Vrelo Bune iz Blagaja uvršteno je na listu Svjetskog geološkog nasljeđa IUGS, jedne od najvećih svjetskih naučnih organizacija.
Međunarodna unija geoloških nauka (IUGS) osnovana 1961. godine sa 121 nacionalnom članicom predstavlja više od milion naučnika koji se bave geologijom i geologiji srodnim naukama.
Komisija za geološko nasljeđe IUGS-a uvrstila je Vrelo Bune na Drugu listu od 100 lokacija geološkog nasljeđa.
Do sada su samo dvije lokacije iz regije, tačnije iz Slovenije uvrštene na ovu vrijednu listu.
O vrelu Bune
Jedno od najjačih kraških vrela u Evropi izvire ispod litice duge 200 metara. Kapacitet vrela je 43 kubika vode u sekundi.
Vrelo Bune je zaštićeni rezervat prirodnih predjela.
Uz samo vrelo smještena je derviška tekija, jedna od najpoznatijih turističkih atrakcija u Bosni i Hercegovini.
O Blagaju
Blagaj je udaljen 12 kilometara od Mostara i mjesto je najbolje ribe i ribljih specijaliteta. Restorani su pretežno uz hladnu rijeku pa je boravak i cjelokupan ugođaj izuzetan. Tokom sezone gotovo na dohvat ruke vam stoji lokalno voće šipci, kivi, smokve, grožđe, breskve, kajsije… Iako se sve na Blagaju pretežno veže za Tekiju, riječ je o izuzetno značajnom i starom hercegovačkom gradu koji je prije dolaska Osmanlija bio glavni grad Hercegovine, i sjedište hercega. Ako se uputite na Bunu, obratite pažnju na čitav grad Blagaj. Riječ je o pravoj riznici historije i prirode, nekadašnje bosanske kulture i zelene rijeke. Samo nasljeđe historijsko Blagaja je veoma široko, a jasan dokaz su 11 zaštićenih spomenika kulture. Posjetite stari grad Blagaj, penjalište…