Murali kao vid ulične umjetnosti sve su popularniji. Iako su zapravo murali svaka vrsta slikanja na površini zida ili drugoj velikoj trajnoj podlozi, koji su nekada predstavljali iskaz bogatstva i pokroviteljstva, danas su najčešće društveno angažirana vrsta umjetnosti koja mijenja lica grada, a korištenjem boja koje prečišćavaju zrak slikanje murala prelazi granice isključivo estetske funkcije.
Upravo muralima je promijenjen vizuelni identitet pojedinih gradova u BiH i dodana prekrasna umjetnička nota, a neke stare i dosadne fasade zgrada pretvorile su se u galeriju na otvorenom.
Mostar
Kada govorimo o gradovima sa najviše murala, iako ne postoji tačan statistički podatak u njihovom broju, Mostar ih sigurno ima najviše u Bosni i Hercegovini. Za sada više od dvije stotine.
Razlog leži u činjenici da se u gradu na Neretvi svake godine održava festival “Street Arts Mostar” koji organizira Udruženje ”Rezon”, a koji raste iz godine u godinu i postaje jedan od najprepoznatljivijih u regiji.
Upravo zahvaljujući ovom festivalu Mostar svake godine dobije nekoliko novih murala, koji su uvršteni među najboljih dvadeset i pet na svijetu u okviru globalne platforme Street Art Cities koja je Mostar prepoznala kao jedan od impresivnijih gradova ulične umjetnosti.
Bihać
Doboj
Grad na tri rijeke u srcu BiH ima mnoštvo murala čija je ekspanzija počela prije deceniju.
Dobojski slikar i ulični umjetnik Deni Božić gradu je poklonio preko stotinu murala. Na gradskim fasadama oslikao je portrete poznatih glumaca i pjevača sa domaće scene, uglavnom onih koje sam cijeni.
Ukoliko niste u prilici da dođete u Doboj, onda svakako posjetite Denijevu Facebook stranicu (DB), Instagram profil @denibozic i obradujte sebe jednom virtuelnom šetnjom, poručili su iz Turističke zajednice Doboj.
Sarajevo
Mnoštvo je murala na zgradama širom glavnog grada BiH koje su oslikali ulični umjetnici, kako lokalni poput Benjamina Čengića i Rikarda Druškća, tako i svjetski poput poznatog Caleba Neelona.
Poput Mostara, i Sarajevo ima svoj festival koji spaja umjetnost graffita i muziku – FASADA festival čiji je osnivač i organizator upravo ulični umjetnik Čengić.
FASADA Festival koji se održava već nekoliko godina zaredom posebnu pažnju posvećuje povezivanju, zbog čega je bio jednim od inicijatora osnivanja regionalne mreže Balkan Street Art Network.
2024. godine festival je Sarajevu poklonio šest novih murala velikih dimenzija koji su staro sarajevsko naselje Bistrik pretvorili u još jednu galeriju na otvorenom. Muralisti koji su ostavili svoj potpis u “bistričkoj galeriji na otvorenom” su svjetski poznati slikar iz Španije Sebas Velasco, peruanski umjetnik Luis Lozada, španska slikarica Nulo, nizozemska slikarica Maira te portugalski umjetnik Virus.
U Sarajevu inače ima i mural prvoj bh. novinarki, kultnim pjevačima Davorinu Popoviću i Draženu Ričlu itd.
U gradu se svake godine održava i Festival ulične umjetnosti.
Višegrad
I grad na rijeci Drini, na istoku Bosne, uljepšava se muralima, a ovaj grad izdvajamo zbog toga što će zgrade krasiti likovi iz romana “Na Drini ćuprija” bh. književnika i Nobelovca Ive Andrića.
Radnja ovog Andrićevog romana za kojeg je dobio Nobelovu nagradu smještena je upravo u Višegrad, na most Mehmed-paše Sokolovića koji se nalazi na listi svjetske baštine UNESCO-a.
Mural pod nazivom “Avdagina Fata” od nedavno krasi jednu višegradsku ulicu, a u planu je oslikavanje i nekoliko drugih likova iz istog romana.
Ocrtavanje murala u Višegradu pokrenuli su Udruženje građana Eko centar i Street Art Festival Višegrad, s ciljem turističke promocije grada na Drini.
Projekat je osmišljen kao izložba na otvorenom, te da je to ideja poznatog muraliste iz Srbije Andreja Žikića, koji stvara pod pseudonimom Artez.
Artez je ulični umjetnik svjetske klase, a njegovi murali krase ulice širom svijeta. Oslikavao je fasade u gradovima kao sto su Madrid, Bombaj, Sao Paulo, Minsk, Hamburg, Tbilisi i mnogim drugim.