Na prostoru naše domovine u davna vremena vodile su se istinske bitke za prijestolja kraljevskih gradova, među kojima je jedan od popularnijih i ljepših grad izgrađen na visokoj i strmoj stijeni smješten na lijevoj obali rijeke Une. Kraljevski grad Sokolac
Udaljen oko tri kilometra od Bihaća, nekadašnji kraljevski grad Sokolac pruža prelijep pogled na živopisni krajolik Nacionalnog parka Una, bihaćke doline i ovog prelijepog grada u Krajini.
Prostor na kojem je izgrađen nastanjen je još u prahistorijskom dobu, čiji su ostaci i dan-danas vidljivi pored srednjovjekovne utvrde ili grada, kako ga neki danas zovu. U historijskim izvorima prvi put se spominje 1380. godine, a samo 15 godina kasnije u jednoj povelji se navodi kako je to kraljevski grad koji ima svoje kastelane Ivana i Grgura Etena, te svoju posadu i posjede. Neki hroničari smatraju da je podignut 1020. godine, što pokazuju i arheološka iskopavanja pronađena na prostoru gradine koja je postojala još u bronzano doba gdje su pronađeni tragovi života iz 9. i 10. stoljeća. To je bio isti period kada su u naselju Ripač, gdje se danas nalaze Japodski otoci, bila sojenička naselja.
Dok se penjete na njegove zidine, pokušavate zamisliti kako je to sve nekada izgledalo. Raskoš kraljevskog dvora, dvorjani i dame u haljinama, baš sve kao u filmovima.
Legenda kaže da ga je sagradila jedna od tri sestre – Soka. Bila je kćerka bogataša Dobriše, dobrog i cijenjenog čovjeka u narodu, i imala je još dvije sestre Biku i Vranu. Kada su stasale za udaju, otac im je iznenada umro, a one su nastavile njegov put u dobru i čestitosti, pa su u znak sjećanja na svoga oca odlučile na svom imanju podići tri grada. Naime, sestre su stanovale u nekadašnjem gradu Dubrovniku koji se nalazio na desnoj obali Une, a u svom nasljedstvu imale su i posjed u Pounju kojeg je pokušavao oteti jedan nasilnik. Uspjele su se izboriti za svoj posjed, pa u njemu sagraditi tri grada kako su i naumile. Bika je odabrala mjesto na lijevoj obali Une gdje je podigla grad iz kojeg je nastao današnji Bihać, a mlađa sestra je odabrala mjesto blizu današnjeg naselja Ćukovi gdje je sagradila grad Vrnograč, koji i danas čuva ostatke njene utvrde. Dok je Soka odabrala istočnu stranu, i na ovoj strmoj stijeni izgradila Sokolac.
Dok je bio kraljevski grad, za njegovo prijestolje borili su se Sigismund Luksemburški i Ladislav Napuljski. Kasnije je grad igrao značajnu ulogu u odbrani Bihaća, no doživio je slom dolaskom Osmanlija 1592. godine, kada dolazi pod osmansku upravu i ulazi pod sastav Bihaćke kapetanije. Osmanlije su ga dodatno dograđivale, stoga su danas na njemu vidljivi tragovi srednjovjekovne i osmanske gradnje.
Dugo vremena bio je jedan od najočuvanijih starih gradova na ovim prostorima. Restauriran je za vrijeme Austro-Ugarske prvi put 1898. godine, kada ga je restaurirao tadašnji načelnik bihaćkog okruga grof Lothar van Berks, čiji je i dvorac u Ostrošcu, i od tada je bio otvoren za posjetioce. Na jednom od spratova kule nalazio se i ugostiteljski objekat, u kojoj su se mogle nabaviti razglednice i osnovni podaci o gradu.
Turistička zajednica Grada Bihaća želi srednjovjekovni grad Sokolac približiti građanima i posjetiteljima, a u konačnici ga pretvoriti u turističku atrakciju. Asfaltiran je i pristupni put gradu i postavljena je solarna rasvjeta kako bi se olakšao pristup gradu i povećao broj posjetilaca, asfaltiran je i pristupni put gradu. Zadnjih godina se ovdje organizuju razna kulturna dešavanja.
S. Hodžić, Furaj.ba
Fotografije: Visit Bihać