U okviru manifestacije Dani mevluda i zikra u Centru za kulturu Grada Mostara predstavljena je izložba “Tišina papira i odsjaj pera”, posvećena restauraciji i konzervaciji Mostarskog mushafa – rukopisa Kur’ana izuzetne umjetničke i kulturne vrijednosti.

Mostarski mushaf, star oko 600 godina i pripadnik Memlučkog perioda, izrađen je na ručno prepariranom papiru i pisan u kaligrafskom hakah pismu, uz korištenje posebne tinte koja sadrži 24-karatno zlato. Njegove iluminacije, rađene pigmentima pomiješanim s gumom arabikom, predstavljaju vrhunac islamske umjetnosti.
Rukopis je stoljećima čuvan u Mostaru, u lokalnim porodicama, džamijama i institucijama, te je jedan od najdragocjenijih primjera islamske kulturne baštine u Bosni i Hercegovini. Mushaf je kroz vrijeme prošao kroz brojne konzervacije, a posljednja restauracija omogućila je njegovo očuvanje i prezentaciju javnosti.
Svojom materijalnom i umjetničkom vrijednošću, Mostarski mushaf nadmašuje mnoge poznate rukopise i predstavlja kulturni biser koji svjedoči o bogatoj tradiciji i duhovnoj prošlosti mostarskih muslimana.
Izložba “Tišina papira i odsjaj pera” podsjeća na značaj očuvanja ovakvih rukopisa kao ključnog dijela identiteta i kulturnog nasljeđa Bosne i Hercegovine.