Blagotvorni učinak crvenih mirisnih plodova na organizam prepoznali su stari Rimljani pa su ih konzumirali kod pojave upalnih procesa, temperatura, infekcija grla, bubrežnih kamenaca, bolesti srca, jetre i slezene, pa čak i kod psihičkih stanja poput depresije.
Ovo bobičasto voće je bogato vitaminima koji su veoma važni za imunitet. Tokom dana je dovoljno da pojedete jednu porciju jagoda (150 grama) da biste uneli potrebnu količinu vitamina C u organizam. Jagode sadrže i biljne fenole koji, zajedno s antioksidansima, smanjuju rizik od karcinoma i srčanih oboljenja. Takođe, u porciji od 150 grama nalazi se dovoljno folne kiseline koja je potrebna organizmu na dnevnom nivou. Folna kiselina je veoma bitna, posebno kod trudnica, jer njen nedostatak može da utiče na razvoj ploda. Takođe, ova kiselina štiti srce i krvne sudove.
JAGODE POMAŽU U BORBI PROTIV VIŠKA KILOGRAMA
Jagode su bogate dijetalnim vlaknima za koja je dokazano da smanjuju nivo holesterola u krvi. Sadrže veliku količinu vode i pomoći će vam da se lakše obračunate s kilogramima. Naime, jagode su bogate vodom (90 %), siromašne šećerom (10 %, celulozom i masnoćama). Ovo je jedno od najmanje kaloričnih voća (samo 35 kcal na 100 g). Ali to nije sve, jagode imaju diuretična i lagano laksativna svojstva.
KOZMETIKA OD JAGODA
Sveže jagode otklanjaju neželjenu obojenost naših zubi, jednostavno žvakanjem nekoliko minuta. Potom se zubi isperu mlakom vodom s prstohvatom sode bikarbone. Polovinom jagode možete da istrljate lice da biste ga izbijeljeli. Ako ste izgorili na suncu, na koži možete utrljati sok od jagode ( iili izgnječene jagode ), a potom isprati mlakom vodom, umiriće vam kožu. Ako ih koristite kao masku za tijelo, osvježićete kožu i ten; i spriječićete stvaranje bora.
MASKA ZA LICE OD JAGODA: Uzmite 100 grama jagoda, izgnječite ih u zdjeli, dodajte 50 gr prirodnog jogurta i jednu čajnu kašiku meda. Pomiješajte sve i nanesite na lice. Ostavite 20 minuta i isperite mlakom vodom.
KUPOVINA JAGODA
Pri kupnji obratite pažnju na sljedeće: trebaju imati peteljke te zrele, sočne i crvene plodove bez bijelih ili zelenih vrhova. Neoprane jagode čuvajte u frižideru do dva dana, jer se brzo kvare. Oprane jagode možete i zamrznuti tako da ih stavite u jednom sloju na tacnu, posipate šećerom i ostavite da se zamrznu. Tek nakon toga spremite ih u plastične kesice za zamrzavanje.
JAGODE U KUHINJI: TORTA OD JAGODA
Za biskvit:
4 jaja
80 g šećera
4 kašika mlijeka 70 g brašna
1 Prašak za pecivo
Za kremu:
30 g želatine u prahu
12 kašika vode
600 ml jogurta
1 kg jagoda
500 ml slatkog vrhnja za šlag
250 g šećera u prahu
Pripremanje:
Jaja i šećer miješajte električnim mikserom dok ne dobijete gustu smjesu. Dodajte mlijeko, brašno pomiješano s praškom za pecivo, lagano promiješajte i uspite u kalup za tortu obložen papirom za pečenje. Pecite u rerni zagrijanoj na 180 C – 30 minuta.
Želatinu pomiješajte s hladnom vodom i ostavite stajati 10 minuta. Zagrijte 200 ml jogurta i u njemu miješanjem otopite nabubrenu želatinu i dodajte ostalom jogurtu. Voće operite, dio posložite po ohladjenom biskvitu, a ostalo sitno sameljite ( ili izgnječite viljuškom ) . Usitnjeno voće umiješajte u jogurt. Vrhnje za šlag miješajte električnim mikserom dok ne dobijete šlag, a na kraju umiješajte šećer u prahu. Jogurt s voćem i šlag lagano izmiješajte i prelijte preko biskvita. Tortu držite u frižideru nekoliko sati dok krema ne postane čvrsta.
I ZA KRAJ UPOZORENJE; ALERGIJA NA JAGODE
Jagode spadaju u namirnice koje oslobađaju histamine: otpuštajući histamin u organizam, kod osoba s predispozicijom mogu da izazovu alergije, posebno urtikariju, s kojom se treba boriti na način da priviknemo organizam da jede jagode (naravno postepeno…).
Izvor: MALE ŽENSKE TEME