Korizma – vrijeme Uskršnjeg posta

Na Pepelnicu ili Čistu srijedu, koja ove godine pada 5. marta, u Katoličkoj crkvi započinje korizma, četrdesetodnevna priprava za Uskrs koja 2025. godini traje od srijede 5.3. do četvrtka 17.4.

Korizma
Foto: Pixabay

Od kraja 11. stoljeća vjernici se na taj dan posipaju pepelom od blagoslovljenih maslinovih ili palminih grančica. Taj pepeo označava ozbiljnost i pokoru čime je obilježeno cijelo korizmeno vrijeme, te nadu u uskrsnuće. Od 5. stoljeća u središtu priprave za Uskrs je post, a budući da nedjeljom nitko ne treba postiti, početak vremena posta pomaknut je u 6. ili 7. stoljeću sa šeste nedjelje prije Uskrsa na srijedu koja je prethodila toj nedjelji.

Korizma – Propisi posta

Pepelnica ili Čista srijeda i Veliki petak jedini su dani u godini kada Katolička Crkva propisuje strogi post i nemrs.

Prema crkvenim propisima, post znači da se punoljetni katolici – od navršenih 18 do 60 godina života – smiju samo jednom dnevno najesti do sitosti, uz mogućnost još dva manja obroka, ali koja zajedno ne čine puni obrok. Od ove obaveze izuzeti su bolesnici, kao i druge osobe koje iz opravdanih razloga nisu u mogućnosti postiti.

Nemrs znači odricanje od mesa toplokrvnih životinja, dok je dozvoljena konzumacija ribe, jaja i mliječnih proizvoda.

Pored propisanog posta i nemrsa, vjernici se na ove dane često potiču na dodatne oblike odricanja – poput suzdržavanja od gledanja televizije, korištenja društvenih mreža, izbjegavanja zabava i sl. – u duhu osobne pokore i unutarnje pripreme za Uskrs.

 

Mnogi kršćani odlučuju da će se kroz svih 40 dana odreći nečega što im je posebno drago – poput mesa, alkohola ili cigareta. Neki su, upravo zahvaljujući korizmenom odricanju, uspjeli prekinuti i s težim ovisnostima, poput one o drogama.

Pojedinci donose odluke poput ranijeg ustajanja, izbjegavanja gledanja televizije ili slušanja zabavne muzike, birajući umjesto toga klasičnu muziku ili govorne programe. Ozbiljni vjernici često sebi zadaju i posebne oblike pokore – nastoje se osloboditi određenih grijeha, uvesti korisne navike i unijeti više duhovne discipline u svoj svakodnevni život.

Tokom korizme mnogi se trude biti marljiviji, samozatajniji, strpljiviji prema ukućanima, skromniji u riječima i ponašanju. Neki odluče svaki dan čitati desetak minuta iz Svetog pisma, dok druge porodice uvode zajedničku večernju molitvu ili svakodnevno mole krunicu. Mnogi se odluče ispovjediti na početku i na kraju korizme kako bi duhovno čisti dočekali Uskrs.

Djeca se obično odriču slatkiša ili igrica koje im ometaju školu, dok se mladi odlučuju na suzdržanost u izražavanju ljubavi kroz fizički kontakt. Ima i bračnih drugova koji donesu odluku da će tokom korizme jedno o drugome govoriti samo pozitivno. Neki pohađaju svetu misu svakog dana, dok drugi svakodnevno izdvajaju pola sata za osobnu molitvu, razgovor s Bogom, tišinu i duhovno ozdravljenje.

Korizma je, dakle, poziv svima da u svoje dane posiju novo sjeme – da “zaoru osobitu brazdu života”, kako bi iz nje izraslo nešto dublje, čišće i bolje. To je vrijeme za promjene koje oplemenjuju duh, jačaju vjeru i približavaju nas Bogu i drugima.

Pepelnica

Nad svima, već na Pepelnicu, lebdi Isusova riječ koja zove: »Kraljevstvo Božje je pred vratima, obratite se i vjerujte Radosnoj vijesti«. Zato se i kod posipanja blagoslovljenim pepelom na Pepelnicu kaže onome koga se pepeli: »Sjeti se čovječe da si prah i da ćeš se u prah vratiti«. Ili pak druga rečenica: »Obrati se i vjeruj Radosnoj vijesti«.

Pepelnica je ostala kao spomen na pokoru koju su činili Jevreji tokom svoje historije. Veliki sveci i pokornici Starog zavjeta znah’ su se obući u kostrijet od grube konoplje, posuti glavu pepelom, i leći u prah u znak da su sagriješili i da žele popraviti svoj život. Prah označuje da je čovjek bez Boga samo gomila praha koja se raspadne i zauvijek nestane. Tek u Božijoj svemoći i ljubavi taj prah postaje čovjekovo tijelo i duša, i neraspadljiv, besmrtan i vječan. Zato taj prah koji se zove čovjek i koji je smrtan i loman treba neprestano Božju prisutnost i snagu Duha Svetoga da učini čovjeka nepobjedivim i besmrtnim.

Velika subota

Vrijeme pripreme za Uskrs završava na Veliku subotu, tačnije Vazmenim bdjenjem, a 40 dana je izabrano prema novozavjetnom zapisu o Isusovu 40-dnevnom postu u pustinji, no simbolički se uz taj broj vezuje i 40-godišnje putovanje Izraela u obećanu zemlju. Crkva ističe kako korizmeni post ne znači samo odricanje od ukusnih – mesnih i začinjenih – jela, nego ponajprije prekid sa svakodnevnim lošim navikama.

Post je ponajmanje sredstvo kozmetičkog karaktera i u njegov bitan sastav ubraja se duhovni značaj pokorničkih djela. Korizma koja počinje na Pepelnicu vrijeme je velikih obećanja i nada. Tada bi trebalo napraviti zaokret života. Najprije odreći se grijeha, priznati ih i oprostiti onima koji su te povrijedili. Zatim zamoliti neka Duh Sveti ispuni prostore duše, zamoliti Boga neka osvježi i izliječi dušu, tijelo i duh, a onda početi živjeti pozitivno i vidjeti da je zaista moguće biti sasvim drugačiji čovjek, svet, da je moguće svega se odreći i biti slobodan u srcu, da je moguće prihvatiti život s križevima, mukama, smrću i bolestima, te postati zdrav, vječan i neuništiv. Ko je dobro iskoristio korizmu, taj postaje iskusni kršćanin, vjernik i čovjek. Tako Uskrs na kraju korizme postaje ne samo slavlje Isusova uskrsa i nade u naš, nego također novi početak, proljeće vlastitog života, proljeće zdravlja, humanosti i plemenitosti.

Korizmene poruke

U svojim korizmenim porukama katolički biskupi širom svijeta pozivaju vjernike da u vrijeme pripreme za Uskrs više promišljaju svoju vjeru i pripadnost Kristu, učvrste svoju povezanost sa Crkvom te da se više posvete svojoj obitelji i ljudima oko sebe, posebno onima kojima je na bilo koji način potrebna pomoć. Vjernici su pozvani da novac i druga sredstva koje su prikupili u dane posta i nemrsa daruju za dobrotvorne svrhe namijenjene onima koji su u nevolji, a u Zapadnim zemljama uobičajene su i korizmena prikupljanja za potrebite. Hrvatski naziv korizma dolazi od latinskoga korijena quadragesima, što znači četrdesetdnevnica.

Zanimljive činjenice o Uskrsu

ČITAJ VIŠE

Prijavite se na naš newsletter

Klikom na "pošalji" pristajete da Vam šaljemo naš newsletter

povezani tekstovi

Skip to content