Dugo očekivani nastavak filma Gladijator Ridleya Scotta oduševljava publiku širom svijeta spektakularnim borbenim scenama. Gladijatori, mačevi i akcija — šta više poželjeti? Ali, jeste li znali da je Anadolija, baš kao i u filmu, bila jedno od središta gladijatorskih borbi? U doba Rimskog carstva, Anadolija je igrala ključnu ulogu u širenju gladijatorske kulture.
Anadolija ima mnogo drevnih gradova u kojima možete istražiti tragove gladijatora — od pozorišta koja su bila domaćin ovih igara do artefakata koji pričaju priče o ovim legendarnim borcima. Kako je 2024. godina proglašena „Zlatnim dobom turske arheologije,“ nova iskopavanja možda će otkriti još fascinantnih detalja. Posjetite Tursku i doživite uzbudljivu avanturu u najpoznatijim gladijatorskim gradovima Anadolije!
Ephesus: Gdje je sve počelo
Jedan od prvih anadolskih gradova koji je ugostio gladijatorske borbe bio je Ephesus, tadašnja prijestolnica Rimske Azije. Prije borbi, zvuci rogova najavljivali su spektakl, a cijeli grad bi ispunila svečana atmosfera. Danas se ostaci ove tradicije mogu vidjeti u pozorištu i na stadionu u Ephesusu, koji je dio UNESCO-ve svjetske baštine. Zidovi ovih građevina ukrašeni su gladijatorskim grafitima, dok se u muzeju Ephesus u Izmiru čuvaju svakodnevni predmeti poput uljanica i nadgrobnih spomenika s prikazima gladijatora. Također, Ephesus Experience Museum pruža posjetiocima priliku da dožive svakodnevni život ovog drevnog grada. I još jedan savjet: tokom ljeta, zahvaljujući projektu Noć muzeja, Ephesu možete posjetiti i do ponoći, uživajući u čarobnom osvjetljenju.
Hierapolis: Gdje su postavljana pravila
Hierapolis, UNESCO-ova svjetska baština smještena uz poznate travertine Pamukkale u Denizliju, privlači posjetioce svojim očuvanim ruševinama. Ovaj grad, poznat kroz historiju po ljekovitim termalnim vodama, ali i po gladijatorskim borbama. U Hierapolijskom muzeju možete vidjeti natpise i prikaze koji svjedoče o ovim borbama. Dva natpisa posebno ističu da su igre bile organizovane po pravilima i pod nadzorom sudija, što ukazuje na moguću stalnu gladijatorsku organizaciju u ovom gradu.
Stratonikeia: Gdje su gladijatori obučavani
Sport je oduvijek imao posebno mjesto u antičkom gradu Stratonikeia u Muğli, gdje je izgrađena najveća gimnazija antičkog doba. Zbog toga je Stratonikeia kroz vijekove bila poznata kao „grad gladijatora.“ Ovo je bio centar gdje su se gladijatori obučavali, nastupali pred publikom i provodili svoje živote nakon povlačenja iz borbi. Grad, poznat i kao jedan od najvećih mramornih gradova na svijetu, danas prikazuje grobove i nadgrobne spomenike gladijatora koje su arheolozi otkrili.
Aphrodisias: Gdje je publika navijala
Aphrodisias u Ajdinu, još jedno UNESCO-vo mjesto u Turskoj, bio je poznat po svojim mramornim kamenolomima, vrhunskim kiparima i prelijepim mramornim skulpturama. Ali i gradski stadion je pravo čudo antičkog inženjeringa i jedan od najbolje očuvanih rimskih stadiona na svijetu. Ova impozantna građevina, koja je mogla primiti do 30.000 gledalaca, bila je domaćin spektakularnih gladijatorskih borbi. Šetajući redovima kamenih sjedišta, gotovo da možete čuti odjeke oduševljene publike i osjetiti adrenalin antičkih igara. Tuneli kroz koje su gladijatori ulazili i izlazili iz arene također su očuvani.
Kibyra: Gdje su gladijatori nekada hodali
Kibyra je bila jedan od najvažnijih gradova rimske civilizacije i centar zabave u rimskom stilu, poput gladijatorskih borbi. Na ulazu u grad nalazi se stadion za koji se vjeruje da je bio domaćin velikih gladijatorskih borbi, čime je Kibyra, poput Stratonikeia, dobila naziv „grad gladijatora.“ Upravo ovdje je otkrivena najbogatija zbirka gladijatorskih frizova iz antičkog doba. Osim ovih reljefa, posjetioci mogu vidjeti i monumentalnu fontanu, koja je nakon temeljite restauracije ponovo počela teći.
Fotografije: TGA
Posjetili smo Efes – Veličanstvenu prijestolnicu prošlosti