Ovaj šarmantni grad, gdje se mozaik različitih kultura skladno utkao u svakodnevicu, otvara svoja vrata posjetiteljima toplim osmijehom i prepoznatljivim bosanskim gostoprimstvom.
Piše: Adisa Bečiragić
Po ustrojstvu vrlo jedinstvena lokalna zajednica, Brčko Distrikt je prava mala Bosna i Hercegovina smještena na sjeveroistoku naše zemlje, na tromeđi Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije.
Dođete li u ovaj grad na Savi prvi put, ljubazni će se domaćini, čak i prije nego vas krenu obasipati informacijama o ljepotama svoga grada, pohvaliti kako ste došli u sredinu gdje se jako poštuju principi multietičnosti i religijske raznolikosti.
Vijećnica i Kučukalića kuća
Naša je Vijećnica jedan od najznačajnijih spomenika pseudomaurskog stila u BiH. I da se zna, starija je i od sarajevske, reći će vam.
I zaista jeste. Ovaj, jedan od najljepših objekata iz austrougarskog perioda, proglašen je prije 20 godina, nacionalnim spomenikom BiH. Vijećnicu je projektirao Alexandar Wittek, koji je nekoliko godina kasnije, kada nije prošao projekt Karla Paržika, uradio i projekt po kojem se gradila sarajevska Vijećnica.
Brčanska Vijećnica bila je, kroz godine svoga postojanja, dom različitim institucijama – općini, pošti, Savskoj kapetaniji te gradskoj biblioteci. Danas su u njoj Uredi gradonačelnika i dogradonačelnika te Umjetnička galerija Distrikta. Pored Vijećnice je Grand Hotel Posavina, jedan od najstarijih hotela u Brčkom, a i u Bosni i Hercegovini, sagrađen davne 1891. godine.
Wittekov potpis nosi još jedna građevina koju vrijedi vidjeti i u čijoj raskoši se ogleda nekadašnji život brčanskog uzoritog građanskog sloja. Radi se o kući koju je Wittek projektirao za bogatog trgovca Alijagu Kučukalića, koji je pak zaslužan za izgradnju velikog broja privatnih reprezentativnih gradskih rezidencija iz doba Austro-Ugarske monarhije.
Dječak, djevojčica, ribica
Reći će vam ljubazni Brčaci i kako je rijeka Sava na čijoj je obali nastao njihov grad, jedina međunarodna riječna luka u našoj zemlji, po kojoj plove veliki brodovi.
No, šta posjetiti i čemu posvetiti vrijeme kada se nađete u ovom lijepom gradu?
Fontana mladosti ili poznata Ribica simbol je grada popularan među Brčacima. Raskošna fontana – skulptura dječaka, djevojčice i ribice, djelo je akademskog kipara Seada Ekmečića, rođenog Brčaka koji je skulpturu svome gradu – poklonio.
Ako se u gradu planirate zadržati duže od jedan dan, pa još u toplim mjesecima, posjetite izletište Fitzbayer (ili kako ga zovu Ficibajer) u naselju Kolobara tik uz Savu. Pored obale su tereni za male sportove i brojni ugostiteljski objekti. 50-ih godina prošloga vijeka uređeno je kupalište i formirani plivački i vaterpolo klub. Danas se tu održavaju turniri u malom nogometu, košarci i odbojci na pijesku. U ljetnim mjesecima organizira se Savska regata.
Posjetiti treba i majevičke šume, koje kriju jedinstveni arheološki biser – Zidine u Gornjoj Skakavi.
Religijska raznolikost
Brčaci se, rekosmo na početku, ponose religijskom raznolikošću, pa će rado pokazati put do najvažnijih vjerskih objakata, koje vrijedi obići i nahraniti dušu ljepotom, blagošću i vjerom u ljude, u život, u ljubav.
Posjetite Crkvu Uspenja Presvete Bogorodice, Crkvu Presveto Srce Isusovo i Savsku Atik džamiju. Vrijedne obilaska su i Azizija džamija i Crkva Preobraženja Gospodnjeg u Brezovom Polju, kao i Franjevački samostan Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije u Dubravama.
Premalo je prostora za opisati sve znamenitosti i ljepote Brčkog, fine restorane i ukusnu hranu, elegantne hotele i bučne kafiće. Promocija turističkih kapaciteta i zanimljivih lokacija ovoga grada bila je prilično zanemarena, no čini se da neki novi vjetrovi duvaju sa Save. I mi im se radujemo.
Poznati Brčaci
Fahreta Jahić, poznatija kao Lepa Brena, zasigurno je najveća balkanska zvijezda. Često potencira kako je odrasla u Brčkom. Brčak rođenjem i srcem bio je i rano preminuli pisac Bekim Sejranović, koji u rodnom gradu ima mural. Brčko u rodnim listovima imaju upisano bokser Mensur Peljto, reper Edo Maajka i hrvatska pjevačica Vesna Pisarović. Iz ovoga su grada potekli i karijere u svijetu napravili fotograf i pisac sa zagrebačkom adresom Zoran Filipović, kipar s francuskom adresom Mirza Morić, kao i Nataša Vojnović, poznata manekenka čije je lice krasilo naslovnice svjetskih magazina.
Kuglajte u Areni Bakarni
Ako ste ljubitelj kuglanja, kuglana Arena Bakarni, sa šest staza, mjesto je sjajne zabave za cijelu porodicu. Otvaranjem Arene Bakarni Distrikt je dobio mjesto među imenima velikih svjetskih metropola koje na visokom nivou organiziraju takmičenja u kuglanju. Ove je godine Kuglaški klub Rad iz Brčkog upravo u Areni Bakarni bio domaćin Evropskog kupa u kuglanju.