Vjetrenica zaštićena UNESCO-m!

Komitet za Svjetsku baštinu UNESCO-a u New Delhiju uvrstio je pećinu Vjetrenica na jugu Bosne i Hercegovine na popis prirodnih bogatstava.

Fotografije: Adnan Bubalo




Riječ je o prvoj nominaciji prirodnog lokaliteta iz BiH.

Opština Ravno u kojoj se ova misteriozna pećina nalazi sa nestrpljenjem je čekalo ovu odluku.

Pećina se od 2004. godine nalazila na Tentativnoj listi dobara koje BiH može nominirati za listu UNESCO-a, a postupku nominacije prethodio je dugotrajan proces i izrada Nominacionog fajla za kojeg je krajnji rok za predaju bio 31. januar. Nekoliko dana ranije, na sjednici Skupštine Hercegovačko-neretvanskog kantona 26. januara 2021. godine Vjetrenica s dijelom Popova polja ponovo je proglašena zaštićenim pejzažom. Izmjene u zakonu su morale biti donesene jer je Vjetrenica bila zaštićena zakonom iz 1952. godine. Rad na zaštiti Vjetrenice i dijela Popovog polja bio je jedan opsežan projekat koji je trajao od 2017. do 2019. godine, a u koji su bile uključene mnoge institucije.

Vjetrenica prestavlja najveći sistem pećina u BiH. Smještena je na području južno-dinarskog krša, s ulazom na samom rubu Popovog polja, 300 m istočno od sela Zavale na 260 m nadmorske visine. Od Mostara je udaljena 80 kilometara.

U svijetu se nalazi na prvom mjestu po bioraznolikosti i njena dužina iznosi preko 7 km. Prosječna temperatura unutar pećine je 11 stepeni. U pećini živi bogati pećinski svijet, u kojem je zabilježeno gotovo 200 različitih životinjskih vrsta, a jedna od najpoznatijih je i čovječija ribica koja živi u Donjoj Vjetrenici.

Podsjećamo, u isto vrijeme započet je postupak da se kompleks slapova u Martin Brodu stavi na tentativnu listu i kandidira za uvrštavanje na UNESCO listu prirodne baštine.

Zato što jedan članak nije dovoljan…

PEĆINA VJETRENICA, MISTIČNI DRAGULJ HERCEGOVINE

VJETRENICA – DRAGULJ HERCEGOVINE

ČITAJ VIŠE

Prijavite se na naš newsletter

Klikom na "pošalji" pristajete da Vam šaljemo naš newsletter

povezani tekstovi

Skip to content