Od starog grada do sela kojeg su sagradili Rimljani: Šta vidjeti u okolini Neuma
Iako svi idu put Neuma kako bi se osvježili u Jadranskom moru, malo je onih koji znaju da putem do Neuma, da li preko Svitave ili Stoca, mogu vidjeti izuzetno značajno kulturno-historijsko blago Bosne i Hercegovine koje se nalazi čak i na listi UNESCO-ve svjetske baštine, a neka su nalazišta tu još od antičkog doba.Foto: FotobazaNeum je naseljen još od drevnih vremena područje Neuma kada je bio značajna raskrsnica raznih puteva koji su vodili od obale prema unutrašnjosti. Prvi put se grad spominje u 4. stoljeću, odnosno 533. godine pod nazivom “Neuense”, no arheološka nalazišta pokazuju da je njegova okolina naseljena i ranije. Sve do 1718. godine Neum se nalazio u okviru Dubrovačke Republike, kada je predan Osmanlijama za potrebe brodova i opskrbe vojnih postrojbi u zaleđu. Neum se našao u sastavu Bosne i Hercegovine po dolasku Austro-Ugarske monarhije, 1878. godine, a u drugoj polovini prošlog vijeka u njemu se počinju graditi prva odmarališta, hoteli i ostali turistički sadržaji.
Donosimo vam spisak najinteresantnijih atrakcija koje možete vidjeti u okolini Neuma kako biste se što bolje upoznali sa historijom ovog prekrasnog gradića:
Stari Hutov ili Hadžibegov grad
Na putu od Stoca prema Neumu, u podnožju planine Žaba, smješteno je kameno zdanje Starog Hutovog grada ili Hadžibegovog grada. Put od mjesta Hutovo, smještenog blizu Popovog polja gdje ponire rijeka Trebišnjica, vodi do Stoca, Neuma i Stona na Pelješcu. Nekada je ovim mjestom prolazio i prahistorijski Veliki put ili Put soli iz Stona u kojem i dan-danas postoji solana. Ovim putem je i omiljena bosanska kraljica Katarina 1463. godine pobjegla pred Osmanlijama u izgnanstvo, najprije u Ston, pa u Rim.
Iako nema tačnih historijskih podataka o vremenu nastanka ovog grada, arheološka istraživanja pokazala su da je na ovom mjestu nekada bilo prahistorijsko naselje u kojem je glavna građevina bila stražarnica koja je nadzirala cestu koja je prolazila kroz ovaj grad. Prvi put se spominje u pisanim dokumentima fra Sikste iz 1525. godine kada je prolazio kroz ovo selo u junu te godine iz Slanog prema Zavali. Etimologija imena grada veže se za latinski naziv za sokola – Huti, no postoji vjerovanje i da je Huti bilo ime vlastelina koji je živio tu još u doba Rimljana. Grad se još naziva i Hadžibegov, po hadži Mehmed-begu Rizvanbegoviću koji je 1802. godine postao prvi i bio jedini kapetan Hutovske, posljednje osnovane kapetanije u BiH do 1832. godine. On je carinsku kulu gdje se nekad ubirala carina za karavane pretvorio u utvrdu. Grad je nekada imao devet kula, danas se nazire samo jedna.
Ovo arheološko područje koje uključuje tvrđavu i tri ploče smještene u lapidariju Zavičajne kuće u Hutovu zaštićeno je kao nacionalni spomenik BiH, a u njegovoj blizini nalaze se i tri nekropole sa stećcima.
Crkva sv. Ane u drevnom selu Gradac
Na 20-ak kilometara od Neuma, na putu od Stoca kroz mjesto Hutovo, nalazi se crkva posvećena svetoj Ani, majci Blažene Djevice Marije. Sagrađena je malo prije 1619. godine, a kao njen graditelj se u literaturi spominje fra Blaž Gračanin. Zaštićena je kao nacionalni spomenik BiH.
Vranjevo selo kojeg su sagradili Rimljani
Dvije stotine godina trebalo je Rimljanima da osvoje Balkan i počnu da ga naseljavaju. Među brojnim naseljima koje su sagradili širom naše zemlje je i malo selo dva kilometra udaljeno od mora i Neuma, koje je ih je privuklo zbog ugodne mediteranske klime s dugim i toplim ljetima, te kratkom i blagom zimom. Vranjevo selo je u 1. stoljeću prije nove ere bilo značajno rimsko naselje koje je u kontinuitetu trajalo sve do 6. stoljeća p. n. e, a arheološko područje i nekropola sa stećcima koje je i dan-danas vidljivo proglašeno je nacionalnim spomenikom BiH. Nalazilo se uz cestu koja je vodila u antički Diluntum (Stolac) i vezivalo se na cestu Narona-Epidaurum ili Narona-Leusinium. U srednjem vijeku bilo je politički centar župe Žaba i sjedište vlastelina.
Danas su sačuvani ostaci građevine ovog sela, sakralni objekt u obliku stuba na kojem se nalazi krst, ostaci zidova, a u blizini naselja se nalazi i dvije nekropole sa stećcima.
Nekropole sa stećcima
U okolini Neuma nalazi se još nekoliko interesantnih nekropola sa stećcima koje su uvrštene i na listu UNESCO-ve svjetske kulturne baštine, a većina ih je zaštićena i kao nacionalni spomenik BiH. To su: nekropola u selu Brštanica; nekropole na području Gornjeg Hrasnog – veće nekropole od kojih se svojom ukrašenošću ističu Podgradinje smještena uz pravoslavno groblje i crkvu, Međugorje kod Glumine, te Toplice kod Vinjina, nekropole Crkvine i Karasovice; Vranjevo selo, kao i manje poznate nekropole: Podhumac u Dobrovu, Moševići, Gradac, Radetići i Lišća.
Osim što je jedina i najpoznatija primorska destinacija u Bosni i Hercegovini, Neum ima još štošta ponuditi turistima, i to iz kulturno-povijesne domene. To se prije svega odnosi na stećke – srednjovjekovne nadgrobne spomenike, unikatne i karakteristične samo za naše podneblje. Donosimo vam neke od naljepših nekropola neumskog područja.
Izleti u okolini Neuma
Osim mjesta u okolini iz Neuma možete otići na izlete u Mostar, Stolac i Međugorje. U neposrednoj blizini Neuma nalazi se i Park prirode Hutovo blato, najveće stanište ptica u ovom dijelu Europe, kao i pećina Vjetrenica koja se prvi put u historiji spominje još prije 2.000 godina i u kojoj možete vidjeti primjerak čovječije ribice.