U Federaciji Bosne i Hercegovine 13. decembra stupio je na snagu Pravilnik o zabrani pušenja.
Vlasnici ugostiteljskih objekata na vidna mjesta moraju istaći naljepnice o zabrani pušenja u objektu i ukloniti pepeljare sa stolova.
No to ne znači da primjena pravilnika podrazumijeva i potpunu zabranu pušenja.
Vlasnici kafića manjih od 50 četvornih metara u kojima se poslužuju isključivo pića mogu prijaviti svoje ugostiteljske objekte kao pušačke. U njih neće moću ulaziti maloljetnici, a prostor će morati posjedovati ventilacijski sistem.
Vlasnici većih ugostiteljskih objekata moći će u svojim lokalima osigurati prostore za pušenje. Taj prostor morat će biti zatvorena cijelom površinom svih pripadajućih zidova i plafona, s vratima koja se moraju samostalno zatvarati i koja ne smiju biti otvorena.
Prostor za pušače ne smije biti namijenjen prelazu u druge prostore, njime ne smije biti obuhvaćen šank niti se u njemu smije konzumirati hrana.
Zabrana pušenja važno je pitanje u Evropskoj uniji, a početkom primjene Pravilnika o zabrani pušenja Federacija BiH napravljen je prvi korak ka harmonizaciji propisa s EU.
EU želi suzbiti normalizaciju upotrebe duhana i stvoriti generaciju bez pušenja do 2040. godine, no i dalje postoje razlike u pravilima o duhanu unutar Unije.
Početkom decembra većina ministara zdravstva Evropske unije izrazila je podršku proširenju područja bez pušenja u nastojanju da se smanji broj smrtnih slučajeva od raka.
Cilj novih smjernica je ograničiti pušenje u javnim prostorima gdje se okupljaju djeca ili druge ranjive osobe, poput igrališta, zabavnih parkova, javnih bazena, terasa restorana i javnog prijevoza.
Preporuke također ciljaju na nove duhanske proizvode, poput elektroničkih cigareta i grijanih duhanskih proizvoda, kako bi mlade odvratili od pušenja. Smanjenje izloženosti pasivnom pušenju i aerosolima značilo bi bolju zaštitu za nepušače, navodi se u saopćenju za javnost EU.