Skokovi u vodu – nešto najbliže letenju 

Za medalju se skače na noge ili na glavu, a revijalne skokove skaču veterani, koji ne daju godinama da im budu prepreka za još jedan let.

Foto: Dron.ba

Šta je zajedničko Sarajevu, Konjicu, Jajcu, Banjoj Luci i Mostaru? Rekli bismo da svi ovi gradovi u Bosni i Hercegovini i da je svaki poznata turistička destinacija. 

Rekli bismo i da ih ljeti pohodi vrlo posebna vrsta ljudi, adrenalinskih ovisnika, koji vječiti ljudski san, onaj o letenju, žive tih nekoliko sekundi koliko im treba da se sa nekog mosta ili platoa bace u ledene rijeke. Za aplauz, za medalju, za ćejf. 

Topla tijela i hladne vode

Najdužu tradiciju skokova u našoj zemlji imaju oni u Mostaru i ove godine su održani po 458. put. Kraj jula je vrijeme kada grad na Neretvi pohode najhrabriji skakači iz zemlje, regije i svijeta. Za medalju se skače na noge ili na glavu, a revijalne skokove skaču veterani, koji ne daju godinama da im budu prepreka za još jedan let, još jedan zagrljaj. Ovisno o vodostaju, računa se da se skače sa visine od oko 22 metra ili što bi Mostarci, da to zvuči bolje, veće i više, rekli – dvjesto-tristo. Decimetara, dakako. 

Skokovi, prema nekim izvorima, datiraju još iz vremena gradnje ove veličanstvene građevine, ali su prvi zabilježeni održani oko sto godina nakon što je most sagrađen. Mi smo čuvari mosta, kažu skakači. I jesu.

U kazan i u bazen

Manje poznati, ali ništa manje ekstremni su konjički skokovi u kazan, koji su uvertira skokovima sa Staroga mosta. Okupljanje je na gradskoj plaži, skače se sa 16 metara visine, a osim hrabrosti, potrebna je savršena preciznost koju imaju samo vrhunski skakači jer je takozvani kazan u koji se skače, prirodna rupa u Neretvi, omeđena stijenama, postavljenim vrlo blizu jedna druge. Greške se skupo plaćaju. Skokovi se izvode u dvije serije, a skače se lasta s plitkim uplivom. 

Foto: Samed Žužić

Kraljevski grad Jajce organizira skokove, a otkud bi drugo, nego sa svoga prekrasnog vodopada. Prva polovina augusta vrijeme je kada ka gradu kamena i vode hrle ljubitelji adrenalina. Ove se godine skokovi održavaju po deveti put i već su postali nezaobilazan događaj po kojem Jajčani, rasuti širom svijeta, planiraju posjetu rodnom gradu. Skakači skaču u prirodni bazen dubok deset metara, kojeg tvori Pliva trenutak prije nego se susretne s Vrbasom.  

Letači i promatrači

Letite li ili samo „sa strane“ posmatrate letače? Sanjate li da se odgurnete sa neke stijene i zagrlite vodu? Poželite li ikad da ostvarite i taj san? Poželite li da budete dio, recimo, Bentbaša Cliff Divinga koji početkom augusta ove godine obilježava prvi „okrugli“ rođendan. Deseto izdanje skokova u vodu okupit će skakače iz naše zemlje i regije, a kako bi posjetiteljima i stanovnicima našeg glavnog grada pokazali nevjerovatne vještine i hrabrost. 

Foto: Dino Bajrić

I znate li da nisu ni sve „laste“ iste? Pravi skakači znaju da postoje tri vrste lasti, a to su užička, mostarska i od ove dvije potpuno drugačija – banjalučka. Banjalučka lasta skače se sa Gradskog mosta u gradu na Vrbasu već punu 71 godinu. Banjalučki skakači, bez namjere da podcijene one druge, tvrde da je njihova lasta teža, objašnjavajući to drugačijim položajem ruku pri skoku.  

Pauza Red Bull Cliff Diving Svjetske serije

Kultni Stari most u Mostaru tokom devet prethodnih godina bio je jedna od najljepših i najpopularnijih stanica Red Bull Cliff Diving Svjetske serije, kao i najprestižniji sportski događaj u našoj zemlji. Lokalni tim koji organizuje Red Bull Cliff Diving u Mostaru donio je odluku o pravljenju jednogodišnje pauze, s ciljem da se ta godina iskoristi za unapređenje cjelokupnog događaja. Jubilarni 10. Red Bull Cliff Diving u Mostar naredne godine dovodi najbolje svjetske skakače. Baš kako smo od Red Bulla i navikli.

ČITAJ VIŠE

Prijavite se na naš newsletter

Klikom na "pošalji" pristajete da Vam šaljemo naš newsletter

povezani tekstovi

Skip to content