JAPAN

Simon Kuznets, američki ekonomista i dobitnik Nobelove nagrade jednom je rekao: "Postoje četiri različita tipa zemalja na svetu: razvijene zemlje, nerazvijene zemlje, Japan i Argentina”. Mnogi tvrde da nova izreka glasi: "Na svetu postoje tri različite vrste zemalja: nerazvijene zemlje, razvijene zemlje i Japan!”
Gradić Nikko nalazi se sjeveroistočno od Tokija, u podnožju planina. Na uzbrdici iznad mjesta, oko pola sata pješke od željezničke stanice, čim ugledate rijeku i sveti most Šinkjo (Shinkyo) naći ćete se na početku velikog kompleksa budističkih hramova smještenih u šumi, nastalih još u 8. vijeku.
Grad Osaka, drugi je, to jeste treći najveći grad Japana. Važi za trgovačku, najtemperamentniju metropolu u zemlji, centar japanske gastronomije, komedije, šou biznisa i lutkarskog pozorišta Bunraku, jednog od tri najčuvenije verzije japanskog tradicionalnog teatra
U momentu kada prvi put ugledate ovu legendarnu, svetu planinu, bit će vam potpuno jasno zašto je Fuji (Fuđi) za Japance – Fuji-san, odnosno Gospodin Fuji. Ništa oko nje, niti bilo gdje u Japanu, ne izgleda tako moćno i tako svoje.
Naša saradnica Ivana Dukčević boravila je u Japanu donoseći pregršt zanimljivih priča. Ovoga puta predstavit će nam čuvene gejše.
I sama tvrdnja da u turističkoj posjeti Japanu ne treba izostaviti grad Hirošima, učinit će se možda pomalo čudnom ali samo onim neupućenim turistima. Naime, grad-heroj na koji je u avgustu 1945. godine bačena prva atomska bomba na svijetu, danas je gotovo obavezna stanica mnogih stranaca u posjeti Japanu, među kojima prednjače Evropljani i Amerikanci. Iz više razloga.
Tokio. glavni grad „Zemlje izlazećeg sunca“, spada u mlađe glavne gradove svijeta – prijestolnicom je proglašen relativno nedavno, 1868. godine. Iako i u nekim dijelovima grada možete videti stare hramove i četvrti, turisti u ove svrhe mnogo češće posjećuju viševjekovni glavni grad – Kjoto, ili još stariju, prvu prijestolnicu – Naru.

ČITAJ VIŠE

Prijavite se na naš newsletter

Klikom na "pošalji" pristajete da Vam šaljemo naš newsletter

povezani tekstovi

Skip to content