Vaskršnji post

Pravoslavni vjernici započeli su veliki Vaskršnji časni post koji će trajat 48 dana, sve do dočeka najvećeg hrišćanskog praznika Vaskrsa.

Foto: Pixabay

Prema pravoslavnom učenju Veliki post vjernike uči pokajanju, praštanju i pravoj molitivi. 

Kada nastupa post?

U zavisnosti od toga kog datuma pada najveći hrišćanski praznik Vaskrs, koji se obilježava uvijek u sedmici punog mjeseca poslije proljetne ravnodnevnice, na 48 dana prije počinje vaskršnji post. To uvijek mora biti u ponedjeljak, a prva sedmica posta, kao i taj ponedjeljak nazivaju se Čisti.

Shodno imenu, običaj je da se poslije Čiste sedmice sprema cijela kuća, a vjernici vjeruju da je na taj dan dobro i započeti velike poslove, također vjerujući da će zbog toga biti uspješni.

Posljednja sedmica naziva se Sedmica pravoslavlja, dok se do Vaskrsa, uz posebna pravila, smjenjuju – Prečista, Krstopoklona, Sredoposna, Gluha, Cvjetna i Strašna ili Stradalna.

Zašto se posti Veliki post?

Veliki ili Časni post ime je dobio prema Časnom krstu na kojem je stradao Isus Hristos, a ustanovljen je po uzoru na podvig Spasitelja koji je, poslije krštenja na rijeci Jordan, otišao u pustinju i postio četrdeset dana i noći, nakon čega je izašao kao pobjednik iz iskušenja koja mu je postavio Sotona.

Vjernici dane posta provode u molitvi, praštanju i pokajanju kako bi se pripremili za Sveto pričešće.

Post predstavlja i uzdizanje duha nad tijelom, pobjedu duhovne strane nad čulima i za hrišćanina on predstavlja pripremu za obilježavanje i proslavu Vaskrsa.

Pravila i rituali Vaskršnjeg posta

Vaskršnji post, koji traje 48 dana, ima svoja pravila i rituale za svaku od sedam nedjelja:

  1. Čista nedjelja (Todorova ili Teodorova nedjelja): Prva tri dana posta počinju potpunim uzdržavanjem od hrane i pića, poznatim kao trimirje. Zatim se prelazi na suhojedenje ili post na vodi. U četvrtak je post na vodi, dok je ostatak sedmice dozvoljeno jesti hranu pripremljenu na ulju.
  2. Pačista nedelja: Ovu sedmicu treba provesti postom na vodi od ponedjeljka do petka, dok je u subotu i nedjelju dozvoljeno ulje.
  3. Krstopoklona nedjelja: Tokom ove sedmice, posti se na vodi od ponedjeljka do petka, u subotu je dozvoljeno ulje, a u nedjelju riba, zbog Blagovijesti.
  4. Sredoposna nedjelja: Ova sedmica se posti kao i druga, na vodi od ponedjeljka do petka, dok je u subotu i nedjelju dozvoljeno ulje.
  5. Gluha nedjelja: Posti se na vodi u ponedjeljak i utorak, a od srijede do nedjelje na ulju, s tim što je u petak dozvoljeno i vino.
  6. Cvjetna nedjelja: Posti se na vodi od ponedjeljka do petka, u subotu je dozvoljeno ulje, a u nedjelju riba, kada se slave Cvijeti.
  7. Stradalna ili Strasna nedjelja: Posljednja nedjelja pred Vaskrs obilježava strogi post, molitva i pokajanje. Od ponedjeljka do srijede posti se na vodi, u četvrtak je dozvoljeno ulje, a na Veliki petak se vjernici uzdržavaju. Subota je ponovno post na vodi, a nedjelja označava kraj Velikog posta.

Vaskrs – najveći hrišćanski praznik

ČITAJ VIŠE

Prijavite se na naš newsletter

Klikom na "pošalji" pristajete da Vam šaljemo naš newsletter

povezani tekstovi

Skip to content