Austrija
Osnivač njemačke sportske automobilske kuće „Porsche“ (i Volkswagen) je Austrijanac Ferdinand Porsche, koji je bio vozač nadvojvode Franza Ferdinanda.
Bečki zoološki vrt nalazi se u južnom predgrađu i dio je carskog kompleksa Palate Šenbrun (Schönbrunn). Zvanično je najstariji zoološki vrt na svijetu, osnovan još 1752. godine kao „mjesto carske menažerije“.
Beč je izgradio izvanrednu reputaciju grada za održavanje poslovnih sastanaka čuvajući iz godine u godinu svoju top poziciju u ovoj turističkoj oblasti
Zemlja ledenjaka i kristalno bistrih gorskih jezera je među planinarima, alpinistima, vozačima brdskih bicikala i skijašima poznata širom svijeta. Tirol, za početnike i profesionalce ovdje će i snowboarderi i ljubitelji skijaškog trčanja naći idealne uvjete na mnogobrojnim stazama i visinskim loipama.
Na spomen Bad Ischl mnogo je asocijacija: od kolačića išlera, koji su po ovom mjestu i dobili ime, preko ljekovitih termi, do omiljene destinacije evropske aristokracije. Preko 70 jezera, mnoštvo vidikovaca, najpoznatiji rudnik soli, ali i poznata skijališta ovo mjesto čine savršenom turističkom atrakcijom.
Vorarlberg se nalazi iza Arlberga, obližnjeg mu brda, ili pak ispred njega – kako se uzme. U ovom malom, najzapadnijem kutku Austrije, uz granicu sa Njemačkom, Švicarskom i Lihtenštajnom, mnogo toga funkcioniše bolje nego u drugim krajevima svijeta.
Zagarantovano snježne staze, originalne skijaške kolibe, klizanje na ledu u sklopu adventskog sajma i najmoderniji svijet toplica u Austriji: otkrijte čaroliju zimskog odmora na skijalištima oko Villacha, Gerlitzen Alpi i Dreiländerecka.
TOP 10 skijališta u Austriji. Sa odličnim ski stazama, strmim liticama, raznolikim neskijaškim sadržajima i bečkim kolačima, skijališta u Austriji imaju za svakog ponešto – čak i za one koji ne skijaju!
Naime sve je počelo kada je Reisch pročitao fascinantnu knjigu norveškog istraživača polarnih predjela Fridtjofa Nansena, “Preko Grenlanda na skijama”, i zaljubio se u skijanje. Vjeruje se da je upravo ta knjiga bila pokretač munjevitog razvoja turizma, koji je uspavani planinski grad za kratko vrijeme pretvorio u Meku skijanja.
Vjerovatno su mladi Mocart, Betoven, a kasnije Frojd, Klimt i mnogi drugi, znali zbog čega su za život izabrali baš u Beč. U odnosu na ostatak razvijene srednje Evrope, na Njemačku ili Češku na primjer, Beč je oduvijek važio za „južnjački grad“ i sinonim za ležernost, opuštenost i zabavu.