Od prahistorijskih pećina do egzotičnih šuma i obala – čak 30 lokaliteta širom svijeta ove sedmice čeka da bude uvršteno na prestižnu UNESCO-vu Listu svjetske baštine, na kojoj se već nalazi više od 1.200 znamenitosti.

Na proširenoj 47. sjednici UNESCO Komiteta za svjetsku baštinu, koja je upravo počela u Parizu, odlučuje se o budućnosti lokacija koje čuvaju dragocjenu priču o čovječanstvu i planeti.
Od Francuske do Kambodže, od UAE do Sijera Leonea
Ove godine, među kandidatima su i neka od najmanje istraženih čuda svijeta: rezervat biosfere Bijagos (Gvineja-Bisau), šuma Gola Tivai u Sijera Leoneu – dom rijetkih šumskih slonova, ali i megalitski spomenici Karnaka u Francuskoj te drevni petroglifi uz korejsku rijeku Bangucheon.
Audrey Azoulay, generalna direktorica UNESCO-a, poručila je kako “kultura mora biti središnji odgovor na savremene izazove – od klimatskih prijetnji do posljedica ratova”.
Klimatske promjene, masovni turizam i ratovi prijete svjetskoj baštini
Skoro tri četvrtine lokaliteta na listi već se suočava s rizicima – od suša i poplava do prekomjernog turizma koji mijenja lice destinacija. Na primjer, više od 40% svih lokaliteta pod prijetnjom nalazi se na Bliskom istoku, dok su ratovi uzrok ugroženosti kod više od polovine lokaliteta s popisa “u opasnosti”.
UNESCO trenutno nadzire štetu nanesenu kulturnoj baštini u Gazi pomoću satelitskih snimaka, a planira obnovu muzeja i spomenika u Siriji čim to okolnosti dopuste.
Putovanja s dubljim značenjem
Svjetski putnici sve više traže destinacije koje nude iskustvo, edukaciju i odgovorno otkrivanje lokalne baštine. Upravo zato je praćenje UNESCO liste nezaobilazno za svakoga ko planira kulturno, eko ili avanturističko putovanje s dodatnim značenjem.
Ko će ove godine zaslužiti titulu “svjetske baštine”? Odgovor ćemo znati već uskoro – a nove destinacije možda već sutra postanu hit na turističkoj mapi.
Blago iz BiH zaštićeno UNESCO-m