Gotovo da nema razglednice iz njemačkog grada Kelna a da na njoj nije simbol grada – Katedrala (Kölner Dom).
Katedrala u Kelnu jedna je od najomiljenijih turističkih destinacija u Njemačkoj koju dnevno posjeti oko 20 hiljada turista. Više je razloga za to – treća je po visini u cijelom svijetu i druga na evropskom tlu, no ponajviše zbog grandiozne arhitekture u koju je uloženo više od šest vijekova gradnje.
Najčuveniju građevinu Njemačke na listi UNESCO-ve svjetske baštine smatraju „iznimnim djelom ljudske genijalnosti“.
Davne 1248. godine započeta je gradnja ovog zdanja, koje je završeno tek u drugoj polovini 19. stoljeća. Kao tipičan primjer gotičke umjetnosti, Kelnska katedrala je tokom vijekova gradnje pretrpjela značajne promjene u stilu gradnje.
S obzirom na to da je građena šest vijekova, oko Kelnske katedrale i u njoj ispisala se bogata i burna historija. Najznačajnijim smatra se što je Katedrala uspjela odoljeti savezničkom bombardovanju grada tokom Drugog svjetskog rata uz manja oštećenja.
Najveće zvono na cijelom svijetukoje se klati
Osim što je Katedrala sama po sebi atrakcija, ima i još jedno – najveće zvono koje se klati na cijelom svijetu. Zvono Tri kralja ili Debeli Petar, kako ga od milja zovu stanovnici Kelna, izliveno je u prvim decenijama 15. stoljeća i teži više od 24 tone. Njegov neobični zvuk može se čuti za vrijeme uskršnjih i božićnih praznika. Na Kelnskoj katedrali inače se nalazi jedanaest zvona, a dva su izrađena polovinom 15. stoljeća i teže 5,6, odnosno 10,5 tona.
Riznica blaga
Katedralna crkva Svetog Petra i Djevice Marije, što je službeni naziv katedrale u Kelnu, ima i izuzetno bogatu riznicu dragocjenosti poput zlatnog sarkofaga koji je izrađen tokom 13. stoljeća, a u kojem su pohranjene mošti Sveta tri mudraca, koja se u gradu na Rajni nalaze od 1164. godine.
U katedrali se čuva i drvena skulptura, poznata Milanska Madona, koja datira s kraja 13. stoljeća i pozlaćeni krst nadbiskupa Gera, za koji se vjeruje da je izrađen oko 960. godine.
Plastična predstava Raspeća, izrađena najverovatnije oko 970. godine, koja se nalazi u Kelnskoj katedrali, važi za najstariji prikaz te scene na takav način.
U sebi čuva i lijepe vitraže, oltare, skulpture i orgulje koje su u nju poput gnijezda ugrađene prije više od 20 godina na 700. godišnjicu, a kao naznačajniji primjer kelnske slikarske škole iz perioda 15. stoljeća izdvaja se „Triptih Doma“, autora Stefana Loknera, koji je naslikao i oltarske slike.
Kako je vidjeti?
Ukoliko ste u Kelnu, Katedrala se nalazi uz zgradu glavne željezničke stanice u gradu. Ulaz u nju je besplatan, platit ćete samo ukoliko se želite popeti uz 509 stepenika do vidikovca na katedrali.
Iza Katedrale nalaze se dva svjetski poznata muzeja – Rimsko-germanski i Muzej Ludvig čija je spektakularna zgrada izuzetan doprinos kelnskoj arhitekturi, a u kojoj se i nalazi najveća zbirka moderne umjetnosti izvan Sjedinjenih Država, ujedno i jedna od najvećih zbirki Pabla Picassa u Evropi.
Jedan dan u Kelnu – za pamćenje