Ukoliko ste se preko Romanije vozili prema istoku Bosne ili od tamo prema Sarajevu, sigurno ste vozeći se preko Glasinačkog polja pokraj puta zamijetili ograđen starinski nišan i zapitali se otkud on tu.
Legenda kaže da je “neuništiv”.
“U Bosni i Hercegovini, na teritoriji općine Sokolac, na Glasinačkom polju, nalazi se jedan nišan koji stoljećima odolijeva nedaćama i nasilnicima. Legenda kaže da su ga mnogi pokušali srušiti, ali im to nije polazilo za rukom. Čak bi ih zadesila i strašna kazna i sudbina nakon toga. Posljednja govori o tom kako je neki ‘četnik vikendaš’, upitao ondašnje mještane zbog čega ne sruše ovaj ‘turski grob’. Oni su mu, znajući za prethodna dešavanja, odgovorili sa: ‘Eto, ti ga sruši!’ Odgovorio je da će ga srušiti sutra kada se vrati sa opsade Sarajeva. Sutra se nije vratio!”, naveo je Adnan Muftarević, historičar i kustos Muzeja Sarajeva.
Inače, Glasinac je jedno od najpoznatijih prahistorijskih nalazišta na području bivše Jugoslavije i Evrope, čuven po mnoštvu stećaka. Procjenjuje se da ih na ovom području ima više od 10.000, od kojih mnogi imaju i svoje kamene biljege. Arheološkim istraživanjima koja su vršena u drugoj polovini 19. vijeka, utvrđeno je da je na Glasincu vijekovima živio narod sa vrlo naprednom kulturom u to doba.