Slika Starog mosta u Mostaru prodata na aukciji za 156 hiljada funti

Slika Starog mosta u Mostaru, zaštićenog UNESCO-vog spomenika kulturne baštine koji je proglašen jednim od najnevjerovatnijih mostova u Evropi, prodata je na aukciji privatne međunarodne aukcijske kuće Bonhams za 156 hiljada funti.

Foto: Aukcijska kuća Bonhams

Slika potpisana olovkom sir ‘Frank Brangwyn’, štampanu u boji sa slijepim pečatom Trgovačkog saveza lijepih umjetnosti, veličine 38,5 x 49,5 cm, nastala je 1926. godine.

Sir Frank William Brangwyn bio je velški umjetnik, slikar, akvarelist, grafičar, ilustrator i dizajner. Brangwyn je radio u širokom spektru umjetničkih područja.

Rođen je u Briggeu i Belgiji, od oca Anglo-Velšanca i majke Velšanke iz Brekona. Porodica se vratila u Britaniju i sa petnaest godina Brangwyn je studirao kod dizajnera i socijaliste Williama Morrisa. Kako je postao uspješan kao slikar, grafičar i litograf, Brangwyn je počeo putovati širom svijeta. Imao je međunarodnu reputaciju u vrijeme Prvog svjetskog rata i bio je član Senefelder kluba, koji je promovirao medij litografije.

Naslikao je dvije fotografije Starog mosta koje se čuvaju u Muzeju Wallesa, jednu 1924. godine i ovu 1926. godine.

ČITAJ VIŠE

Prijavite se na naš newsletter

Klikom na "pošalji" pristajete da Vam šaljemo naš newsletter

povezani tekstovi

Skip to content