U Sarajevu je završen mural posvećen Milanu Mladenoviću, nekadašnjem frontmenu kultne jugoslovenske rock grupe Ekatarina Velika.
![](https://furaj.ba/wp-content/uploads/2025/02/477015458_1005232844991711_1122719177777358899_n.jpg)
Zahvaljujući umjetnicima “Obojene klape” i tvorcu idejnog rješenja Rijadu Hadžiću, koji su osmislili i realizirali ovu ideju, mural u čast ovom čuvenom muzičaru osvanuo je u Novom Sarajevu, u naselju Kovačići u kojem je Milan proveo jedan dio svog djetinjstva.
Mural je jedan od rezultata inicijative Muzej devedesetih koja je tokom pet mjeseci 2024. godine realizovala izložbu “Lavirint devedesetih” u Historijskom muzeju BiH.
“Nikada nećemo zaboraviti hrabrost i odvažnost čovjeka koji je, kada su svi šutjeli, podigao glas i pružio iskrenu podršku gradu u jednom od najtežih perioda u njegovoj historiji. Milan Mladenović je 2023. godine posthumno proglašen počasnim građaninom Sarajeva”, navela je načelnica ove sarajevske općine Benjamina Karić.
EKV i “Sarajevo”
Još nešto o Milanu Mladenoviću...
Milan Mladenović (Dečak iz vode) ostat će zapamćen i po svom djelovanju, odnosno po borbi protiv rastućeg primitivizma krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina prošlog vijeka. On je zbog rušenja banjalučke džamije Ferhadije otkazao najavljeni koncert u gradu na Vrbasu 1993. godine.
“Neću da sviram u gradu u kojem je srušena džamija”, rekao je tada Mladenović. Učestvovao je i na antiratnim koncertima i protestima.
Milan je inače rođeni Zagrepčanin koji je odrastao u Sarajevu, kojem je posvetio i pjesmu, a slavu je stekao u Beogradu.
“Sarajevo je verovatno mračno uticalo na mene. Bio sam strašno ratoboran, istinoljubiv, mali – ovolicki, i stalno sam se tukao sa starijima od sebe. Oni su me, naravno, mlatili i tako sam ja dolazio kući krvav, plačući, i to je trajalo tih šest, sedam godina koliko sam živio tamo… Bio sam klinac s naočalama i nosio tango-gitaru ispod miške. Odlazio sam na satove kod čuvenog Gari Garinče. Od njega sam naučio neke akorde. Posle sam se preselio u Beograd”, rekao je Milan o Sarajevu.
Preminuo je u Beogradu umro od posljedica raka unutrašnjih organa, a sahranjen je na beogradskom Novom groblju. Njegovom smrću Ekatarina Velika prestala je postojati.