Planinarska staza Via Dinarica koju sačinjavaju tri duge staze kroz osam zemalja centralnih Dinarida, našla je svoje mjesto u knjizi National Geographic “100 Hikes of a Lifetime” iz 2020. godine.
Ovo značajno priznanje odražava ne samo fizičku ljepotu staza, već i njihov kulturni značaj.
Tekst National Geographica počinje opisom zapadnog Balkana kao prostora definiranog svojim krševitim, planinskim pejzažima i dugom historijom ratova, osvajanja, promjenjivih religija i posjećivanja naroda.
“I dalje otvorene za turizam, spektakularne divljine i pastoralna sela u regionu su izuzetno dobro očuvani, a Via Dinarica, duga staza koja prolazi kroz osam zemalja, je poput propusnice za sve najbolje od njih”, navodi se u tekstu objavljenom u knjizi ovog prestižnog časopisa.
U tekstu je naglašeno i da tehnički gledano Via Dinarica nije jedna staza, već tri duge staze koje povezuju drevne rute s novoizgrađenim spojnicama. Plava linija prati obalu, Zelena linija se provlači kroz šume i doline, a Bijela linija vijuga kroz visoke zone, uspinjući se na neke od najviših vrhova u svakoj zemlji.
Do sada je Bijela staza jedina koja je završena, obuhvatajući oko 783 milje (1.260 km) i uspinjući se i spuštajući više od 160.000 stopa (50.000 m).
“Na svom putu kroz Balkan, Bijela linija Via Dinarice prelazi brojne bijele krečnjačke planine i krševe raznih oblika i visina, duboke bukove šume, visoke livade prepune poljskog cveća, glacijalna jezera i zabačene zajednice u kojima mještani još žive i rade na farmama i na pašnjacima. U nekim područjima planinari kampuju. U drugima borave u prenoćištima od udaljenih koliba do porodičnih pansiona. Između zajednica moguće je vidjeti jelena, medvjeda i divokozu. Također pripazite na lisice, zečeve, zmije, pa čak i na divlje svinje. Planinari kažu da su neotkrivena priroda ove staze i susreti sa entuzijastičnim mještanima neki od vrhunaca trekinga”, piše National Geographic.
U tekstu se spominje i izjava vodiča Sabine Sirćo, koja navodi kako na nekim mjestima “možete pješačiti danima, a da nikoga ne vidite”. Sirćo je naglasila pritom i da ćete doživjeti da “vas lokalni ljudi pozivaju da kampujete u njihovoj bašti. Često ne znaju engleski, ali vam spreme nešto ukusno.”
“Nekih dana naići ćete na seljane kako mašu iz svojih domova ili vas bez riječi vode natrag na stazu kada zalutate. Do večeri, možda ćete se zateći kako sjedite pored novih prijatelja i zalijevate domaće suho meso zdravom dozom rakije za čišćenje grla”, rekla je Sirćo.
Predsjednik organizacije Zemlja Dinarika – Terra Dinarika, koja je osnovala Via Dinaricu, i iskusni planinar Zehrudin Isaković navodi kako su ponosni na činjenicu da je ova vrhunska staza uvrštena među 100 najatraktivnijih trailova na svijetu.
Riječ je o još jednom u nizu priznanja Via Dinarici. Tekstovi o njoj su objavljivani u najznačajnijim renomiranim časopisima svijeta kao što su National Geographic Traveller, The Guardian, Lonely Planet, Independent, Vogue i mnogim drugim koji su je uvrstili u top destinacije svijeta.
Via Dinarica promovira turizam u svrhu ekonomskog razvoja regiona, kroz istovremeno očuvanje okoliša i poštivanje sociokulturnog diverziteta i autentičnosti lokalnih zajednica.
”Via Dinarica 30 ruta koje morate vidjeti”
Ekipa Furaj.ba radila je na izradi brošura na bosanskom, srpskom, hrvatskom i engleskom jeziku ”Via Dinarica 30 ruta koje morate vidjeti”.
Predstavljeni rezultati Bridge projekta – Furaj.ba pripremila brošure za mlade