Zeničko proljeće

    Zeničko proljeće

    Festival kulture koji se svake godine održava u vremenu od 20. marta – Dana Zenice do 12. aprila – Dana oslobođenja. Okuplja umjetnike i umjetničke ansamble iz oblasti slikarstva, muzike, pozorišne i scenske umjetnosti. Važna smotra umjetničkog stvaralaštva preko koje Zeničani ostvaruju kontakte sa drugim umjetnicima iz BiH i inostranstva.

    ‘Granice i identiteti’ tema su ovogodišnje 18. Međunarodne kulturne manifestacije ‘Zeničko proljeće’, u okviru koje će biti predstavljena 42 pojedinačna programa: 11 pozorišnih, muzičkih i programa iz književnosti, pet likovnih, jedan scensko muzički program i dva okrugla stola. Svečano otvorenje je planirano na Dan Zenice, 20. mart, na Trgu Alije Izetbegovića.

    Planirano je da se tokom svečanosti upriliči videoprezentacija svih zeničkih nacionalnih spomenika, uz izvedbu sefardskih pjesama mladih muzičara. Također će u programu učestvovati mališani iz zeničkih vrtića, grupa mladih likovnih stvaralaca Udruženja “Planet“, a program će zaključiti koncertom grupe Bel Canto i Nemoguće vruće koji će biti održan na Trgu “Alije Izetbegovića” – kazao je za Fenu Zijad Softić, pomoćnik načelnika Općine Zenice u Službi za društvene djelatnosti. Od značajnijih programa Softić je najavio gostovanja brojnih teatarskih kuća iz naše zemlje i okruženja među kojima su SARTR i Kamerni teatar Sarajevo, Gledališče iz Ptuja, zatim pozorišta iz Kragujevca, Splita i Beograda.

    Program:
    20. mart, srijeda

    Trg Alije Izetbegovića 19:00 sati

    OTVARANJE ZENIČKOG PROLJEĆA

    Muzej grada Zenice

    Duo Sfaradiot ULUID Planet

    JU Predškolski odgoj i obrazovanje

    Forum Zeničana

    Bel Canto i Nemoguće vruće

    20. mart, srijeda

    BNP Velika scena 17:00 sati

    CHIP studio

    Branimir Tucaković

    predstavljanje monografije NK Čelik

     

    21. mart, četvrtak

    Muzej grada Zenice 13:00 sati

    Ambasada Republike Slovenije,

    Muzej grada Zenice i UGSP Encijan Zenica

    Lojze Logar

    izložba grafika

    Opća biblioteka / Urban club 072 18:30 sati Ervin Jahić: Zašto tone Venecija antologija Bošnjačke poezijepredstavljanje knjige i poetski maraton

    BNP Mala scena 19:30 sati

    UG Sehara

    Enes Dedić

    Na moj način veče saza

    22.   mart, petak

    Muzej grada Zenice 13:00 sati

    Muzej grada Zenice

    Zenica u dubrovačkim dokumentima

    BNP Velika scena 19:00 sati

    Kamerni teatar 55 Sarajevo

    O. Presnyakov, V. Presnyakov: Terorizam Režija: Dino Mustafić

    23. mart, subota

    BNP Velika scena 18:30 sati Ansambl Bosana Zagreb, Hrvatska Zemlja Tvrtka i Kulina bana koncert

    BNP Mala scena 20:30 sati

    Gudački kvartet Muzičke akademije u Sarajevu i Mateja Skelo

    Muzikom kroz vrijeme

    25. mart, ponedjeljak

    BNP Velika scena 19:30 sati

    Tatjana Romanić – Piralić, Larisa Buro,

    Igor Mijatović, Sanja Tavić, Maida Ibrahimagić

    veče vokalnih i instrumentalnih dueta

    26.   mart, utorak

    BNP Velika scena 19:30 sati

    Haris Abdagić & Balkaneros

    La Musique Speaks Tutto Linguae

    27. mart, srijeda

    Opća biblioteka 18:30 sati

    NIPD Naša riječ

    Nagrada Zeničkog proljeća za najbolju novinsku priču

     

    28. mart, četvrtak

    Muzej grada Zenice 13:00 sati Zvijezda nad Blekinim potokom književno veče Muje Musagića

    BNP Velika scena 19:30 sati

    Sarajevski ratni teatar SARTR

    M. Jones: Džepovi puni kamenja Režija: Igor Skvarica i Adi Hrustemović

     

    29. mart, petak

    BNP Mala scena 18:30 sati

    Anamarija Batista (BIH/AT)

    Retuširanje prošlosti / Stvaranje sadašnjosti Ana Adamović (SRB),

    Anna Artaker / Meike Schmidt – Gleim (AT/FR/DE),

    Maja Bajević (BIH), Karin Ferrari (AT),

    Marina Gržinić / Aina Šmid (SLO)

    BNP Velika scena 19:30 sati

    BITEF – TEATAR i Pan pozorište, Beograd, Srbija

    B. Stojković i O. Viktorović: Ja i ti Režija: Mirjana Karanović

     

    31. mart, nedjelja

    BNP Velika scena 18:00 sati

    ARS Centar, BNP Zenica i UMP Zenica

    Bal@ baletna predstava

    01. april, ponedjeljak

    BNP Velika scena 19:30 sati

    Edin Karamazov i Dženana Mustafić

    veče španske muzike

    2. april, utorak

    Opća biblioteka / cjelodnevni program odjeljenje Radakovo 10:00 do 12:00 sati Raspjevana lektira

    obilježavanje Dana dječije knjige književna radionica

    Muzej grada Zenice 19:00 sati Muhamed Šarić MUHA izložba grafika

    Muzej grada Zenice 19:30 sati

    Muzej grada Zenice i Filozofski fakultet

    Lica kulture / između stvaralačkog i rušilačkog

    javna debata

    BNP Velika scena 19:30 sati

    Srednja muzička škola

    Sevdah pjesma u ašku se zače koncert

     

    3. april, srijeda

    Opća biblioteka / cjelodnevni program

    Raspjevana lektira

    obilježavanje Dana dječije knjige

    Filozofski fakultet UZ 13:00 sati

    Abdulah Hodžić

    Nostalgija za starom Zenicom izložba

    BNP Velika scena 19:30 sati

    Bend Divanhana koncert

    04. april, četvrtak

    BNP Mala scena Žarko Mijatović 19:30 sati

    BNP Zenica i SARTR Sarajevo

    D. Lukić: Nesporazum ili Priča sa istočne strane Režija: Aida Bukvić

    festivalska premijera 1

    5. april, petak

    Opća biblioteka 18:30 sati

    Regionalni književni festival Leskovac, Srbija

    Think Tank Town, predstavljanje književnog festivala i časopisa, promocija knjige i promocija romana

    Muzej grada Zenice 13:00 sati

    06.04. tvrđava Vranduk

    Muzej grada Zenice

    Tragovima bosanskog kraljevstva

     

    BNP Velika scena 19:30 sati

    Mestno gledališče Ptuj, Slovenija

    P. Seligman, E. Nielsen,

    B. Larsen: Mahmut Režija: Peter Srpćič

     

    6. april, subota

    Filozofski fakultet 11:00 sati

    Zeničke sveske i Filozofski fakultet UZ

    Neugodni gost, nihilizam i mladi predavanje i debata

    Opća biblioteka u Zenici 13:00 sati

    U Zenici za Farah

    BNP Konferencijska sala 18:00 sati Zeničke sveske i Filozofski fakultet Neugodni gost, nihilizam i mladi

    predstavljanje knjige Umberta Galimbertija

    BNP Velika scena 19:30 sati

    UG Modus Vivendi

    Sanel Redžić

    Značaj nevidljivog gosta koncert

    Tvrđava Vranduk 10:00 sati / cjelodnevni program

    Muzej grada Zenica

    Festival srednjovjekovne književnosti,

    muzike i kuhinje

    Arena Zenica 21:00 sati

    Udruženje ZORA

    DJ Alexander Kowalski koncert

    7. april, nedjelja

    BNP Velika scena 19:30 sati

    Knjaževsko – srpski teatar Kragujevac, Srbija

    R. Bin: Jedan čovek, dvojica gazda Režija: Nebojša Bradić

     

    8. april, ponedjeljak IK Vrijeme 9:30 sati Doručak s knjigom

    promocija romana Turlupin Lea Perutza

    BNP Velika scena 19:30 sati

    Narodno pozorište Tuzla

    D. Kovačević: Lary Tompson Režija: Sulejman Kupusović

     

    9. april, utorak

    Hotel Dubrovnik Zenica 12:00 sati

    Općina Zenica

    Izbor najboljeg književnog djela

    BNP scena Potkrovlje 19:30 sati

    BNP Zenica i Faketa Salihbegović – Avdagić i Mugdim Avdagić

    D.   Lee Coburn: Partija remija

    Režija: F. Salihbegović – Avdagić & Mugdim Avdagić

    festivalska premijera 2

    10. april, srijeda

    BNP Velika scena 19:30 sati

    Crnogorsko narodno pozorište Podgorica, Crna Gora

    E.   Bond: Egzistencija Reditelj: Radmila Vojvodić

     

    11. april, četvrtak

    BNP Velika scena 19:30 sati

    Hrvatsko narodno kazalište Split, Hrvatska

    M. Buchase: Djevojčice ne bi trebale igrati nogomet Režija: Nenni Delmestre

     

    12. april, petak

    BNP DOL scena 19:00 sati

    A. Tomić: Kraljica Vešmašina Režija: Jelena Kovačić festivalska premijera 3

    BNP Velika scena 20:00 sati

    Klavio – Sarajevo

    Belma Alić i Višnja Bakalar

    koncert za violončelo i klavir

    Muzej grada Zenice Sinagoga 18:00 sati Udruženje likovnih umjetnika ZDK Aprilski salon