Konjičko drvorezbarstvo, zanat s dugom i bogatom tradicijom, također je prepoznat kao vrijedno blago koje je nedostajalo u šarenoj UNESCO riznici.
Namještaj, elegantni enterijeri izrađeni u ovom stilu prepoznatljivi su po jedinstvenim, ručno rezbarenim motivima. Svaka kreacija nosi poseban vizuelni identitet, spajajući umjetničku preciznost s tradicionalnom estetikom.
Možda je pogrešno konjičko drvorezbarstvo zvati tek zanatom jer je ono, prije svega, umjetnost kojom se vjekovima bave vrijedni Konjičani zlatnih ruku. Rezbarenje je sastavni dio kulture lokalne zajednice, tradicija koja stvara svakom ljudskom biću potreban osjećaj zajedništva i pripadnosti. To je i ekonomski održiv, inkluzivan i ekološki zanat kojim se bave različite etničke grupe, što je sjajan instrument povezivanja, dijaloga i saradnje. Široko je rasprostranjen među stanovnicima Konjica, a vlasnici porodičnih radionica za rezbarenje drveta obučavaju nove zanatlije i populariziraju ovaj prekrasni zanat.
Muzej drvorezbarstva
Koliko je drvorezbarstvo važno Konjicu i Konjičanima govori i činjenica da drvorezbarstvo u ovom gradu ima čak i svoj muzej. Muzej drvorezbarstva osnovan je s ciljem očuvanja bogate tradicije ovog zanata i sjećanja na njegov razvoj kroz različite historijske faze. Posjetioci u muzeju mogu upoznati život i rad konjičkih majstora drvorezbarstva, kao i alate i tehnike koje su koristili i koje se i danas primjenjuju. Ovaj zanat, koji je preživio mnoge turbulentne periode, dokazao je svoju važnost i vrijednost za očuvanje kulturne baštine. Muzej je 2022. godine nagrađen prestižnom Živa nagradom za najbolji slavenski muzej, kao i Luigi Micheletti nagradom za najbolji evropski muzej, koju dodjeljuje Evropska muzejska akademija.