Đekić, Milan Pavlović, Amina Begović, Riad Ljutović, Dino Bajrović, Irfan Ribić, Sara Seksan, Belma Salkunić Bektešević, Alen Konjicija, Sanjin Arnautović, Haris Bidžan i Amra Kapidžić.

Ulaznice za predstave u produkciji Narodnog pozorišta Sarajevo mogu se kupiti online, putem zvanične web stranice Narodnog pozorišta Sarajevo, platforme www.karter.ba ili direktno na blagajni Narodnog pozorišta-navodi se u saopćenju.

ČITAJ VIŠE

Prijavite se na naš newsletter

Klikom na "pošalji" pristajete da Vam šaljemo naš newsletter

povezani tekstovi

Skip to content