Muzej Troja je arheološki muzej smješten u blizini arheološkog nalazišta drevnog grada Troje u pokrajini Čanakale na sjeverozapadu Turske.
Fotografije i tekst: Emira Azganović
Zgrada muzeja je u obliku kocke sa četiri sprata u kvadratnom obliku presvučena je čelikom boje hrđe kako bi se stekao utisak da je iskopana s arheološkog nalazišta. Visina zgrade jednaka je dubini iskopa na arheološkom nalazištu Troja. Muzej je otvoren 2018. godine koja je proglašena godinom Troje u svijetu.
Posjetioci će ovdje osjetiti svu veličanstvenost ove civilizacije koja je u svojoj zlatnoj eri stvorila najljepše predmete, pune sjaja i kreativnosti.
U muzeju je izloženo oko 2000 komada iz muzejske kolekcije sa oko 40 000 različitih predmeta, među kojima su hvatači suza, bočice parfema od stakla i terakote, figurice, zlatnici, ogrlice i narukvice, novčići, metalne posude, keramika od terakote, oružje, sjekire, oltari, sarkofage, skulpture i mnogi drugi posebni komadi iz 5000 godina stare historije ovog područja.
Jedan od najvažnijih eksponata je
Poliksenin sarkofag, iskopan 1994. godine, koji datira iz perioda VI stoljeća p.n.e. i najstariji je sarkofag sa figurama u Anatoliji. U svakom dijelu sarkofaga mogu se vidjeti figure Poliksene, Trojanske princeze.
Različiti slojevi Troje u nišama na zidovima prikazuju nadgrobne spomenike s velikim skulpturama, scenske animacije i fotografije velikih dimenzija. Muzej je opremljen najmodernijom tehnologijom pa posjetioci mogu uživati u 3D animacijama kao i hologramima, gdje glavni junaci Homerove Ilijade izgovaraju stihove o trojanskom ratu i propasti Troje.
Muzej Troja nalazi se 700 metara istočno od arheološkog nalazišta Troja. Radno vrijeme je od 8 do 19 sati od 1. aprila do 31. oktobra i od 8.30 do 17.30 od 1. novembra do 31. marta.
Ulaznica košta 42 TL. Djeca do 8 godina ulaze besplatno. Također postoji mogućnost kupnje kombinirane karte za arheološko nalazište i muzej Troja, za 60 TL
Zato što jedan članak nije dovoljan….
ČANAKALE – OD TROJE DO GALIPOLJA
TROJA – GRAD UNIŠTEN ZBOG ZABRANJENE LJUBAVI
DREVNI GRAD ASOS I ATININ HRAM
KOLIN HOTEL U ČANAKALEU – OČARAVAJUĆI POGLED NA TJESNAC DARDANELI