ITALIJA
Zamislite da danas, na početku XXI vijeka, kada planeta Zemlja broji 7 milijardi ljudi, postoji grad u kome živi njih 50 miliona! Na svijetu doduše postoje mnogoljudne ljudske naseobine, ali toliki grad još ne postoji. A sada zamislite I vijek naše ere, doba kada je na našoj planeti ukupna populacija dostizala broj današnje 3 veće Evropske države.
Žagor, gradska vreva i sirene skutera koji će se rijetko odmah zaustaviti na čisto crveno svjetlo… Svađa ispred picerije između dvojice, a malo dalje ostarjeli gospodin koji u glavnoj gradskoj, trgovačkoj ulici, pjeva opersku ariju kako bi dodatno zaradio… Ogromni prekookeanski brodovi usidreni uz dokove zvanično druge najprometnije putničke luke na svijetu (polse Hong Konga)… i panoramski pogled na konusni vulkan Vezuv iza njih… Napulj ili – Napoli…Ah!
Biti u Rimu a ne posjetiti Vatikan i njegove muzeje, kao da niste ni bili u Rimu-reče vodič u toku putovanja kroz Italiju, što nam je u prvom redu ličilo na neku otrcanu izreku, ali dobro, ipak odlučujemo posvetiti jedan dan najmanjoj državi-gradu na svijetu. Da bi došli do Vatikana možete koristiti bilo koje prijevozno sredstvo, a mi smo izabrali metro, čija karta košta 1.50 euro. Nakon par minuta vožnje (osim brzine sve ostalo podsjeća na sarajevski tramvaj, gužva, držanje za zglobove i džeparoši) stižete na željenu destinaciju.
Nepregledna polja Toskane. Često izdvojena od vreve, prirodna i s velikim umjetničkim dojmom, Toskana je velika regija u srednjoj Italiji podjeljena na devet provincija: Firenca, Sijena, Groseto, Luka, Piza, Masa-Karara, Areco, Livorno i Pistoja.
Prve asocijacije na Rim poput carstva, spomenika, mode, špageta, pizze ostanu u izmaglici u susretu sa šarmantnim talijanima, nevjerovatnom pokretnom kulturnom baštinom. Rim-La Citta Eterna
Ako se probudite dovoljno rano i sjednete na obalu glavne venecijanske “ulice” – Kanala Grande, bićete njemi posmatrači svega i svačega što plovi kanalima grada: gradski prijevoz“vaporetto” brodići; zeleni đubretarski teretni brodići sa do detalja razrađenim sistemom za izbacivanje smeća iz kontejnera u unutrašnjost đubretarskog broda; stanari u svojim motornim čamcima, koji prevoze sebe i svoje kućne ljubimce; hitna pomoć i policija u velikim gliserima
Najveća i najznačajnija arena u Rimskom carstvu – rimski Koloseum, podignut je između 72. i 80. godine naše ere, i slično današnjim sportskim stadionima mogao je da primi oko 50 000 gledalaca.
Nestajanje Pompeje, drevnog grada legendi opisuje se otprilike ovako: Tog 24. avgusta najprije se razlegla zaglušujuća grmljavina, a zatim je počelo strahovito podrhtavanje tla. Ubrzo potom Vezuv je “oživio” i u nebo je suknuo vatreni plamen.