Venecija uvodi veće naknade za turiste

Popularni italijanski grad Venecija prošle godine je uveo naplaćivanje ulaznica od pet eura za jednodnevne izlete kako bi pokušala upravljati dolascima turista, a čini se da slijede i nove restrikcije.

Foto: Pixabay/ bogtw

Osim povećanja naknade, ona će se primjenjivati i na gotovo dvostruko više dana nego prošle godine. Naknada će biti naplaćivana na 54 datuma u 2025. godini, u odnosu na 29 datuma prošle godine.

Plaćanje naknada počinje od 18. aprila do 4. maja, a zatim svaki petak, subotu i nedjelju od maja do kraja jula. Posjetitelji koji ne rezervišu smještaj u Veneciji bit će obavezni platiti naknadu od 8:30 do 16 sati.

Za one koji žele da uštede, naknada će biti smanjena na polovicu ako rezervišu ulaz četiri ili više dana unaprijed.

Podsjećamo, gradska uprava Venecije je ograničila turističke pješačke grupe na 25 osoba (oko pola putnika u turističkom autobusu) i zabranila korištenje zvučnika kao dio borbe lokalnih vlasti protiv masovnog turizma.

Grupama je također zabranjeno zaustavljanje u uskim ulicama, na mostovima ili u prolazima.

I venecijanski muzeji također su ograničili grupe na 25 ljudi.

Ove odluke dolaze nakon što je Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO) u julu preporučila da se Venecija doda na popis ugrožene baštine.

Prema riječima Simonea Venturinija, gradskog vijećnika za turizam, pilot-projekt iz 2024. godine bio je uspješan, te je cilj stvoriti sistem za bolje upravljanje turističkim protokom i smanjenje izletničkog turizma u određenim razdobljima, kako bi se očuvala osjetljiva priroda grada i osigurala potrebna pažnja prema Veneciji.

Venecija – grad ljubavi

ČITAJ VIŠE

Prijavite se na naš newsletter

Klikom na "pošalji" pristajete da Vam šaljemo naš newsletter

povezani tekstovi

Skip to content