Plava džamija ili Sultanahmet džamija je jedna od najpopularnijih u Istanbulu. Prvo ime nosi po unutrašnjoj dekoraciji, pločicama plave i zelene boje na zidovima i kupoli. Drugo po sultanu u čije vrijeme je građena, sultanu Ahmetu I.
Fotografije: Furaj.ba
Nalazi se nasuprot Aja Sofiji i smatra se da ju je sultan izgradio ne bi li njome parirao veličini i sjaju Aja Sofije. Njenih veličanstvenih šest minareta i kupola mogu se vidjeti miljama daleko kako svjetlucaju pod sunčevim zrakama. Također, predstavlja i važno sastajalište i centar dešavanja za ovaj dio grada.
Njeno pravo ime zapravo je ”Sultanahmet Camii”, u prijevodu džamija sultana Ahmeda, i sagrađena je između 1609. i 1616. godine. Dao ju je sagraditi sultan Ahmed, koji je po dolasku na prijestolje 1603. godine imao svega 13 godina. Gradnju ove prelijepe džamije naredio je s tek navršenih 19, no nije dočekao da vidi njenu ljepotu. Preminuo je godinu dana prije završetka izgradnje s napunjenih 27 godina.
No, dok se Plava džamija gradila sultan je i sam sudjelovao. Alat koji je koristio danas se čuva u čuvenoj Topkapi palači koja se nalazi odmah uz džamiju, a služila je kao dvor turskih sultana.
Postoji i jedna anegdota vezana za gradnju džamije, vezana za njene minarete. Naime, priča se da je sultan od arhitekte tražio zlatne (altin) minarete, a arhitekt je to shvatio kao šest (alti) minareta. Do tada, šest minareta imala je samo Sveta džamija u Mekki, stoga je, kako bi se smirile tenzije, na tu džamiju dodan i sedmi minaret.
Ljepota Plave džamije je i u svjetlosti koja je obasjava kroz čak 260 prozora. Nekada se na njima nalazilo originalno oslikano staklo, no danas su na prozorima samo replike.
Ono zbog čega je zovu Plavom džamijom su pločice u njenom enterijeru, kojih ima 20 hiljada i svaka je ručno izrezana i obojena. Među njima najstarije su one oslikane motivima cvijeća i drveća, a vidljivi su i apstraktni motivi.
Osim prostora za molitvu, u okviru Plave džamije nalaze se i drugi objekti poput škole za visoko obrazovanje, bolnice, kuhinje, osnovne škole, bazara i porodične grobnice sultana. U džamiji se također nalazi i muvekithana u kojoj su astronomi računali vrijeme molitve i ostale važne datume u kalendaru.
Kada je posjetiti?
Najbolje vrijeme za posjetu Plavoj džamiji je u ranim jutarnjim satima kada su gužve manje. Džamija je otvorena svaki dan, a ulaz u nju je besplatan. Nakon posjete Plavoj džamiji prošetajte se vrtovima između Aja Sofije i nje, te posjetite Arasta bazar gdje možete kupiti tradicionalne i autentične suvenire Turske.
Zato što jedan članak nije dovoljan….
AJA SOFIJA – REMEK DJELO VIZANTIJSKE ARHITEKTURE
GRANDIOZNA DOLMABAHČE PALAČA- RASKOŠ I EKSTRAVAGANCIJA 19. STOLJEĆA